Háj ve Slezsku a blízká jezera

16. června 2015 v 14:34 | T(h)om |  Města a místa
(jpg)

Přes víkend jsme byli s rodinou v jednom penzionu v Háji ve Slezsku. Jako příkladně zvídavý exemplář jsem se před odjezdem pochopitelně probral mapou a hledal nějakou místní atraktivitu, kterou bych si mohl prohlédnout. Vzhledem k podmínkám nebylo možno vymýšlet žádné extrémy, ale něco, co by se dalo zvládnout relativně snadno a rychle. Zdejší dvojice jezer, vzniklých těžbou štěrkopísků, těmto požadavkům naprosto vyhovuje.
Na místě jsme byli dva dny - sobotu a neděli (to už tak o víkendech bývá, že?). V sobotu jsem si sám oběhl jezera, zatímco zbytek rodiny si vzala na starost teta. V neděli dopoledne jsme prťatům slíbili zmrzlinu, tak jsme vyrazili do terénu jako rodina kompletní. Se zmrzkou jsme bohužel neuspěli, ale zaplácli jsme to alespoň nanuky ze supermarketu. Píšu to proto, že z logiky věci mi přijde lepší ukázat nejprve pár fotek z neděle, tedy z městečka, a teprve potom od jezer samotných.


Nikon D90 + Tamron 17-50 mm f/2,8 VC

Je smutným faktem, že z Háje ve Sl. samotného jsme toho mnoho neprošli a neviděli. Pár následujících fotek tedy berte tak, jako že tamní reálie nepopisují úplně na 100%. Zde vidíte nákupní centrum.

Vlaková stanice

Pomník Petra Bezruče.

Nedaleko stojí ještě pomník Vladislava Vančury, který se zde narodil. To jsem vlastně nevěděl.

Ulice v Háji ve Slezsku


V celém okolí stojí poměrně velké množství bunkrů, pevnůstek a řopíků. V tom se to tu podobá Králicku a Staroměstsku, jen bez těch kopců.

A ještě zvířátka: tohle nám plavalo v potoce hned vedle penzionu. Vyfotit se ta potvůrka nechtěla, ale tipnul bych to na nutrii.

Další zvířátka se proháněla zde, v požární nádrži poblíž kolejí. Šlo hlavně o žáby, které řvaly tak, že je bylo slyšet až u nás na pokoji. S ohledem na vzhled vody je až s podivem, kolik jich tam žilo. A nejen žab! Mezi těmi zelenými chuchvalci proplouvaly i krásné malé černožluté rybky o velikosti cca 15-20 cm. Asi nějaký odolný druh:)

To by bylo jen tak na ukázku z dědiny, teď k těm jezerům. Dá se k nim dostat pohodlně po asfaltce a pak po polní cestě, což má i svoje nevýhody, především to, že se sem dostane každý a pak to podle toho vypadá. Kolem břehu byla hlava na hlavě, na čemž se jistě podepsaly i teploty přes třicítku. Snažil jsem se mít na fotkách lidí co nejméně aby vynikla krajina, ale někde to prostě nešlo, tož to tak chápejte.

Háj ve Slezsku leží někde napůl cesty mezi Ostravou a Opavou, přičemž kolem protéká i řeka jménem Opava. No, protéká... Občas jsem měl dojem, že směr a rychlost toku přímo závisí na směru a rychlosti větru, ale zanechme jízlivých komentářů.

Řeka Opava

Lávka přes řeku už celkem daleko od míst, kde jsem opustil silnici a vydal se polňačkou.

U lávky je malé posezení pro znavené poutníky a mapa pro zbloudilé poutníky. Špinaví poutníci mají k dispozici řeku, nebo raději blízké jezero, kde je voda rozhodně čistější.

Předně musím říct, že jezero je krásné. Voda čistá a z hladiny vykukuje pár malinkých ostrovů. Dvojice protáhlých ostrůvků poblíž středu jezera slouží, aspoň co jsem si všiml, hlavně ptákům. Jejich křik byl slyšet až na břehu.

Na jižním okraji, kam jsem došel jako první, lemovalo břeh stromoví. Do něj však vedly cestičky na takové plácky, které obsadili rybáři nebo partičky toužící po koupeli. Pár místeček naštěstí zelo prázdnotou, tak jsem si do nich mohl vlézt a udělat pár fotek. Zde mimochodem vidíte i dva zmíněné "ptačí" ostrůvky.


Pevnůstky nalezneme i tady.

Ba co víc, i uprostřed vod! Podle mapy je bunkřík i na tomto ostrůvku u západního cípu jezera. Já jsem skrze křoví neviděl ani prd, ale prý tam opravdu něco je.

Už na severním břehu, nebo přesněji zhruba 40 metrů od něj, stojí na malé vyvýšenině kaplička. Byla obklopena travou a kopřivami, ale vypadala pěkně.

Jezero od břehu pod kapličkou

Zhruba ve stejných místech, jen o pár metrů dále

Zde musím udělat menší skok, protože cesta, po níž jsem šel, se od vody trochu vzdaluje a pokračuje loukou. Teprve po čase se zase začne blížit více ke břehu, z něhož toho ale skrze křoví není vidět moc.

I kvalita cesty tu dost upadá a je třeba použít pěšinky vyšlapané okolo

A zase nadosah hladině, jen v nepříliš idylickém prostředí.

Hned za zády totiž stojí pozůstatky těžební techniky a haldy kamení.

O kus dál, na jakémsi valu podél části severního břehu, už je zase všechno v pohodě:)

Všude sice stály cedule s nápisem PROSTOR TĚŽBY, VSTUP ZAKÁZÁN, ale nikdo si z toho nedělal hlavu a lidí tu byly mraky.

Všiml jsem si další malé pěšinky vedoucí kamsi do křoví, tak mi přišlo zajímavé zjistit kam by se po ní došlo. První metry nic moc, protože vedly po mostku přes cosi bahnitého.

Pak jsem ovšem vyšel na hrázi dalšího jezera a díky tomu pohledu bylo vše špatné zapomenuto.

Tahle vodní plocha nese název Nezmar a na druhé straně se ve vodě zrcadlilo panorama Dolního Benešova. Že je to Dolní Benešov jsem zjistil od dvojice kluků, co seděli na lavičce a pro změnu zjistili ode mě kolik je hodin. V návaznosti na to, a taky pohledem na mapu jsem si uvědomil, že bych měl procházku pomalu končit a vrátit se ke smečce. Ušel jsem ještě pár metrů, cvaknul fotky a frčel zpátky.

Další snímky už sem ale nedám. Vesměs bych se opakoval, což nemá cenu. Zpět do Háje ve Slezsku jsem došel po silnici, což také není nic záživného. Zkrátka je tu pěkně a pokud budete poblíž, zajděte se raději podívat sami.

DÍKY ZA NÁVŠTĚVU:)

Fotoalbum na rajčeti:
 


Komentáře

1 acijka acijka | Web | 16. června 2015 v 16:37

Pěkný víkend s rodinkou... :-)
Jezera jsou pěkná a moc se mi líbí kaplička a mazec je bunkr na ostrově! To jsem ještě neviděla... :-) Pěkně jste si to užili, to je fajn... :-)

2 T(h)om T(h)om | Web | 17. června 2015 v 22:04

[1]: Díky, taky se mi to líbilo. Bunkrů je tam vážně hodně, to ostatně i tady. Ale to, aby některý měl svůj vlastní ostrůvek, to jsem taky viděl prvně :-)

Komentáře jsou uzavřeny.