Výjezd k horní osadě Krásné

12. října 2014 v 8:00 | T(h)om |  Cyklovýlety
ŠUMPERK - NOVÝ MALÍN - MALÍNSKÁ ROKLE - U HRÁZE - KRÁSNÉ, HORNÍ OSADA - KRÁSNÉ, PŘEHRADA - ŠUMPERK

(jpg)

Když se řekne Krásné, drtivá většina obyvatel Šumperska si ihned vybaví malou přehradu, oblíbené to vegetiště místních živočichů všeho věku a pohlaví. Někteří znalejší jmenují i blízký lom, ale o osadě stejného jména má potuchy jen málo lidí. Přehradu a lom znám taky, před nějakým pátkem jsem dojel i do osady. Ale je tady jeden zádrhel: Krásné jsou totiž ve skutečnosti osady dvě - dolní a horní. Já tenkrát dojel do spodní osady, kterou tvoří z velké části pozůstatek skutečné obce. Je to poznat podle domů i malého kostelíka. Osada horní, jak už říká název, leží o něco výše. Ze spodní části se tam však dostanete pouze pěšky po červené turistické značce. Je to hodně úzká pěšina křovím do svahu, takže autem ani na kole to nedáte. Kdysi to možná šlo, dnes ani omylem. Lze tam dojet oklikou po lesní asfaltce, na kterou odbočíte někde mezi lomem a Hraběšicemi. Narozdíl od spodní osady najdeme v té horní hlavně rekreační chaty a chalupy novějšího rázu (ve spodní osadě slouží většina stavení taky rekreaci, ale nebylo tomu tak vždycky). Vypadá to hodně zastrčeně - na mapě i v reálu, takže o to více překvapí upravenost a modernost, jaká tu panuje. Samozřejmě jsem na místo mohl jet relativně pohodlně popisovanou cestou. Mám však ve zvyku si často neplánovaně cesty komplikovat a ani zde to nebylo jiné.

Komplikací bylo více a většinou si za ně můžu sám, což nepopírám. Tak například se mi v půli výletu vybila baterie ve foťáku a já musel improvizovat s mobilem, což je hnus, jak ostatně sami uvidíte. Přitom ji stačilo před odjezdem zkontrolovat a vrazit na chvíli do nabíječky. Zamrzí ztráta krytky objektivu, takže kdybyste někde po trase našli krytku Olympus na 37 mm objektiv, ta je prosím moje a rád bych ji dostal zpátky. Díky. No a třetí komplikace byl terén těsně před, či spíše nad, horní osadou. Ono to ani na mapě nevypadalo kdovíjak, ale realita byla tvrdší než moje očekávání. Uvidíte.Ze Šumperka to beru přes Nový Malín. Dobrá půlka trasy se bude shodovat s březnovým výjezdem na Kamenec a poslední čtvrtina se na něj později napojí taky.

Na jaře tu taky bylo popadané listí, ale vypadalo úplně jinak. Za mě barevněji, lépe. I teplota kolem dvacítky mi během sobotního výletu vyhovovala. Škoda slunce schovaného za mraky.

Zde ještě jednou podzimní les nad N.Malínem

Silnici opět opouštím v serpentině u závory. Opět je zamčeno, opět obcházím a opět funím nahoru.

Začíná stoupání lesem k nepojmenovanému rozcestí, vzdálenému od závory cca 2,1 km. Do práce jezdím o něco víc, ale proti tomuhle mi to přijde poloviční. Technicky stoupáme už od Šumperka. V Malíně přituhne a za závorou dostane slovo "stoupání" zvýraznění červenou fixou a tlusté podtržítko.

Výhledů odtud moc není a když už, tak jen omezeně do Malínské rokle pod silnicí.

Hlavně však cesta vede lesem, střídavě listnatým, jehličnatým i smíšeným. Stejné je to s kvalitou vozovky. Někde se jede krásně, jinde je to o ústa. Což o to, já jel nahoru, ale při sjezdu dolů můžou ty díry představovat problém.

Zde, na rozcestí u krmelce, opouštím svou jarní "kamencovou" trasu, při níž jsem odbočil vpravo a pokračoval ve zdolávání kopce. Nyní se spouštím dolů cestou vlevo. Je rozbitější s více výmoly, ale zřejmě můžeme pořád mluvit o asfaltu.

A právě tady mi ve foťáku začala zuřivě blikat červeně zbarvená ikonka akumulátoru. Rozhodl jsem se nechat zbyteček energie na 2-3 rychlé výcvaky v cílové osadě a prozatím se uchýlit k mobilu. Můj mobil je hloupý a celkem starý telefon s foťákem, jehož kvalitu dnes předčí asi všechno. Berte to tedy jen jako dokumentaci a nouzové řešení, protože jinak by tu prostě nebylo nic.

Tam, kde cesta křižuje tok Malínského potoka, tvoří ostrou zatáčku přes malý most. Hned u mostu stojí také kamenná hráz (ostatně nedaleký rozcestník se jmenuje U hráze), ale fotka se nepovedla, tak snad jindy.

Rozcestí U hráze křižuje zelená turistická značka a mimo ní tu vede taky neznačená cesta přímo rovně vzhůru. To je náš směr.

Začíná další stoupání a docela prudké. Bude trvat necelých 600 metrů po většinou rozbitém nebo zabláceném povrchu. Pak je potřeba trefit správnou odbočku. Já si pomohl "dží-pí-eskou", jinak bych určitě jel blbě. Dá se říct, že nesmíme uhnout vlevo ni vpravo a vzít to rovně do lesa. Samozřejmě bez asfaltu, šotoliny nebo třeba jen šutrů.

Jak popsat úsek mezi právě popsanou odbočkou a příjezdem do osady? Brutální? Drsné? Nebezpečné? Je to od všeho něco a navíc tu prudí mračna kousavých létajících potvor. Masakr. Prvních pár metrů člověka uchlácholí dojmem, že prostě pojede po travičce a občas se holt zaboří do bahna - jsme nakonec v lese, ne? Jenomže brzy přijde klesání. Já vím, že při předchozích stoupácích většina z vás po klesání zatoužila, ale po takovém ne, věřte mi. Jedná se o pěšinku, postupně zarostlejší a zarostlejší, ale taky prudší a prudší. Jako třešnička na dortu tu místy leží pokácené stromky, které jaksi nikoho nenapadlo uklidit. No, asi nikoho nanapadlo, že tam někdo pojede na kole, to je fakt, ale musí to být pruda i pro pěší. Těsně nad osadou se probahníme potokem a napojíme na zase jakštakš rozeznatelnou cestičku. A aby nám tento úsek zůstal dlouho v paměti, na úplný závěr tu máme krmelec a u něj strmý, bahnitý, ale alespoň krátký kros na štěrkem vysypaný plácek. No, a jsme tam.

Přechod z drsné divočiny do míst, kde vládnou posekané trávníky a úpravné chaty je skoro šok. A je tu i docela živo. Z mnoha směrů jsem zaslechl hlasy, štěkání psů (jeden zvlášť dementní kousek přišel štěkat i na mě) a další zvuky chalupařících spoluobčanů. Z velké části osady se nabízí krásný výhled směrem na Šumperk. Tedy za lepšího počasí. Funguje to i naopak, tudíž lze zdejší chaty zahlédnout i ze Šumperka, třebaže dalekohled je skoro nutnost. Mám to vyzkoušené.

Předchozí fotka byla z horní části horní osady, tohle je z dolní části horní osady. Do spodní osady bych musel po červené, což s kolem prakticky nelze. Aspoň pokud mám v úmyslu dojít živ a zdráv. Spodní osadu tedy vzdávám a zahajuji návratový sjezd.

Výhled z paseky hned za osadou ukazuje co se dá zahlédnout, i když přitom dost mlží. Jen pro informaci: ten bílý flek zhruba uprostřed fotky je přehrada Krásné a za ní za polem Šumperk (a nad ním kopce Chocholík a Háj).

No a pak už se jen frčí dolů lesem, brzdí se před výmoly, vybírají se zatáčky a klouže se po listí. Na fotce vidíte rozcestí známé z března z Kamence. Tehdy jsem se tudy taky vracel, ale z oblasti za závorou. Od tohoto místa ještě chvíli pokračuje drkotavý sešup, načež se objevíme na silnici pod Hraběšicemi. O té jsem psal v úvodu. Pak stačí dojet v klídku, pohodě, a v mírném klesání kolem přehrady až do města, nebo kamkoliv jinam budete chtít.

DÍKY ZA NÁVŠTĚVU

Fotoalbum na rajčeti obsahuje méně fotek než obvykle, ale to není ke škodě věci. Snad ani to, že obrázky mají menší formát. Ten původní mi přišel být až zbytečně veliký:
STATISTIKY
Čas 15:30-17:45
Čistý čas 1:23
Ujetá vzdálenost 22,7 km
Průměrná rychlost 16,3 km/h
Maximální rychlost 46,6 km/h
 


Komentáře

1 Jeník Jeník | 12. října 2014 v 9:04

Docela hezké. Líbí se mi, že se v našich lesích ještě tu a tam objevují bučiny,což je původní porost Jeseníků.Silnice - lesní - odbočující z cesty do Mladoňova se jmenuje  "Srnčí".

Docela mne dojalo to zátiší s vodovodními trubkami. Asi budou "malínští" opravovat vodovodní sběrače podzemní vody.

Fotoreportáž opět kvalitní i když krátká.

2 Ludmila Ludmila | E-mail | 12. října 2014 v 21:43

Krásně zachycený podzimní čas, barvy, nálada. Hezké, moc se mi líbilo a vůbec mi nevadily snímky z telefonu. Já si také prožila hezký den.

Minulý čtvrtek na poslední cyklo výlet se nás přihlásilo pět. Z Letohradu přes Brandýs n. O., Ústí n. O. se jelo značenými cyklostezkami č. 4048, č. 4046, č. 4061 až do Chocně. První část vedla velmi příjemným malebným údolím Podorlicka, podél železniční tratě a řeky Tiché Orlice. Podzim na listnatých stromech také nešetřil barvami. Nádhera. Kochala jsem se kochala. To jsem ještě nevěděla, co mne čeká z Chocně domů. Pokračovali jsme po cyklostezce č. 181, a to už bylo pro mne občas dost dramatické. Nenáročné a pohodové cyklostezky první části vystřídalo časté stoupání a sjezdy nebo nezáživné roviny. Jela jsem krajinou, kde jsem ještě nikdy nebyla, poznávala hezká místa. Objevila jsem Veliny, parádní kostel sv. Mikuláše. Prostě jsem si poslední výlet užívala, jela krásnou přírodou, s bezva partou milých lidiček. Počasí vyšlo. Nezmokli jsme, ani jsme nebyli sužováni vedrem. Prostě paráda. Poslední sjezd z Vysokého Chvojna do Bělečka byl odměnou za poslední stoupání do Hradce Králové. Rozhodně jsme nepřekonávali takové drsné a neznačené úseky, které popisuješ ty. Přesto to byl pro mne bezvadný, v radosti prožitý den. V HK mi tachometr natočil osmdesát kilometrů.
Vyčistila jsem hlavu, nezaviněná autonehoda, při které jsem přišla o mé milované červené autíčko, byla zapomenuta.

Ty budeš jezdit asi dál, dokud nenapadne sníh, budu se těšit na další zprávy a foto.

http://www.kcthradeckralove.estranky.cz/clanky/napsali-jste-nam/rok-2014/z-letohradu-do-hradce-kralove---posledni-cyklo.html

3 T(h)om T(h)om | Web | 13. října 2014 v 10:59

[2]: Tak to byla opět pořádný výlet, ke kterému ti gratuluji a vlastně i závidím. Sám jsem 80 km nenajel už pěkně dlouho a navíc Orlické hory, to je vážně krásná krajina, kterou neznám ani částečně tak jak bych rád.
Juknul jsem i na ten odkaz a koukám, že pilně publikuješ kde se dá. Za to lapec hore :-)
S autem jsme sice nebourali, ale taky dojezdilo. Jsme na tom tedy podobně, i když asi o něco méně naštvaní, protože u té naší šunky jsem to stejně očekával. Každopádně přeji příjemně prožité dny, třeba ještě někde na kole. Zatím se nám ten podzim daří 8-)

4 Ji Hei - Fotografie Ji Hei - Fotografie | E-mail | Web | 13. října 2014 v 20:47

Moc pěkné podzimní fotky, i ty z mobilu..:). Chatová oblast je nádherná, výlet to byl skvělý, to je vidět..:). Parádní dokument, Tomáši! :)

5 T(h)om T(h)om | Web | 13. října 2014 v 21:27

[4]: Ale jo, šlo to :-) Navíc v neděli bylo ještě lepší počasí a já se dostal zase ven, takže další reportík bude slunečnější. Díky za milý komentík :-)

6 Jarmila Jarmila | E-mail | 14. října 2014 v 15:17

Zrovna marodím s kolenem a o velocipedu si můžu nechat jenom zdát. Takže mám díky tomuhle webu parádní rozdvojení osobnosti: žere mě, jak tady všichni popisujete své kráááásné cyklozážitky, slunečný podzim, barevné listí, příroda čaruje... ALE BEZE MĚ! :-? A na druhé straně jsem vděčná, že se můžu kochat alespoň takhle zprostředkovaně. :-) Dík.

7 T(h)om T(h)om | Web | 15. října 2014 v 5:12

[6]: Tohle znám. Teda ne že bych marodil s kolenem (i když to už taky zase nějak pobolívá), ale vím jaká je to otrava, když člověk nemůže ven, kde je přitom tak pěkně. No, teď stejně nějakou dobu pěkně nebude, takže koleno se bude pěkně hojit  a pak si to vynahradí dvojnásob 8-) Přeji brzké uzdravení a děuji za komentář :-)

8 Hanka Hanka | E-mail | Web | 31. října 2014 v 23:11

Když se řekne "Krásné", tak si vybavím, jak jsme tam krásně bloudili. Pořád jsme projížděli kolem cedulí se stejným názvem a pořád jsme se nemohli vymotat. ;-)  :-D
Ty dva snímky silnice s podzimním lesem jsou úžasné. Vůbec jim nevadí absence sluníčka.
Věřím, že přechod z divočiny do upravené chatové oblasti pro tebe byl šok, se mnou by to nejspíš seklo. Jen dál od chatařů a řvoucích psů!!! O_O
Vidím, že si vybíráš pěkné cesty. Trochu to znám, ale bez kola. Nejhorší je padlý strom, který se nedá přelézt, podlézt, ani obejít. :-D
Opět skvělá reportáž a snímky z mobilu zas tak hrozné nejsou. Moc to zveličuješ. ;-)

9 T(h)om T(h)om | Web | 3. listopadu 2014 v 9:37

[8]: Ono se tam dá zabloudit? 8-O  :-D Výjezd to byl z mnoha úhlú pohledu nepodařený, ale konec dobrý - všechno dobré. Čokli mě na výletech štvou často. Někteří lidi si je nehlídají a ty potvory pak strašně prudí. Ne všichni, já mám zvířata rád, ale takové ty přerostlé myši, co neustále blafou - ty mi fakt děsně pijou krev. No nic, měj se a díky :D

10 Hanka Hanka | E-mail | Web | 3. listopadu 2014 v 15:22

[9]: To jsem trochu přehnala, Tome, spíš jsme z toho byli na větvi. ;-)
Psy mám taky ráda, ale asi jako ty. Musí být poznat, že se jedná o psa, a ti uřvaní mi pijou krev zrovna jako tobě. ;-)

Komentáře jsou uzavřeny.