Noční Šumperk ze Senové II.

17. července 2014 v 10:17 | T(h)om |  Šumperk
Dvojka v titulku není náhodou, protože Noční Šumperk ze Senové už tu jednou byl, a to konkrétně v září 2011. Před třemi lety jsem fotil zrcadlovkou, nyní přišla na řadu bezzrcadlovka. Prostě jsem byl zvědavý jak se můj Pen osvědčí ve večerních podmínkách. Stanoviště jsem zvolil totéž. Tedy nebylo úplně 100% stejné, ale louka byla stejná a úhel pohledu na město vlastně taky. Změnily se hlavně jiné okolnosti, které ovšem na blogu nepoznáte. Bylo například mnohem tepleji a mnohem více kousaly mouchy a komáři. Už ten bzukot byl nepříjemný. Navíc mi do otevřených bot nalezli v hojném počtu jacísi brouci, co z nich pak vlivem tření během chůze vznikla hnusná nahnědlá kaše. Doma jsem ji musel důkladně umýt, ale podrobně vám to popisovat nebudu, protože to není nic pro slabé žaludky.
Fotky dopadly různě. Šlo mi hlavně o to poznat jak se foťák chová při slabém světle, abych věděl jak a kdy s ním v budoucnu počítat. V kostce lze říct, že když budu fotit do RAWu, při cloně maximálně f8 a na minimální citlivost (pochopitelně se stativem), na nenáročné cvakání postačí. A abych trochu popíchl zatvrzelé odpůrce foťáků bez optického hledáčku, hodně mi pomohl právě ten jimi zatracovaný displej. Při ostření se na něm dá desetinásobně zvětšit náhled scény a manuálně doostřit zcela přesně. U zrcadlovek s tím bývá problém, což znám z vlastní zkušenosti.
Dost řečí, tady je výsledná čtveřice použitelných snímků. Ty nepoužitelné jsem nepoužil, což vyplývá z logiky věci:

Pokud jste čekali něco víc, musím vás zklamat. Víc toho nemám, a protože teď budu prakticky až do druhého srpnového týdne imrvére v práci, ani v příštích dnech nepřijde zlepšení. Pak sa hukáže. Zatím díky za návštěvu.
 


Komentáře

1 Mirkaw Mirkaw | 17. července 2014 v 12:05

fotky se mi moc líbí, jsou krásně prokreslené a ostré, jako kdyby byly foceny zrcadlovkou (aspoň mně se tak jeví, jsem jen amatér) :-)

2 Matts Matts | 17. července 2014 v 12:09

Hm, jako dobrý :-). Myslím, že tady žádný rozdíl ani vidět není. Focení na Canonu přes displej je pro mě absolutně nepoužitelný, takže dávám za pravdu části Tvého tvrzení.
PS. Beatles v botech pobavili(škodolibý smajl :-D)

3 acijka acijka | Web | 17. července 2014 v 22:07

Pěkně fotí, je to super. Brouci mě pobavili, ale nezávidím čištění bot. Mě zase včera při nádechu pusou při jízdě na kole vletělo cosi do pusy. Naštěstí mě to nebodlo, hned jsem to vyplivla a nechci raději vědět, co to bylo a na čem to předtím sedělo! :-D

4 T(h)om T(h)om | Web | 19. července 2014 v 5:09

[1]: Děkuji :-) Ve skutečnosti jsou fotky ze zrcadlovky přece jen o něcolepší, ale na tak malách obrázcích to tolik nevynikne

[2]: Já to myslel hlavně ve srovnání s klasickým hledáčkem. Na své D90 můžu taky přepnout na displej, tam náhled zvětšit a doostřit podobně jako s Penem.
V botách nebyli roztomilí beatles, ale hnusní bugs, kteří na to hard doplatili. Trochu mě mrzí, že nepotrestaní zůstali mouchy a komáři. Těm bych taky nejraději nakopal ass :-D

[3]: Díky :-) Ve skutečnosti jsem musel použít RAW (z jpg se toho moc použít nedalo) a ten pak vyvolat a odšumět, protože se zrcadlovkou se ten výstup porovnávat nedá. Ale jako náhrada stačí.
Jako nadšený cyklista jsem podobných příhod prožil taky několik a nerad přiznávám, že ne vždy se zadařilo dotyčného hmyzáka vyplivnout... :-!

5 eM. eM. | 21. července 2014 v 23:41

[4]: Já jsem komáří honey, každý z nich mě kiss alespoň five times. Čert vem, že mám alergii a červený fleky po padesáti procentech těla :-D.

6 T(h)om T(h)om | Web | 22. července 2014 v 6:40

[5]: Jestli ty jsi komáří honey, tak já jsem darling všech darlingů, protože u mě nezůstane jen u nevinných kiss, ale dojde až na píchání. To se potom drbu, vrtím a mám deprese ze zneužití :-D

Komentáře jsou uzavřeny.