Zoner Photo Studio 17

17. září 2014 v 15:52 | T(h)om |  Fotografování
Včera, opět zhruba po roce, vyšla nová verze oblíbeného Zoner Photo Studia (ZPS). Pořadové číslo 17 značí jistou vyzrálost, kterou následně potvrdí i první dojmy z testování. Jako v předchozích verzích, i v sedmnáctce máme hned po ruce nástroje na 99% operací, které člověk může při zpracovávání fotek potřebovat. A netřeba snad dodávat, že nejde jen o úpravy, ale že ZPS dobře zvládá i jejich organizaci a třídění - jak se dnes odborně říká, celé portfolio.
Spuštění programu mi přišlo o něco pomalejší, stejně jako přechod mezi moduly Správce/Editor/Prohlížeč a RAW, ale funkce jednotlivých filtrů nebo přechod mezi obrázky naopak rychlejší než u ZPS16. Je to ale jen můj subjektivní dojem.

Změny oproti ZPS16? Většinou kosmetické. Prostředí je takové "čučavější", což v Zoneru pokládají za moderní, ale kdo nechce měnit své zvyky, může se v nastaveních vrátit k původnímu zobrazení. V informačním panelu Správce přibyl náhled vybraného souboru. Verze 16 byla kritizována také za to, že tam žádný náhled není a tohle je takový neohrabaný pokus o nápravu. Zůstalo i "šestnáctkové" rozdělení Správce na Průzkumníka, Náhled, Mapu a Porovnat s pásem náhledů vespod. Osobně jsem měl raději uspořádání verze 15 a starší, jaké používá například XnView a jiné podobné programy, ale co už...
Ty, kdož se rádi šťourají v RAWech, potěší inovovaný RAW modul. Na první pohled se tomu předešlému podobá jako vejce vejci, na pohled druhý je to vejce slepičí a vejce dejme tomu pštrosa emu. Můj pocit je ten, že v sedmnáctce jsou rychleji zobrazovány provedené změny - skoro okamžitě, což je výhoda nezanedbatelná. A ještě něco. K dispozici dostáváme možnost korekce vad objektivu pomocí LCP profilů. Funguje to vážně skvěle.
V Editoru je také vesměs vše při starém, přesto za zmínku stojí alespoň dvě věci. Přibyla možnost přidat do fotografie odlesk objektivu, což je efekt známý z Photoshopu. V Zoneru jej ale dotáhli dále, je tu více nastavení, a tak jsou jeho možnosti větší a použití příjemnější než v PS. Další novinku tvoří rozšíření efektu Přechodový filtr, kde mimo tradičních postupů dostaneme možnost zvolit expoziční přechodový filtr. Už z názvu je jasné, že nepůjde o překrytí vrstvy zvolenou barvou, ale o simulaci postupného úbytku expozice, která slibuje lepší výsledek.
Novinek, vylepšení a lákadel v ZPS17 bude jistě více, ale sám je všechny neznám a ani nemám momentálně čas zkoumat. Tohle berte tedy spíš jako informaci o nové verzi, kterou ještě doplním několika obrázky:

ZKUŠEBNÍ VERZI ZONER PHOTO STUDIA LZE STÁHNOUT NA STRÁNKÁCH ZONERU ZDE

Správce / Průzkumník

RAW modul

Editor - Ukázka efektu Odlesk objektivu

Nastavení efektu Přechodový filtr
 


Komentáře

1 Ji Hei - Fotografie Ji Hei - Fotografie | E-mail | Web | 22. září 2014 v 17:47

Zrovna před chvíli mi do FB přifrčela recenze na Zoner 17 od Digineff, ještě jsem ji ani nestihla přečíst. Ale od tebe se mi to vždycky čte a chápe stejně nejlíp :-) . Rychlejší zobrazování provedených změn - tak na to se těším. Vyzkouším, a děkuji za tvůj článek a srozumitelné shrnutí změn a novinek! :-)

2 T(h)om T(h)om | Web | 23. září 2014 v 16:50

[1]: Tak jsem koukl i na ten Digineff. Tamní článek je trochu méně nadšený, nicméně já ty novinky ocením. Ani ne tak hračky v podobě nových filtrů, jako rychlejší editaci, zajímavější RAW (především tu korekci objektivů) a další drobné, ale příjemné změny. Sice je pořád co vychytávat, ale Zoner je pro moje potřeby prakticky ideální program, který umí vše, co při správě a úpravách fotek potřebuji. Díky za milý komentář :-)

3 Ji Hei - Fotografie Ji Hei - Fotografie | E-mail | Web | 23. září 2014 v 18:10

[2]: Já Zoner používám od úplného začátku mého focení. A ještě nikdy mě nenapadlo, že bych se ho měla vzdát a zkoušet něco jiného.. :-)  ;-) . Já jsem prostě věrný uživatel! 8-)  ;-)

4 T(h)om T(h)om | Web | 25. září 2014 v 10:04

[3]: Já jsem začínal s PS, ale přišel mi zbytečně složitý na druh úprav, které jsem potřeboval. Na Zoner jsem plně přešel někdy ve verzi 11 a od té doby na něj nedám dopustit :-)

5 Ji Hei - Fotografie Ji Hei - Fotografie | E-mail | Web | 25. září 2014 v 13:21

[4]: Přesně tak - já úpravy používám minimálně a něco zbytečně složitého by se mi taky nelíbilo. V Zoneru jsem začínala tuším že na verzi pět, nebo šest - už je to hodně dlouho.. :-) .
A když něco vyhovuje a funguje - tak neměním 8-)  ;-)  :-).

Komentáře jsou uzavřeny.