Pohlednice z Bozeňova

3. dubna 2014 v 16:59 | T(h)om |  Skladiště obrázků
Ve středu jsme potomstvu naplánovali rozšíření zeměpisných obzorů návštěvou Dolního Bušínova. Ne že by se nedala vymyslet nějaká jiná, zeměpisně vzdělávatelnější destinace, ale tady je taky hezky a navíc tu mají naproti hotelu přes cestu hřiště. To prcci ocení více než kulturní instituce.
Vedle prolézaček je hlavní atrakcí D.Bušínova, známého domorodcům a širokému okolí jako Bozéňov, především přehrada. Od doby co bydlím mimo Zábřeh jsem se tam mockrát nedostal, a proto jsem byl příjemně překvapen čistotou zdejší vody. Co si pamatuji, nebyla to vždycky úplně sláva, ale tentokrát bylo znát, že s tím někdo pořádně pohnul. Důkazem kladného výsledku byla hojná přítomnost žab, jenž jsme zastihli v blaženém páření. Protože jsem měl s sebou Pena, přináším pár výcvaků.


Přehrada Dolní Bušínov. Pro někoho bude možná překvapením, že tahle přehrada má ještě sestru o něco výše podél toku potoka Jahodná. Horní nádrž již není tak známá a ani dnes jsme se k ní nedostali. Snad jindy.

U vody

Většina spatřených žab se schovávala u dna těsně pod hladinou

Vodní šneci taky, ale u těch se to tak nějak předpokládá

Je zajímavé, jak jsou žabky do této kratochvíle zažrané. Klidně jsem si je mohl hladit prstem a ony se ani nepokusily zdrhnout.

Tuhle krasavici jsem vlastnoručně vylovil z vody, abych ji následně předvedl ratolestem k zevrubnějšímu průzkumu. Chvilku se cukala a tu a tam dokonce slabě kuňkala, ale nebylo se čeho bát. Když se dvojčata dost vynadívala, postavil jsem si žábu na zídku kvůli fotce (skvěle spolupracovala tím, že stála bez hnutí jako socha) a následně jemně vypustil zpátky do přehrady.

Mimo jiných párů, skrývajících své aktivity pod vodou, tito exhibicionisti dováděli přímo na příchodové cestě. Vysloužili si za to fotku a pomyslné poplácání po zádech.

Na závěr ještě krátké video

Pár dalších fotek a stejné video najdete ještě na Rajčeti zde:
 


Komentáře

1 Jeník Jeník | 3. dubna 2014 v 18:59

Docela hezké , jako vždy.

Měl jsem jednou podobný zážitek na konci Lipenského jezera na Šumavě. Počasí asi jako dnes. Tedy spíše v tuto dobu , ale asi až na počátku května. Šel jsem po silnici k obci a najednou na silnici leze mnoho  žab a také i pářící se žabí dvojce. Pochopil jsem strašné nebezpečí pro ně jako takové a snažil jsem se je házet zpět mimo silnici směrem k Vltavě (hornímu toku). Mnoho jsem jich zachránil , ale stejně jich tam muselo zahynout hodně i tak. Jediné na tom bylo dobré ,že po té silnici nic moc nejezdilo. Mrzelo mne , že tato situace místní ekology naprosto nezajímala  a asi ani nezajímá. Vždyť se to tam musí opakovat každý rok.

2 Jeník Jeník | 3. dubna 2014 v 19:01

doplnění - obec Nová Pec

3 Ludmila Ludmila | 4. dubna 2014 v 21:02

Jééééééééééééje, tak to jsem se dnes opravdu pobavila. Na žáby jsem ještě takovou kliku neměla, asi nechodím na ta správná místa. Hezké fotky,dík

4 acijka acijka | Web | 4. dubna 2014 v 23:10

No páni! U vás už se páří ropuchy? Letos jsem neměla štěstí: s brzkým nástupem jara jsem propásla skokany (když jsem dorazila k rybníku, měli nakladeno a líhli se dokonce pulci!. U nás jdou na to ropuchy později, ty jsem snad ještě nepropásla. Jiné roky: skokani-v půli dobna, ropuchy- začátek května až půlka května. Letos je všechno hodně brzy...

5 T(h)om T(h)om | Web | 5. dubna 2014 v 5:12

[1]: Někde ekologové pro žáby zřídili jakési podchody pod silnicemi. Nejsem si ale jistý, zda obojživelníky správně instruovali a oni tyto podchody skutečně používají.

[3]: Děkuji :-) Já jsem taky nečekal, že tam bude tak živo.

[4]: I pro mě to bylo trochu překvápko. Navíc když uvážím polohu té přehrady. Ale přejetých žab jsem už na silnicích viděl letos dost, takže vidět nějaké živé byla příjemná změna :-)

6 Mirkaw Mirkaw | 5. dubna 2014 v 9:44

Opět ráda jsem navštívila toto místo( i když jen na fotkách),kde jsem byla párkrát plavat, ale o takovém výskytu žab jsem neměla ani potuchy a nevím, jestli bych už do takové vody vlezla. Přeji pěkný víkend.

7 Jeník Jeník | 5. dubna 2014 v 10:04

[6]:pro paní Mirku - tam kde  žije žába je naprosto pro člověka zdravá voda. Já osobně bych se tam koupal vždycky. Jistě je tam ta voda zdravější , než nějaká chemická chlorová sloučenína co nám v dnešních bazénech nabízejí. Uznávám , že zamořené vody také nemiluji , ale vtip je v tom , že tam kam vleze žaba , tam je zdravo. Čili žába je vlastně indigátorem zdraví.

8 T(h)om T(h)om | Web | 5. dubna 2014 v 19:15

[6]: Kvůli žábám bych se netrápil. Když si vezmete co všechno žije třeba v moři a taky se tam lidi koupou... 8-)
Přes víkend jsem v práci, tak si ho užiju trochu jinak. Vám ale přeji nějakou jeho pohodovější verzi :-)

9 JiHei - Fotografie JiHei - Fotografie | E-mail | Web | 7. dubna 2014 v 19:34

Krásné fotky! :-) Nedávno jsem fotila žábu, ale byla tam sama, takže se aktivita nekonala - neměla s kým 8-) Ani fotit se nechtěla, potvora.. ;-)  :-)
Ta první fotka je krásná...Je to tam čisté, klidné...moc pěkné místo. :-)

Komentáře jsou uzavřeny.