Večer v Zábřehu

14. března 2015 v 20:54 | T(h)om |  Města a místa

Co se Zábřehu týká, až do tohoto víkendu jsem zde měl jeden rest. Alespoň ve srovnání se Šumperkem, Mohelnicí či Olomoucí. Narozdíl od jmenovaných jsem totiž dosud neměl ze Zábřeha žádné večerní či noční fotky, což je o to větší ostuda, že právě v Zábřehu jsem strávil prakticky většinu dosavadního života. Víkendová návštěva u rodičů ale všechno napravila. Kolem páté odpoledne jsem se od rodiny na chvíli "trhl" a udělal si okružní fotokolečko. Bohužel se to neobešlo bez několika komplikací. První je fakt, že ve městě se momentálně buduje jako o život a ulice jsou rozkopané, zaházené sutí... prostě hnusné. Vedlejší efekt toho je přemíra aut v místech, kde se nebuduje tak intenzivně, protože tam, kde se intenzivně buduje, nemohou zaparkovat. Býti Zábřežanem není v těchto dnech zřejmě med. Druhým problémem bylo pouliční osvětlení. Všiml jsem si, že se zapíná hodně pozdě. Příliš pozdě na to, aby člověk stihl oběhnout více míst a pořídit během jednoho večera fotky z více částí města. Navíc pro fotku z Humence je lépe zvolit ráno, neboť zdejší výhled západním směrem nedělá dobré světlo. Brzy kvůli tomu vstávat se mi pochopitelně nechtělo. Udělal jsem takovou nouzovku v době, kdy už byla skoro úplná tma, což fotce taky zrovna neprospělo. Pár snímků jsem přesto nacvakal, a abych publikační vakuum posledního měsíce aspoň něčím zaplácnul, tak je sem šoupnu:Ještě za šera jsem si udělal zrychlené kolečko po místech vyhlédnutých k focení, abych měl představu o tom, co a jak je odtamtud vidět. U hospůdky na břehu Oborníka mě překvapilo, že zmizela dřevěná socha s motivem ryb. Bližší zkoumání však odhalilo pravděpodobný důvod jejího odstranění, totiž tristní stav jejího uchycení do svahu. Prostě uhnila. Zřejmě musela dolů dřív, než někomu spadne na hlavu.

Podnik Rafanda na druhém břehu Moravské Sázavy, u železničního mostu v části Rudolfov, působila na rozkopané ulici ještě divočejším dojmem než jindy. Kdo to tu zná jistě potvrdí, že to bývala síla i dobách, kdy ulice rokopaná nebyla. Teď je to divočina na kvadrát.

Vzal jsem to chodníkem nahoru na Humenec, ale kvůli podmínkám jsem to zase rychle vzdal a vrátil se do města. Při příchodu na náměstí bylo ještě dost světla, ale lampy už svtily a s ohledem na rychlost stmívání jsem tedy začal fotit, abych pak stihl ještě oběhnout rybníky.

Zábřeh nemá mnoho památek, ale ani ty, které zde stojí, nejsou nasvětleny zrovna skvěle. Jednou z mála výjimek je "dům pod podloubím", toho času muzeum Jana Eskymo Welzla.

Tohle je od vchodu do zámku, kde sídlí městský úřad. Vzadu vidíte kostel sv.Bartoloměje, který by si zasloužil také trochu posvítit.

Seběhl jsem zase dolů k rybníkům, abych za zbytků světla zkusil zachytit lampy na hrázi, které se zrcadlí na hladině.

Pohled z druhé strany, poblíž hospůdky s uřezanou rybí sochou.

Světla u vody jsou vždycky vděčný objekt, tak se nedivte, že jsem se tu zdržel déle.

Kostelík u řeky poblíž bývalých kasáren je jednou z nejfotografovanějších staveb Zábřeha. Pokusil jsem se tedy o trošku jiný snímek, než jaké dělá většina lidí.

Návrat na Humenec už prakticky za tmy byl dost zoufalý pokus a výsledek to jen potvrzuje. No nic, snad někdy příště.
 


Komentáře

1 Jeník Jeník | 16. března 2015 v 10:43

Docela povedené.Ten dům s podloubím jsem myslel , že byl domem odkud pocházela manželka Amose Komenského - ale asi jsem se spletl , nebo jsem to popletl s jiným domem. Zábřeh znám málo , spíše jsem tudy většinově jen projížděl dále. Ale vím , že zde byla velká opravna nákladních  aut a autobusů všech možných značek (ČSAO) , dále zde byla a snad i je velká textilka Hedva , kde se vyráběly kravaty pro všechny možné mužské. Pak také Perla - ale co se tam vyrábělo nevím. Pak ještě to byla mlékárenská výroba v podniku Sunar , NHKG - výroba ocelových polotovarů , pak ještě pár menších podniků , jako lesní závod , JZD ,kamenolom , veterinární správa , zahradnictví , sladovny , železniční stanice , cementárna  a kamenolom na vápenec Vitošov , ČSAD a pohřební služba. Také ZNZZ a řeznictví Rýznar. Něco berte jako trochu nadsázky a trochu předjarní legrace. Přesto jsem měl v Zábřehu příbuzné , ale již nejsou mezi náma - ani nejsou na hřbitově. Jejich hrob s urnama byl vykraden , takže není ani důvod navštívit místní hřbitov.

2 acijka acijka | Web | 16. března 2015 v 12:53

Pěkně zdokumentovaná večerní procházka Zábřehem...A odrazy světel ve vodě jsou prostě boží. :-)

3 Ji Hei - Fotografie Ji Hei - Fotografie | E-mail | Web | 16. března 2015 v 17:16

Nádherné, Tomáši...Moc se mi líbí ty od rybníků - povedené fotky! :)

4 T(h)om T(h)om | Web | 16. března 2015 v 20:34

[1]: V domě pod podloubím kdysi opravdu bydlela žema J.A.Komenského (pak umřela na mor), ale teď je tam prostě muzeum. Ono leckde není to co tam bývalo, což platí i o Hedvě, Perle a vlastně i o NHKG, protože KG už to fakt pár let není.

[2]: Díky, i když od těch odrazů jsem si sliboval trochu více. Ještě zkusím poškádlit RAWy :-)

[3]: Tak to moc díky :-) Osobně myslím, že mohly být ještě o něco lepší, ale na ty bojové podmínky to není úplný průšvih 8-) Přeji krásný večer

5 Hanka Hanka | E-mail | Web | 17. března 2015 v 14:18

Publikační vakuum jsi zaplácnul parádními fotkami, Tome. :-)
Pokud je Zábřeh rozkopaný, nic si z toho nedělej, podobně to vypadá ve spoustě dalších měst, včetně Třebíče.
Fotky z města jsou parádní, ovšem ty přes rybník jsou přímo úžasné, ty se ti opravdu moc povedly. :-)
Poslední fotku bych nenazvala zoufalým pokusem. Spodek jsi mohl trochu oříznout, ale vpravo vznikl pěkný světelný efekt. :-)
Z článku jsem to nevyčetla, ale předpokládám, že jsi fotil z ruky. :-)
Přeji prima dny. :-)

6 Mirkaw Mirkaw | 18. března 2015 v 9:34

Fotky se záběry vody  a svítícím městečkem jsou parádní. Nikdy by mne nenapadlo, že takové menší městečko může být i večer pěkné. Přeji hezký den :-)

7 T(h)om T(h)om | Web | 18. března 2015 v 15:20

[5]: No, tak rozkopané jako v Zábřehu to teď není asi nikde. Snad mimo Rakká, Damašku nebo Tikrítu :-D Většina fotek je ze stativu, to už bych neudržel. A poslední foto jsem neořízl proto, že se snažím ctít poměr 3:2. Ale možná bych to měl tu a tam porušit. Každopádně díky za komentík a přeji krásný den :-)

[6]: On Zábřeh nikdy nebyl právě výstavní město, ale v nočním hávu se tu dají udělat zajímavé snímky. Jen by to chtělo víc času (a odhodlání, přiznávám). Děkuji a mějte se :-)

8 Hanka Hanka | E-mail | Web | 18. března 2015 v 21:47

[7]: No nazdar, to tedy musí být děs a hrůza! O_O
Někdy je dobré něco porušit, Tome. :-D
Měj se fajn. :-)

Komentáře jsou uzavřeny.