Olympus Pen E-PL3, stručná recenze

6. února 2014 v 23:20 | T(h)om |  Fotografování
Konečně mám doma avizovanou, svoji první bezzrcadlovku. Bohužel jsem musel první přístroj reklamovat, ale v Megapixelu vše vyřídili velice rychle a výměnou mi během dvou dní poslali nový, již nepoškozený fotoaparát.
Pokusím se zde shrnout dojmy z něj, a to takovou stručnější formou. Na větší recenzi jsem toho totiž zatím pořád nevyzkoušel dost. Ostatně kdo poškádlí Google, najde podrobných a odborných recenzí jako nas... - jako máku.

KONSTRUKCE, OVLÁDÁNÍ A MENU

Olympus Pen E-PL3 je "odlehčená" verze dražšího modelu E-P3. Liší se tím, že nemá třeba dotykový displej nebo vestavěný blesk (v balení je přiložen blesk externí). Naopak je o něco menší, má rychlejší sekvenční snímání a narozdíl od E-P3 displej lze vyklápět. Je tedy na každém, co považuje za Lite verzi.
Na pohled i omak vypadá přístroj luxusně. Nejprve mi přišel poměrně těžký, nebo aspoň těžší než bych čekal, ale proti zrcadlovce jde pořád o vysloveně muší váhu. Tělo má potaženo hliníkem a tato kovová povaha dělá opravdu skvělý dojem. Bohužel objektiv je celý z plastu, a to včetně patice, což luxusní pocit přece jen maličko tlumí.

Nikon D90 ve srovnání s Olympusem E-PL3Rozměry cca 11 cm šířky a 6 cm výšky dodávají třetí verzi PENů příjemně kompaktní velikost, vykoupenou titěrností ovládacích prvků. Pokud vám narostly takové velké pazoury jako mě, nebude ovládání na první pokus úplně nejpříjemnější. Je to o zvyku, časem se do toho člověk dostane.
Hledáček u tohoto Olympusu nenajdeme, musíme si vystačit s displejem. Hledáček lze přikoupit externí, jenomže cena je až přehnaně vysoká. Kdo má zájem a zbytečné další 4 tisíce, nechť si poslouží. Displej má 460000 pixelů, což je asi polovina toho, co u dražšího bratříčka. Na druhou stranu jde pořád o dostatečně kvalitní rozlišení, a pokud je vám to málo, uvažte ten rozdíl v možnosti vyklápění (jen vyklápění, ne otáčení).

Olympus E-PL3 s vyklopeným displejem

Snímač je dvanáctimegový Live MOS s poměrem stran 4:3 a velikostí 17,3 x 13 mm. Jde o starší konstrukci, která proti novému typu nemá tak dobrý dynamický rozsah.
Výhodou čipu je stabilizace v těle fotoaparátu, což usnadňuje výběr objektivů. Lze je vybírat jak z nabídky Olympusu tak Panasonicu, protože oba výrobci dodržují společný systém micro four thirds a jejich výrobky jsou v rámci tohoto systému vzájemně kompatibilní.

Olympus PEN E-PL3 není žádná novinka. Jde naopak o více než dva roky starý model a na pultech ho střídá model nový. Dlužno podotknout, že asi dvojnásobně drahý... Trojku jsem koupil už ve výprodeji, v setu s objektivem Olympus M.Zuiko 14-42 mm f/3.5-5.6. Přepočet na kinofilm dělá standardních 28-84 mm při světelnosti obvyklé pro tyto seťáčky i u zrcadlovek.

Zadní strana přístroje. Na displeji je stále ještě ochranná fólie dodaná výrobcem.

Fotoaparát se zapíná malým tlačítkem na horní straně vedle spouště a start je indikovám modrou diodou. Na můj vkus svítí tahle ledka možná příliš jasně a stačila by poloviční intenzita. Při zapnutí přístroje dojde k vyčištění snímače ultrazvukem. Je to mžik, ale přesto zamrzí možnost tuhle funkci vypnout. Trochu prudit může nutnost aktivovat dodaný objektiv. Předpokládám, že to neplatí u všech skel, ale u setového Zuiko 14-42 ano. Než jsem měl foťák v ruce, nevěděl jsem, co si pod tím představit, ale pokusím se o srozumitelné vysvětlení:
Pro fotografování je třeba mít tubus objektivu vysunutý hodně ven z těla. Platí to při nejnižším i nejširším ohnisku. Tohle vysunutí není samozřejmě příliš praktické a vypadá divně, tudíž je zde možnost pro vypnutý foťák vysunutou část "schovat". Schováte-li ji, získáte kompaktnější rozměr, ale nemůžete fotit. Před fotografováním tedy musíte stisknout zámek a otočením prstence schovaný tubus vysunout. Teprve potom se vám na displeji místo varovného hlášení zobrazí náhled scény. Je to trochu otrava a mírné zrdžení před prvním snímkem, ale určitě si na to jde rychle zvyknout.
Nepotěší absence polohového senzoru, který by zajišťoval automatické otáčení snímků pořízených na výšku.
Také stabilizace by mohla být o něco účinnější, protože na 42 mm (84 mm ekv. kinofilmu) jsem měl potíže s lehkým rozmazáním už někde okolo 1/80 - 1/60 s. Někde jsem četl, že to nemusí být slabou stabilizací, ale tím, že na čip při určitých expozičních časech působí vibrace závěrky, tak opravdu nevím, co je pravým důvodem.
Výdrž baterie není zrovna zázračná - výrobce udává asi 330 snímků, což odpovídá tak jedné celodenní akci, na druhou stranu, většinou to stačí, že?

Menu fotoparátu nepostrádá mimo jiných jazyků češtinu, i když některé položky mi přijdou přeložené tak nějak kostrbatě. Pohyb v něm je celkem jednoduchý a nabízí neuvěřitelné množství nejrůznějších nastavení, hejblátek, vychytávek a fíčur. Zarazilo mě ale, že kompletní zobrazení nabírky je třeba zapnout, jinak tu najdeme pouze několik základních položek.
Mimo hlavního menu je k dispozici i nabídka s rychlým přístupem k nejdůležitějším funkcím, která se dá zapnout jediným stiskem tlačítka OK přímo během fotografování. Výtku mám ale k tomu, že zobrazení je animováno a tedy maličko zdržuje. Komu ani tahle rychlá nabídka nestačí, může si až na čtyři tlačítka nadefinovat vlastní funkce. Za to patří rozhodně palec nahoru.
Jen škoda, že v balení nedostaneme i podrobný papírový manuál. Je tam jen cédéčko s návodem v PDF pro PC, tablet, případně čtečku.

DOJMY Z PRVNÍHO FOTOGRAFOVÁNÍ


Jak už jsem předeslal, největší problémy co do ovládání byly z mého pohledu malá tlačítka a nutnost aktivace objektivu, byl-li předtím zasunut. Věřím, že obojí časem "dostanu do ruky" a už to za takovou potíž považovat nebudu. Už doma jsem si přednastavil nejpotřebnější funkce na rychlou volbu, což mi umožnilo okamžitý přístup např. k výběru ostřícího bodu, způsobu ostření a volbě citlivosti. Animace lišty s nastaveními maličko zdržuje, ale opravdu jen maličko. Když jsem si přístroj přizpůsobil svým potřebám, šlo mi jeho ovládání rychle a svižně. Objektiv rychle ostří, start i probuzení z úsporného režimu je otázkou okamžiku - v tomto směru nelze nic vytknout.
Nejprve jsem fotil na základní citlivost. Nakonec jsem ale volbu ISO nechal na automatice a pouze ji omezil stropem 1000 ISO. Přesvědčily mě totiž výsledky. Do ISO 800 bych šum výrazněji neřešil, a to ani se zcela vypnutým odšumováním. Mám dojem, že nějaké odšumování tam stejně probíhá i když je v menu vypnuté. Bohužel jsem fotil pouze do JPG a teď to nemůžu přes RAW potvrdit.

KVALITA FOTOGRAFIÍ


Zde je třeba upozornit, že testování probíhalo v odpoledních hodinách (kolem 16h) při zatažené obloze. Teď v únoru to nejsou nejlepší podmínky pro žádný fotoaparát a obrazové výsledky jím budou pravděpodobně ovlivněné.

Předně bych chtěl vyzdvihnout barevné podání snímků. Testoval jsem ve městě, na loukách i v lese a barvy téměř vždy dopadly přirozeně a příjemně. Pouze v jednom případě jsem v hustším lesním porostu musel použít přednastavenou volbu "zataženo". Dosud jsem tyto volby rád neměl, protože ani na mojí (mnohem dražší) zrcadlovce nejsou výsledky dokonalé. Pen si ale vedl skvěle a nastavil přesně takovou barevnost, jakou jsem si přál. Kdyby ne, je tu možnost navolit teplotu barev ručně nebo ji nakalibrovat podle libovolné bílé plochy.
Ostření se chytá (na kompakt) velmi rychle, ale neplatí to zrovna o makru. Občas jsem musel zaostřit manuálně, protože objektiv ostřil kamsi na vzdálenější místa, třebaže rozostřená silueta požadovaného objektu v popředí byla na displeji patrná.
Už jsem se zmínil o šumu. Na internetových diskuzích narazíte na oba tábory. Tedy na jeden, pro který Pen3 šumí hodně, a druhý, který tvrdí opak. Vzhledem k velikosti snímače se stavím někam doprostřed, spíše k té druhé skupině. Velký podíl na tom má odšumování, ale to probíhá kvalitně a při zvětšení obrázku přes celý monitor šum prakticky vidět není až někam k ISO 800. Kdo bude snímky pitvat při zvětšení 1:1 a bude hledat všechny "vyžehlené" detaily, pochopitelně jich najde dost k tomu, aby přidal nějakou uštěpačnou poznámku. Sami posuďte podle ukázkových snímků níže. Za sebe tvrdím, že se bavíme o mnohem lepších výsledcích, než jaké vám dá libovolný kompakt, a to počítám i ty s cenou nad deset litrů. Tento foťák stojí o celé tisíce méně a méně i šumí při lepším podáním detailů. Tečka.

UKÁZKOVÉ SNÍMKY

Po kliknutí na náhled zobrazíte obrázek v plné velikosti a bez úprav. Kdo si je chce stáhnout všechny najednou, může na tomto odkaze na ulozto.


ZÁVĚR

Olympus Pen E-PL3 je přístroj s mnoha klady a několika zápory, které nelze popřít. Přesto jsem spokojený, dokonce hodně spokojený. Tento foťák jsem si koupil pro případy, kdy není nutné tahat s sebou těžkou zrcadlovkovou výbavu a přitom udržet kvalitu snímků přijatelně vysoko. Tedy na rychlé procházky, návštěvy příbuzných, na kolo atd. Pro mě konkrétně to bude skvělý foťák na cyklovýlety. Nezabere mnoho místa, je lehký a dobře použitelný. Dosud, když jsem nechtěl brát na kolo kompakt, vzal jsem zrcadlovku s pevným Nikkorem 35 mm, ale ta byla pořád mnohem větší a těžší než "nový" Olympus. Objektiv i staré zrcadlovkové tělo jsem tedy prodal a za utržené peníze koupil tohoto prcka, který pokryje větší rozsah ohnisek a tím je v těchto situacích podstatně praktičtější. Budu-li chtít opravdu maximální kvalitu výstupu i za cenu toho, že potáhnu kila výbavy, mám pořád Nikon D90 a dva zoomové objektivy.

Klady:

Kompaktní rozměry a hmotnost
Stabilizovaný čip
Hliníkové tělo
Vyklápěcí displej
Kvalita snímků
Nepřeberné možnosti nastavení
Přesné vyvážení bílé
Možnost fotit do RAW, i do RAW+JPG v různých kompresích a velikostech
Množství a funkčnost ostřících bodů
Plynulý chod zoomovacího prstence a zobrazování ohniskové vzdálenosti na displeji
Příjemné manuální ostření s možností zvětšeného náhledu


Zápory:

Titěrná tlačítka pro osoby s většíma rukama
Animovaná lišta rychlé nabídky
Nutnost aktivace objektivu, je-li tubus zasunut v těle (myšleno pro M.Zuiko 14-42 mm, f 3,5-5,6)
Absence polohového čidla
Místy příliš silné odšumování
Ostření při makru
Méně účinný stabilizátor

Celková spokojenost 8/10
 


Komentáře

1 eM. eM. | 7. února 2014 v 16:02 | Reagovat

Napotřetí - dva předchozí pokusy se automaticky smazaly(asi tu máš nějaký filtr na hloupé rady :-D).
Fotítko fotí obstojně, ale chyběl by mi hledáček - co vím, tak s tím fotil i Neff a nemohl si to vynachválit :-). A světelnost toho objektivu nevypadá zle - nevím, v jaké tmě jsi fotil tu 6.zš, ale ta fotka mi přijde jako z mého kompaktu - což mě trochu zarazilo. Je možný, že Canon by to ale líp nedal ;-).

2 T(h)om T(h)om | Web | 7. února 2014 v 21:13 | Reagovat

[1]: Světelnost není nic extra, ale na běžné venkovní focení snad bude stačit. Ta 6.ZŠ je focena 4 minuty před pátou večer na ISO 800. Dost pochybuji, že by to tvůj kompakt udělal lépe, ale zkusit to můžeš. To rozmazání bych svedl spíš na autofocus, což se teď špatně určuje. Fakt je, že jsem měl fotit do RAWu a pak by se dalo hodnotit objektivněji.
Teď jsem doma testoval dlouhé expozice s vypnutým odšumováním a je to dobré. Původně jsem se trochu bál, že budu mít problémy třeba při focení vodopádů, ale vypadá to slibně. Ještě sehnat nějaký vhodný malý stativek, co se vejde do cyklobatůžku :-)

3 eM. eM. | 7. února 2014 v 22:14 | Reagovat

No kompakt jsem slovem Canon nemyslela...:-). Ale to je jedno, já koukala na takový malý stativek taky...ale pak jsem vyhodnotila, že potřebuju vyšší...viz třeba gorillapod - http://aukro.cz/stativ-gorillapod-flexibilni-fotoaparat-kamera-i3851816198.html .
Ty levné neorigoš mají občas prý problém se stáním...ale na ozkoušení - za tu cenu...:-)

4 T(h)om T(h)om | Web | 8. února 2014 v 4:59 | Reagovat

[3]: Mě o tom povídej! Ty stativky za pár kaček vypadají dost chatrně a nejspíš se po pár rozloženích položí. Ty kvalitní, a najdou se takové, zase stojí balík a člověk váhá, jestli mu stojí za zo vypláznout pětikilo za něco, co jsou v podstatě jen tři tyčky se závitem. Zatím tomu nechávám volný průběh a z povzdálí sleduju trh 8-)
Velký statitv je pro některé věci nutnost, ale doporučuji zaměřit se na to, aby měl sundávací destičku a zbytečně nešetřit. Já tenkrát koupil ten nejlevnější stativ co jsem viděl a nebyl to dobrý kauf. Když pominu, že destičku nemá a musím tam foťák pokaždé otravně šroubovat, tak se taky třese a s těžší zrcadlovkou mívám potíže.

5 acijka acijka | Web | 8. února 2014 v 9:11 | Reagovat

Gratuluji k novému mazlíkovi! :-)
Myslím, že na trajdání do přírody stačí a výhodou je, že je lehký a nemusíš se tahat se zrcadlovkou. Taky "Marka" neberu na výšlapy, je pouze pracovní. Do přírody bohatě stačí 500D. A kdoví...třeba mi synek půjčí občas svůj nový kompaktík. :)

6 eM. eM. | 8. února 2014 v 18:25 | Reagovat

[4]: Aha, no tož...díky za tip na typ!
Já také z povzdálí sleduji trh, a nechávám tomu také volný průběh. Zatím totiž ho úplně nepotřebuju, ale na ty noční fotky bude potřeba, Canonek tohle dost umí, jen je občas problém, kam ho položit. Ani ty popelnice nejsou, co bývaly! :-D

7 T(h)om T(h)om | Web | 9. února 2014 v 5:01 | Reagovat

[5]: Díky :-) . Já svoji zrcadlovku ven tahat budu, protože přece jen ta kvalita z ní je trošku jinde. Ale Olympus si taky nevede špatně a jako malý, lehký a skladný pomocníček pro spoustu případů poslouží víc než bohatě. Už se těším až bude opravdu pěkné počasí a budu ho moci vyzkoušet naplno 8-)

[6]: Pravda, i popelnice stárnou. A s nimi šutry, patníky, pařezy, kapoty aut... :-D

8 eM. eM. | 10. února 2014 v 19:46 | Reagovat

[7]: Dodám, že kapoty aut jsou nevhodné - obvykle jsou nakloněné :-D. Když už auto, tak foťák na střechu :-P.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.