Zatmění slunce 20.3.2015

20. března 2015 v 13:19 | T(h)om |  Skladiště obrázků
V lednu 2011 jsme měli možnost pozorovat zatmění slunce, kdy byl sluneční kotouč zakryt tím měsíčním skoro na 80%. Letos to bylo cca o 5% méně, ale i tak jde o zajímavou atrakci, neboť na další zatmění budeme muset čekat 11 let. Nenechal jsem si to samozřejmě ujít, ale bohužel dnešní dokumentace není zdaleka tak povedená jako před čtyřmi lety. Tenkrát bylo mírně zataženo, což umožnilo mít na fotce víc než jen světlý obrys na tmavém pozadí. Letos byla obloha jako vymetená, světlo nemělo co pohltit a výsledky proto dopadly tak jak dopadly, čili neslavně.
Podcenil jsem i techniku. Jako filtr na objektiv jsem si vystřihl kolečko ze starého cédéčka. Kdysi CD doporučovali jako pomůcku k pozorování, tak jsem to prubnul. Bohužel se ukázalo, že cédéčko je vesměs k ničemu a příště určitě použiju svářečské sklíčko nebo negativ filmu. Při procházce městem jsem si totiž půjčil film od chlápka, který sledoval úkaz z balkonu v panelákovém prvním patře a tudíž mi ho mohl pohodlně podat. To je ten předposlední snímek. Úplně poslední fotka je přes svářečské sklo vypůjčené od dělníků před kotelnou u šumperské "sanatorky". Naštěstí jsem to trefil akorát na maximum zatmění, tak ho nakonec vyfocené mám. Přes CD bych měl smůlu.
Zde je tedy pár obrázků z dnešního pozorování. Slibuji, že příště se polepším a na cédéčko už spoléhat nebudu:

Olympus Pen E-PL3, objektiv M.Zuiko 40-150 mm f3.5-5.6 ED, CD, filmový negativ a svářečské sklo

 


Komentáře

1 Limonáda • Blowme.blog.cz Limonáda • Blowme.blog.cz | Web | 20. března 2015 v 13:29

Bylo to krásné :))
Pozorovali jsme to přes CDčko :D

2 Ludmila Ludmila | E-mail | 20. března 2015 v 15:04

Také jsem s maličkou pozorovala Slunce. Našla jsem starou disketu, dívaly jsme se přes ní. Tmavé sklíčko, se kterým pozoruji pokaždé změny na obloze, jsem někde pečlivě založila, ale poradila jsem si. Také jsem fotila, ale to je opravdu hodně, hodně amatérské. Pobavily jsme se dobře, byl to pro nás obě zážitek. Tobě přeji, aby ti to stále dobře šlapalo a fotilo.

3 T(h)om T(h)om | Web | 22. března 2015 v 13:00

[1]: jj, bylo to afjn, ale přes cédéčko se příště dívat nebudu. Moc se mi to neosvědčilo.

[2]: Holky jsou na takové akce ještě malé, ale ta tvoje už z toho jistě něco měla. Disketa je taky zajímavý nápad, jen už doma asi žádnou nemám. Vyhodil jsem je při stěhování. Taky přeji hodně sil a radosti do dalších dnů, už snad slunečných a teplých 8-)

Komentáře jsou uzavřeny.