Za židovskými památkami do Loštic

2. října 2014 v 12:00 | T(h)om |  Města a místa
Už jsem tady psal o židovském hřbitově v Šumperku a o židovském hřbitově v Úsově, přičemž jsem zmiňoval židovský hřbitov v Lošticích. Tam jsem dosud nebyl, což se v těchto dnech povedlo napravit. Mimo židovského hřbitova mají v Lošticích (i v Úsově) i synagogu. Její historie je poměrně pohnutá a neveselá. Situace se ovšem začíná lepšit, neboť budova právě prochází rekonstrukcemi a v neděli 5.října bude otevřena pro veřejnost. Já jsem se tam byl podívat v pondělí, to ještě nebylo vše připraveno a práce stále probíhaly. Měl jsem však štěstí. Nejenže mě nikdo nevyhnal, ale dovolili mi udělat fotky a vyslechnout pár zajímavostí. Kdybyste si sem také naplánovali cestu a chtěli stihnout synagogu i hřbitov najednou, hodí se upozornění, že každé z těchto míst se nachází na opačné straně městečka, tak abyste s tím počítali. Ostatně více poví mapa se zakreslenou trasou, kterou se mi podařilo během těch devadesáti minut uťapat. Nedržte se jí však na 100% - opět jsem se nevyhnul bloudění. Výlet jde zvládnout o něco lépe.

kliknutím zvětšete na plnou velikost

Autobus odjížděl ze Šumperka v 16:00 a cesta do Loštic mu trvá hodinu. Celkem dost, když je to jen nějakých 24 km vzdušnou čarou a 30 po silnici. Autobus ale staví v každém zapadákově, v leckterém i vícekrát, takže minuty navíc naskáčou. V Lošticích se staví přímo na náměstí, odkud je to k prvnímu bodu, synagoze, opravdu kousek.V Žadlovické ulici se rozebírá lešení, tak to beru malou oklikou přes Hradskou a sídliště.

Zářivě bílá fasáda je neomylným majákem. Synagoga stojí na okraji Loštic, za ní jsou už jen pole. O zeď opřený žebřík a trojice dělníků je signálem, že se tu pracuje pilně.

Měl jsem štěstí. Třebaže pro veřejnost bude synagoga otevřena až v neděli 5.10., jsem vpuštěn dovnitř. Potkávám tu místní devadesátiletou rodačku, která pamatuje dobu před vypálením synagogy nacisty v roce 1939. Dozvídám se zajímavé informace. Třeba to, že původně zde stával ještě přístavek s bytem rabína, který je dnes už zbouraný. Chvíli na to přichází Luděk Štipl ze společnosti Respekt a tolerance. Tato společnost se zabývá židobskou kulturou v oblasti a stará se také o židovské památky v Šumperku a Úsově. Přišel s nějakým párem, kterému dává výklad o zdejší historii. Nikdo nenamítá, že jsem se připojil a dostávám souhlas k pořízení několika fotek. Zde vidíte hlavní loď motlitebny.

Ze snímků před rekonstrukcí teprve vyjde na povrch, kolik práce i peněz musela záchrana památky stát. Trpěla zejména v dobách normalizace, kdy se užívala jako sklad nebo hrnčířská dílna.

Dnes je tu nová podlaha, zavedená voda a zřízeno ústřední vytápění. Tři lavice pochází z olomoucké synagogy, která neunikla ničení během Křišťálové noci.

Vitráže falešných oken pochází také z Olomouce a měly být pověšeny na zeď motlitebny druhý den od mé návštěvy. Toho dne však ještě zůstávaly v jedné z bočních místností spolu s dalším inventářem.

Ještě jeden pohled do hlavního prostoru synagogy.

Opravený je také balkon, který byl určen pro ženy, neboť židovské zvyky byly (jsou) v tomto směru hodně striktní. Nahoru se chodí po úzkém točitém schodišti hned za hlavními dveřmi.

Zaujmou zde především restaurované malby na zdech a krásná dřevěná podlaha.

Nechtěl jsem zdržovat, tak jsem se rozloučil a pokračoval dál. Zkusil jsem to vzít k náměstí přece jen po Žadlovické a vida - průchod už byl volný.

Synagogu dělí od židovského hřbitova cca 1,5 km chůze. Nejprve po Olomoucké ulici přes řeku, a pak je třeba zabočit do Palonínské.

Oblohou zrovna přelétal horkovzdušný balon a já tím byl tak zblblý, že jsem přehlédl šipku ke hřbitovu. Tedy ta šipka je hodně malá a možná bych ji přehlédl i tak, ale přece jen tam je.

V polích nad Lošticemi mi dochází, že asi jdu špatně, což následně potvrzuje i mapa. Nu což, budu improvizovat.

Beru to přímo přes zorané pole okolo zahrádek rodinných domků po pravé straně. Při troše štěstí dojdu ke hřbitovu z druhé strany, a při ještě další dávce štěstí bude možné dostat se tam i odtamtud.

Hvězdy byly nejspíš v nějaké výjimečně dobré konstelaci, protože předpoklad vychází. Hřbitovní zeď je spíše zídka připomínající zarostlý obrubník. Snadno ji přeskakuji a jsem na místě.

Prostor hřbitova je nad očekávání velký. Podle dostupných údajú zde stojí 638 kamenů. Má to tady správnou atmosféru, i když někdy během mlžného rána nebo temné noci by byla lepší. Já jsem došel před šestou večer, což není dobrá doba na focení. Slunce svítí z opačné strany a téměř vše je ve stínu. pokud si tedy necháte poradit, přijeďte se sem podívat spíše ráno.

Výhled z židovského hřbitova k Lošticím.


Celý hřbitov nezapře stopy údržby (tedy alespoň ve smyslu sekání trávy), ale jinak je na celkem odlehlém místě a to se podepisuje na jeho dostupnosti a prestiži. Přesto jde o státem chráněnou kulturní památku. Stávala tu také obřadní síň, ovšem ta byla po 2.světové válce zbořena a již nebyla obnovena.

Oficiální příchodová cesta je tato. Jde o uzoučkou pěšinku mezi plotem rodiného domku a plazivkami porostlým stavením.

Dveře pro vstup na hřbitov se po právě prodělané zkušenosti a vzhledem ke stavu obvodových zdí, jeví trochu komicky.

Mám dost času, tak to nazpátek beru jinak, skrze boční uličky.

Mimo jiné i po lávce přes říčku Třebůvku. Zjišťuji, že Loštice vypadají mnohem lépe, než by se mohlo zdát při pouhém průjezdu městem, jak ho zná asi většina řidičů snažících se vyhnout dálničním poplatkům v úseku mezi Mohelnicí a Olomoucí.

Podél řeky vede vyšlapaná pěšina, tak se po ní vydávám a kochám se podzimními barvami.

Na náměstí jsem s předstihem, tak si ještě dělám zacházku ke kostelu sv.Prokopa. Pak už je čas pomýšlet na odjezd autobusu, který v pohodě stíhám a po další úmorné hodině jízdy z něj vyskakuji doma v Šumperku.

Výlet to byl sice časově náročnější, ale na to si už začínám zvykat. Zajímavost se mu ovšem upřít nedá a možno jej považovat za doporučeníhodný i pro jiné turisty.

Související odkazy:

Ani dnes vás neošidím o odkaz na rajče, kde najdete ještě nějaké obrázky navíc:
 


Komentáře

1 Mirkaw Mirkaw | 2. října 2014 v 12:33

Lošticemi jsme projížděli několikrát, ale že je to takové zajímavé místo, nás nikdy nenapadlo zastavit, snad jen pro tvarůžky.Jsem opět nejen poučena, ale obohacena i o krásné fotky a záběry z tohoto místa. Přeji hezký den. :-)

2 Ludmila Ludmila | E-mail | 2. října 2014 v 13:26

Opravdu velmi zajímavé, měl jsi skutečně kliku. Díky za upřesnění historických dat.

3 acijka acijka | Web | 3. října 2014 v 8:12

Židovské hřbitovy mají své kouzlo a tento samozřejmě také... :-)

4 T(h)om T(h)om | Web | 3. října 2014 v 10:30

[1]: Jáí jsem na tom byl podobně, takže tento článek vznikl i jako info pro další takové, kteří nevěděli :-) Jsem rád, že to funguje a děkuji za návštěvu :-)

[2]: Asi by se dalo upřesnit více, ale do té mojí palice se toho moc nevejde :-D Díky

[3]: Vidím to podobně. Jo a mimochodem: dnes tu svítí slunce, po mlze ani památky a ráno došly peníze na objektiv. Okolnosti se proti nám včera spikly, svině :-?  :-D

5 Jeník Jeník | 7. října 2014 v 16:29

Informačně zajímavé. V Lošticích jsem několikríte byl,ale o židovských památkách jsem nevěděl a ani nikdo mi o nich nikdy neřekl.

Na zdejší hřbitov(židovský) se zatím chodí zadarmo. V Praze se již na historické židovské hřbitovy platí a docela hodně. V minulosti a po celá staletí se tam také chodilo zadarmo - jak je dnes vše jinak.

6 T(h)om T(h)om | Web | 9. října 2014 v 16:22

[5]: Mě o nich taky nikdo neřekl. Všiml jsem si toho náhodou při prohlížení map. A zpoplatňovat hřbitovy - to je opravdu typicky pražské. Tam se člověk zadarmo pomalu ani nevys...

Komentáře jsou uzavřeny.