Přes vrchol Ucháče

3. listopadu 2014 v 19:20 | T(h)om |  Túry a procházky
LOUČNÁ NAD DESNOU - BUKOVICE, OKRAJ - POD JELENÍ SKALKOU - UCHÁČ - JELENÍ SKALKA - TŘI KAMENY - OSADA LABE - JINDŘICHOV

(jpg)

Možná jste zaregistrovali, že po nějaké době tu bylo zase delší čas publikační temno a máte pravdu. Výletování bránily peripetie s pořizováním nového popojíždědla, podzimní únava, tradičně práce a počasí, a letos nově také posun času. Stmívá se dříve a posun ručiček o hodinu nazpátek tomu rozhodně nepomohl. To znamená, že se thomův blog zvolna dostává do režimu zimního spánku, kdy články budou přibývat podstatně pomalejším tempem, budou-li vůbec přibývat. Předpokládám, že oživení přijde opět někdy v březnu.
Přesto ani během sychravého podzimu jsem na výlety zcela nezanevřel a přináším reportík ze středečního výšlapu.


Přibližně šestnáctikilometrovou trasu jsem volil na základě nepřílišné profláknutosti, zvědavosti a nostalgie. Nepřílišná profláknutost je jasná, zvědavý jsem byl na vrchol Ucháče a případné výhledy z něj, a nostalgie souvisela s jedním zájmovým kroužkem, který jsem navštěvoval jako dítko školou povinné. Tenkrát nás vzali na víkend do jedné chaty pod Třemi kameny a já se tam chtěl po letech podívat a zjistit, co se změnilo. Mám vybráno hodně fotek, takže budu šetřit pindáním a raději vám všechno ukážu na obrázcích:Ten den jsem si přivstal a stihl vlak, který odjížděl ze Šumperka v 6:45 a o půl hodiny později stavil v Loučné nad Desnou. Vydal jsem se odtud po červené turistické značce.

Tento splav není přímo na řece Desné, která Loučnou protéká, ale v bočním korytě, které je však z této řeky napájeno a o kus dále se do ní zase vlévá zpátky. Od splavu začíná cesta stoupat do kopce.

Bylo celkem chladno a slunce teprve začínalo vycházet. Můj foťák nemá rád světelně dynamické scény a výrazné barvy, protože pak trochu zkresluje, což berte jako takovou omluvu za přítomnost občasných nepřirozeně působících odstínů.

Ojíněné louky mezi Loučnou a Bukovicemi. Ono se jde občas i lesem, ale tam není nic tak zajímavého k focení.

Horní část Bukovic, kde to beru stejným směrem jako loni na kole, ale jen kousek. Dosavadní červenou značku měním za značku modrou.

Rozcestí Pod Jelení skalkou

Další část vede po cestě sypané hrubým štěrkem. Ta cesta by byla třeba v létě skvělá na kolo, jen ten štěrk by asi každé kolo neneslo úplně dobře. Snad se časem povrch srovná, nebo jej v ideálním případě ještě někdo překryje asfaltem. To by bylo žůžo. Jsou odtud i nějaké výhledy, bohužel jsem měl opět smůlu na opar a slunce skrze něj, což je blbá situace.

Praděd a Medvědí hora focená teleobjektivem

Na vrchol Ucháče, jedné z jesenických tisícovek, značka nevede. Musel jsem tedy opustit turistickou trasu a vydat se po vrstevnicové cestě, která kopec obkružuje. Nový štěrkový posyp byl i zde. Stejně tak i výhledy, ale s tím oparem nic moc.

Vlastně nikde z této cesty nahoru k vrcholu nevede od jihovýchodu žádná skutečná cesta. Volím proto okraj jedné z pasek na svahu. Je to prudké stoupání, ale aspoň vede přímo.

Asi padesát metrů od skutečného vrcholu stojí posed, ale protože vrchol hory je hodně plochý, klidně jej můžeme považovat za dobytí cíle.

Ten opravdový vrcholový bod (1009 m.n.m.) najdeme v křoví opodál. Je vyznačen patníkem a červenobílou tyčí. Našel jsem jej díky tabletu s GPS. Křoví je i všude okolo, takže paradoxně přímo z vrcholu kopce nic moc neuvidíte.

Na rozcestí jen malý kousek dále je situace lepší. A dokonce i co do dohlednosti. Měl jsem dalekohled, tak jsem se odtud pěkně pokochal.

Městečko Branná teleobjektivem. Vidět byly i Stříbrnice, Paprsek, Hynčice pod Sušinou nebo Velké Vrbno.

Na vrcholu Králického Sněžníku byl rozeznatelný slabý sněhový poprašek a v dalekohledu i silueta kamení z někdejší rozhledny.

Z vrcholu Ucháče vede po hřebeni nezpevněná cesta v severovýchodu, kudy jsem si to namířil nad Přemyslovskou sjezdovku.

Z rozcestí v jakémsi sedle mezi Ucháčem a Jelení skalkou stačí pokračovat rovně do lesa.

Lyžařský vlek vypadá v tomto ročním období trochu divně a opuštěně. Ono tu vlastně není nic extra, ale o něco málo dál leží vrchol Jelení skalky, tak mi bylo líto toho nevyužít a symbolicky nedobýt i tento kopec.

Stejně jako na Ucháči, i zde je vrchol (949 m.n.m.) označen strohou triangulační značkou, odkud je vidět pouze do okolního křoví.

Vrátil jsem se kus zpátky, napojil se zase na modré značení a po něm došel na Tři kameny. O tomto skalisku jsem toho v minulosti napsal hodně, najdete tu reportíky z jara, léta i zimy, tak nemá cenu to znova probírat. Je tu pěkně a skály, ze kterých když se nezřítíte, máte super výhledy na Jeseníky, Králičák a na to mezi nimi.

Pokračuji opět po modré, teď už ale z kopce, úzkou pěšinou přes les.

Našel jsem i tu chatu, kde jsem byl asi v sedmi letech s kroužkem mladých ochránců přírody. Moje tehdejší zážitky nejsou čistě pozitivní, ale i tak mě zamrzel stav, v jakém se nyní chata nachází. Ono už tenkrát to nebylo dvakrát slavné, ale teď bych se tam možná bál i vejít. Chata mi po těch víc než 25 letech přišla o dost menší - asi proto, že jsem od té doby o dost větší. Bez potíží jsem našel i nedalekou studánku, odkud jsme tenkrát tahali vodu. Jen s tím rozdílem, že teď z ní netekla ani kapka.

Bylo na čase jít dále. Modrá značka pokračuje do Nových Losin, ale já měl v plánu jednu osadu nad Jindřichovem, tak se pouštím neznačenými cestičkami jinudy. Mapa v tabletu mi nadále pomáhá nebloudit.

Do osady Labe, jejíž název vznikl nepřesným překladem z původního německého jména, jsem došel z horní části luk, na kterých osada stojí. Tohle místo jsem zařadil do wishlistu předloni, kdy jsem ji zahlédl z dálky ze svahů Sušiny během cyklovýletu k Prudkému potoku. Čekal jsem že tu bude hezky, ale realita byla ještě lepší než očekávání.

Chalupy jsou tu roztroušeny ve skupinkách poměrně daleko jedna od druhé, odděleny plochami luk na západním svahu Sklenského vrchu. Výhledy z těchto prostranství k severu a severozápadu jsou nádherné. Podzimní barvy ještě napomohly tento dojem umocnit.

Na lavičkách u kříže, stojícího u okraje lesa, jsem si udělal pauzu. Nejen na občerstvení, ale i na kochání, protože kochat se je rozhodně čím.

Detail keře u cesty

Dolů k Jindřichovu se dá jít několika pěšinami, já si vybral tuhle. Hlavně proto, že vede stále přes louky a přetrvávají z ní ty krásné scenérie.

Lehce zchátralá kaplička na křižovatce polních cest. Schválně píšu lehce, protože barva výklenku a obrázek v něm byly očividně nové.

Osada Labe, jak už jsem zmínil, není úplně celistvá. Předchozí obrázky byly z její horní části, tohle cesta do části spodní, schované v údolí potoka Skelná Voda.

Proporce některých stavení v údolí prozrazují, že obec bývala svého času mnohem významnější než nyní, a že tu bylo více než jen pěkné víkendové bydlení.

Cesta do údolí vede kolem domků, kde po zahradě pobíhají malí ublafaní čokli, považující každého turistu za zločince. Aspoň já si tak připadal, když ta dvě stvoření pobíhala po zahradě za plotem a štěkala svými protivně vysokými hlásky, že to muselo být slyšet široko daleko.

Tahle krásná chalupa stojí osamoceně u cesty mezi Labem a Jindřichovem, od obou oddělená kusem lesa. Přesto vypadá udržovaně a na pohled příjemně.

Estetický dojem jindřichovského paneláku, prvního stavení, které uvidíte při opuštění lesa, je výrazně horší. Ale já stejně neměl v úmyslu se tu zdržovat, protože bylo třeba chytit zpáteční spoj. To se mi povedlo, vlak v 11:49 mi neujel a já byl před jednou odpoledne zase v Šumperku.

Kompletní fotogalerie na rajčeti:

DÍKY ZA NÁVŠTĚVU
 


Komentáře

1 V. V. | Web | 3. listopadu 2014 v 22:11

Pěkný výšlap. Ta fotka s ojíněnou loukou je výborná!
Vážně ti závidím, že máš tohle všechno v dojezdové vzdálenosti na jednodenní výlety :-D

2 eM. eM. | 4. listopadu 2014 v 1:19

Jap, tak tohle jsme kdysi chtěli projít spolu, ne? :-)
Tedy, ve fázi pouhé neurčité domluvy :-D.

Škoda, že ses více nerozepsal o Mladých ochráncích přírody :-P.

3 Jeník Jeník | 4. listopadu 2014 v 10:30

Krásná fotoreportáž.

Jedna malá drobnost. Na horním konci samot Labe je geologicky a seismologicky  určeno epicentrum možného tektonického (velkého a hlavně neočekávaného)zemětřesení. Zdá se,že je to spíše taková zeměpisná rarita. Neočekávám osobně zde žádné zemětřesení.

V mládí jsem to prošel také. Podle Vaší fotoreportáže je to již hodně jiné. Přesto je tam pořád krásná krajina , krásná příroda a stojí za to se tam zajít podívat. Snad se mi to někdy podaří.

4 Ji Hei - Fotografie Ji Hei - Fotografie | E-mail | Web | 4. listopadu 2014 v 11:03

Nádherná reportáž..:). Moc pěkné podzimní fotky, krásná krajina a výhledy..:). A když se koukám na ten opuštěný lyžařský vlek - hned jsem si ho představila v zimním oblečku a s ním i spoustu lyžařů..:). Moc se mi líbí i fotka listového detailu! :) Parádní fotky, Tomáši! :)

5 Ludmila Ludmila | E-mail | 4. listopadu 2014 v 14:01

Moc pěkná reportáž. Fotečky luxusní, krásně mi zpříjemňují marodění. Musím se stále vracet a znovu se dívat a dívat. Prostě je tu podzim v celé své kráse. Povedlo se ti zachytit atmosféru, barvy, klídek, pohodu. Moc se mi všechny záběry líbí, už teď se těším na další.

6 T(h)om T(h)om | Web | 4. listopadu 2014 v 22:10

[1]: Díky, taky jsem si to patřičně užil :-)

[2]: jj, asi ne úplně stejně, ale o něčem jsme spolu mluvili. Ta fáze neurčité domluvy byla ovšem hodně neurčitá a já měl k výšlapu určitý čas, takže jsem musel jednat rychle. Třeba se určitě-neurčitě domluvíme na něco jiného 8-)

[3]: To s tím zemětřesením je docela zajímavá informace. Něco takového by tady člověk nečekal a vlastně se nejspíš ani nedočká, což je jen dobře. Přeji hezký večer.

[4]: Děkuji :-) Štval mě ten opar, ale jinak to nebyl špatný výlet. Jen jeho první polovina byla vážně drsná. Zimu rád nemá, tak jsem absenci sněhu u vleku rád oželel :-) Ještě jednou díky a měj se.

[5]: Ale, ty marodíš? Tak to přeji v prvé řadě brzké uzdravení. Ten barevný podzim už pomalu odeznívá, tak jsem rád, že se mi z něj povedlo stihnout alespoň něco. Moc díky :-)
A propos: Jak to dopadlo s tím tvým autíčkem?

7 Mirkaw Mirkaw | 6. listopadu 2014 v 14:52

Podobnou trasu jsme letos v únoru také šli s manželem. VYjeli jsme vlakem do Nových Losin a odtud po silnici do Rejhotic, kde jsme sedli na vlak zpět domů. Na Elbě jsme byli jindy, ale jen v dolní části a je podle fotek vidět, že jsme přišli o krásné výhledy. Jo, lepší je chodit po horách jak po silnicích, ale i tak jsem byla spokojena.
Jinak krásná reportáž a hlavně fotky, které si několikrát prohlížím. Přeji hezký den a už se těším na další reportík. :-)

8 T(h)om T(h)om | Web | 7. listopadu 2014 v 5:00

[7]: Proč ne? Nové Losiny jsou taky plné pěkných domečků a procházka přes ně, stejně tak jako po druhé straně kopce za Přemyslovským sedlem, má něco do sebe. Hlavní je nesedět doma a užít si to :-) Moc děkuji za komentář a za návštěvu.

9 eM. eM. | 8. listopadu 2014 v 2:54

[6]: Jojo, domluvíme. Ale mám strach. Jsi hodně vysokoúrovňový turista. Takže třeba navrhuju autobusem do Malína...a zpět :-D.

10 T(h)om T(h)om | Web | 8. listopadu 2014 v 5:02

[9]: Zase tak moc vysokoúrovňový nejsem, tak bez obav. Do Malína busem a zpátky po svých... proč ne? Jen musíme promyslet nějakou zajímavou okliku :-D

11 eM. eM. | 10. listopadu 2014 v 12:14

Raději mlčím :-D.

12 T(h)om T(h)om | Web | 10. listopadu 2014 v 16:29

[11]: Škoda, nemusela by to být marná akce :-D

13 Hanka Hanka | E-mail | Web | 12. listopadu 2014 v 10:07

Když vidím tvoje krásné podzimní fotky, Tome, láká mě to ven, jenže u nás je pod mrakem a fouká pořádný vítr. Navíc hlídám nemocnou vnučku. ;-)

Reportáž je skvělá, ale úplně nejvíc se mi líbí ojíněná louka, detail větvičky a kaplička. :-)

14 T(h)om T(h)om | Web | 13. listopadu 2014 v 9:22

[13]: Díky :-) Tady bylo posledních pár dní taky pod mrakem, ale teď se zase vyjasňuje. Vlastně mě to spíš štve, protože nemám čas na výletování a tak jen koukám z okna a představuji si, jaké by to bylo někde venku. Přeji pěkný den a vnučce brzké uzdravení :-)

15 Hanka Hanka | E-mail | Web | 13. listopadu 2014 v 11:11

[14]: Díky, Tome.
Doufám, že se trochu vydaří prodloužený víkend! :-)

16 Jakub Visna Jakub Visna | E-mail | Web | 15. listopadu 2014 v 21:18

Moc pekny vylet, fotky, rodny kraj plny nezamenitelneho kouzla ;-)

17 T(h)om T(h)om | Web | 19. listopadu 2014 v 20:48

[16]: Díky, není nad to vypadnout do přírody. Jen mít víc času na podobné akce... :-) Měj se

Komentáře jsou uzavřeny.