Jak vyladit zpracování RAW pro PC i pro foťák

20. července 2014 v 15:07 | T(h)om |  Fotografování
Předem je dobré zmínit, že používám foťák od Nikonu (a ještě Olympus, ale toho se to netýká), takže na jiné značky fotoaparátů následující postup neužijete. Taky proto, že budu psát o použití volně dostupného programu View NX2, který slouží právě pro "vyvolávání" nikoňáckých RAW souborů, čili souborů s koncovkou NEF. Existuje ještě další nikoní editor, Capture NX 2, ale ten je mnohem složitější a už není zadarmo, nebo Capture NX-D, který vyšel nedávno a zadarmo je, jenže jako každá novinka potřebuje lehce doladit, aby s tím mohl dělat i "normální" člověk.Nejsem si tím sice jistý na plných 100%, ale předpokládám, že v původní verzi View NX tahle možnost nebyla. V NX2 je však zcela určitě k dispozici zajímavá utilitka Picture Control Utility (dále jen PCU). K čemu je to dobré? Nejprve si vysvětleme, co je to vlastně ono Picture Control.
V menu foťáku Nikon najdete mimo jiné několik nastavení zpracování surového obrazu ze snímače, ovlivňující různě např. kontrast nebo ostrost. Od výrobce tu máme Standard, Normal, Vivid, Portrait, Monochrome a Landscape. Smysl mají celkem jasný - pomáhají snímkům vypadat co nejlépe v rámci daného tématu. Důležité jsou hlavně v JPG, ale pomůžou i při úpravách RAWu. No, a tomu se u Nikonu říká Picture Control.
Ne vždy nám ale tyto přednastavené režimy zcela vyhovují, a tak si můžeme vytvořit vlastní nastavení. Kdo se trochu v menu kamery šťoural, zřejmě na tento pojem a jeho hejblátka přišel a odzkoušel je. Kdo ne, ten nechť otevře manuál nebo mi prostě věří, že tam lze na základě vlastního uvážení doladit saturaci, jas, kontrast, odstín a doostření. Jenomže kontrola těchto veličin na displeji foťáku není totéž co prohlížení na velkém monitoru. Barvy ani jasy/stíny nevypadají vždy stejně, a to je okamžik, kdy oceníme zmíněnou PCU ve View NX2.

Tohle je prostředí View NX2 v režimu Edit. Dole máme náhledy souborů ve složce, většinu obrazovky vyplňuje aktuálně vybraný obrázek a napravo najdeme táhla, čudlíky a zatržítka nástrojů.

Mezi těmito nástroji najdeme i onu položku Picture Control. V rozbalovací nabídce můžeme vybírat z přednastavených režimů (Standard, Vivid...) a taky tu je kolonka Recorded Value, což je výchozí hodnota, díky které nám program ukáže fotku dle nastavení fotoaparátu v okamžiku pořízení snímku.
Obrázek výše byl pořízen starším typem Nikon D60 a vidíte ho právě v Recorded Value - tedy přesně podle nastavení dané kamery. A teď se podívejte na tohle:

Porovnání tohoto a předchozího obrázku do očí praští zcela jiným kontrastem a posunem barev. Přitom tohle je zpracování modernějším postupem, jaký využívají zrcadlovky Nikon od doby D300 až po dnešní modely. Tedy nějakých pět let nazpátek. Platí to i pro moji D90, což mi dosud dělalo vrásky, protože, moderní nemoderní, barvy z "dé šedesátky" se mi prostě líbí víc. Od kolegyně jsem si zkusmo stáhl předvolby Nikona D5100 a aplikoval je na několik RAWů z D60 i D90 a můžu potvrdit, že D5100 používá zcela identická nastavení jako D300, D700 a především stejná jako View NX 2. Jenomže já chci barevnost co nejpodobnější staré D60. Má to nějaké řešení? Ano, má!

Ještě jednou se podívejme na nástroj Picture Contol a všimněme si tlačítka Launch Utility. Tím spustíme šikovné okno výše zmíněného PCU.

Takhle to vypadá v praxi. Vlevo nahoře je okno s přednastavenými režimy, které se shodují s výrobními nastaveními novějších Nikonů (D80 a výše). Hlavním smyslem a účelem PCU je možnost vytvořit si nastavení vlastní, podle svých potřeb, a to pak uložit jak do samotného View NX2, tak navíc exportovat přímo do foťáku.

Nejprve si zvolíme jeden z přednastavených režimů, ideálně Standard nebo Neutral, a ten pak doladíme podle sebe. Stačí zakliknout Manual Adjust vpravo nahoře a táhly níže se dát do práce.

Proti foťáku tu máme možnost také vlastního tvarování jasové křivky. Stačí místo táhel Contrast a Brightness vybrat Use Custom Curve. Táhla kontrastu a jasu tím zmizí, protože obě hodnoty nyní nastavíme tvarováním křivky. Táhla pro úpravu saturace a barevného odstínu jsou k dispozici i nadále.
S trochou snahy a laborování se mi podařilo dosáhnout uspokojivého výsledku, který pak už stačilo jen nahrát do foťáku.

Jak přenést nastavení z počítače na foťák?

1) K počítači připojíme fotoaparát nebo fotoaparátem naformátovanou kartu
2) Otevřeme View NX2, v něm PCU a v nabídce nahoře vlevo označíme myší položku, kterou chceme přenést
3) Klikneme na tlačítko "Export"
4) V otevřeném okně zvolíme volnou pozici seznamu a potvrdíme. Data jsou na kartě.
5) Vložíme kartu zpět do foťáku a přes menu najdeme Picture Control Manager
6) Vybereme Load/Save a pak možnost Copy to camera
7) Zvolíme požadovanou položku (námi uložené nastavení)
8) Hotovo:)

Kdo by snad (jako já) ztratil cédéčko dodané výrobcem k foťáku, ten si program View NX2 může stáhnout z oficiálních stránek Nikonu zde:

Potěší, že zdarma vydaný Capture NX-D Picture Control Utility obsahuje také, a pokud již máte v PC nainstalovaný View NX2, předvolby se z něj automaticky převedou i do Capture NX-D.