Konjunkce Měsíce, Jupiteru a Venuše

20. června 2015 v 22:32 | T(h)om |  Skladiště obrázků
Ráno jsem si ve zpravodajství všiml zmínky o dnešní konjunkci (seskupení, přiblížení) tří nebeských těles, a to Měsíce, Jupiteru a Venuše. Od počátku jsem byl dost skeptický k tomu zda bude možné úkaz pozorovat i od nás, protože Šumperk je obklopen kopci a všude doporučovali zajistit si volný západní obzor, kde se bude vše odehrávat relativně nízko nad horizontem. Já tam mám paneláky a siluetu Háje. Pak jsem ale jen tak náhodou kolem desáté večer zvedl oči od počítače k oknu a spatřil srpek měsíce. V hlavě mi cosi cvaklo a už jsem otevíral okno, roztahoval stativ a nastavoval foťák. Tedy ne že by to byly světoborné snímky, ale jako taková malá ukázka postačí. Nejprve schémátko:


Nejde tak úplně o schémátko, nýbrž o screenshot z virtuálního planetária Stellarium.
Kdo neznáte, je to super věc. Z obrázku je pěkně patrné o čem je řeč..

Zde totéž naživo. Jupiter s Venuší vypadají jen jako takové malé ťupky, ale vidět jsou. Co možná vidět není je to, že Jupiter má proti Venuši asi poloviční jasnost, třebaže je mnohonásobně větší. Komu to vrtá hlavou, vysvětlení bude prosté: Venuši, čili Večernici máme k Zemi blíž, tak ji vidíme jasnější.
Koho vesmír nebere, možná si všiml zajímavého výsledku překrytí paneláku a stromu. Vypadá to, jako by z paneláku rostly keře na všechny strany, ale jde vážně jen o klam:)

Na závěr ještě opáčko s větším přiblížením:


20.6.2015 22:01 (Nikon D90 + Tamron 17-50 mm f/2,8 VC)

Chápu, vlastně na těch snímcích nic není, ale aspoň zapadají mezi další podobné, které jsem tady na blogu publikoval. Zapátráte-li, najdete fotku Jupiterových měsíců (ty mimochodem znal a pozoroval už Galilei), dvě zatmění slunce (1,2) a přechod Venuše přes sluneční kotouč. Někde se taky povalují fotky noční oblohy jen tak, bez spešl jevů.

Díky za návštěvu Thomova blogu Úžasný
 


Komentáře

1 Jeník. Jeník. | 22. června 2015 v 18:02

Docela zajímavé.

2 Ji Hei - Fotografie Ji Hei - Fotografie | E-mail | Web | 22. června 2015 v 20:14

Super! :) Tobě nic neunikne a všechno umíš správně využít! :) Skvěle se ti to podařilo nafotit! :)

3 Mirkaw Mirkaw | 23. června 2015 v 12:41

Skvělé, ráda jsem se podívala, když mě něco takového uniklo :-)

4 acijka acijka | Web | 23. června 2015 v 13:57

Souhlasím s komentáři holek výše. Víc psát netřeba... :-)

5 T(h)om T(h)om | Web | 23. června 2015 v 20:30

[2]: No nevím, na tom se nedá nic moc nafotit skvěle, zvlášť s obyčejným vybavením, ale stejně díky :-)

[3]: Možná byste z toho nic neměla ani kdybyste věděla, že to má přijít. Na první pohled jsou to jen tečky na obloze a ne každý by v nich poznal planety. Přesto jsem rád, že se líbilo :-)

[4]: Tak díky 8-)

Komentáře jsou uzavřeny.