Čím fotím

24. srpna 2014 v 10:41 | T(h)om |  Fotografování
Všiml jsem si, že na mnoha fotowebech autoři uvádějí soupis používané techniky. Můj blog je spíš turistický, než čistě fotograficky zaměřený, ale fotek je tu dost a tak možná nebude ke škodě to tady vypsat taky. Uvedu jen aktuálně používané přístroje. V minulosti jich bylo víc, ale časem jsem je prodal nebo rozflákal, takže nyní už nemá smysl se jimi zabývat. Obsah mého šuplíku s fotovybavením tedy obsahuje zhruba toto:Sada Nikon:
- digitální zrcadlovka Nikon D90
- objektiv Tamron SP AF 17-50mm F/2.8 XR Di II VC LD Asp. (IF)
- objektiv Nikkor AF-S 18-105 mm f3,5-5,6 VR
- objektiv Nikkor AF-S 55-300 mm f4,5-5,6

DSLR Nikon jsem si pořídil prvně během března 2009, tenrát to byl ještě starší model D60. Ten však měl v létě 2011 poruchu a já si jako náhradu koupil pokročilejší D90. "Dé-šedesátku" jsem od té doby sice nechal opravit, ale již byla poněkud navíc, a protože pro mě bylo zbytečné vlastnit dvě DSLR těla, prodal jsem ji. Za utržený peníz jsem pak koupil malou bezrcadlovku Olympus jako druhý skladný foťáček, který nahradil letitý Panasonic Lumix FZ50.

Sada Olympus
- digitální bezzrcadlovka Olympus Pen E-PL3
- objektiv M.Zuiko 14-42 mm, f3,5-5,6
- objektiv M.Zuiko 40-150 mm f4,0-5,6

Malý a lehký fotoaparát série Olympus Pen m.3/4 standardu spadá do kategorie systémových kompaktů, takzvaných bezrcadlovek (CSC, mirrorless...). Má stabilizovaný 12MPix LiveMOS snímač a výměnnou optiku, kterou v mém případě tvoří dvojice objektivů M.Zuiko. Jeden zoom s rozsahem ohnisek pro běžné focení a druhý telezoom pro případy, kdy první sklo nestačí. Používám ho především pro výlety na kole, protože je malý a lehký, což jsou pro kolo důležité parametry. Jeho výkon se přitom pohybuje mezi velmi kvalitními kompakty a levnějšími zrcadlovkami, umožňuje prakticky stejná nastavení jako zrcadlovka, takže zcela dostačuje většině mých požadavků.

Protože jdu s dobou, mám už i mobil s relativně solidním foťákem. Vlastním Huawei Honor 4C s 13 Mpx snímačem a světelností f/2 při na kinofilm přepočteném ohnisku 27 mm. Jako obrazový zápisníček vynikající.


Stativ Vanguard Espod 233AP, který nahradil již dlouho předtím nevyhovující trojnožku od Hamy. Je mnohem robusnější a těžší, ale taky pevnější a tužší, což jsou klíčové parametry. Rychloupínací destička usnadňuje okamžitou montáž/demontáž fotoaparátu a srovnání stativu vůči povrchu ukazuje malá vodováha vestavěná do jedné z noh. Délka ve složeném stavu 58 cm, nejvyšší možná výška 168 cm, nosnost 3 kg.

Samozřejmě nesmí chybět ještě pár drobností jako ochranné brašny, krytky, filtry, čistící prostředky či dálková IR spoušť pro Nikona nebo eterní blesk pro Olympus.

A aby byl výčet úplný, takhle vypadá můj PC koutek, kde pořízené fotky zpracovávám a odkud píšu i články na tento blog. RAW soubory vyvolávám v Capture NX-D nebo View NX2 (Nikon) či Olympus Viewer 3 (Olympus), občas i přímo v Zoner Photo Studiu, což je můj hlavní a nejvíce vytížený fotoeditor. Jedu na Windows 7 64bit.

Toť vše. Někomu se to může zdát mnoho, profíkovi i pokročilému amatérovi spíš slabší vybavení, ale mě zatím stačí a doufám, že ještě dlouho bude. Všichni totiž víme, jak je fotovýbava drahá. A prašule na stromech nerostou...