Vyhlídka z radniční věže ve Starém Městě

18. července 2015 v 23:38 | T(h)om |  Města a místa
Když jsem se loni dočetl, že 35 metrů vysoká věž radnice ve Starém Městě pod Sněžníkem byla otevřena turistům jako vyhlídka, měl jsem v itineráři přidaný další bod. Povedlo se mi jej splnit sice až po roce, ale hlavní je, že se povedlo. V sobotu jsem měl příležitost, kterou se mi povedlo během odpoledne využít. Do Starého Města jsem nejel jenom kvůli vyhlídce, poté následovala další procházka, ale v tomto článku vám popíšu jen tu vyhlídku. Zbytek hledejte tady.


Jedno je jisté: radnici najde každý snadno. Nejenže jde o bod viditelný z města skoro odkudkoli, ale vedou k němu všechny hlavní silnice. Nadto stojí na jediném náměstí, což se jako informace taky hodí. Než se sem vypravíte sami, raději ještě jukněte na web staroměstského turistického infocentra, abyste měli jistotu, že se nahoru dostanete.

Náměstí Osvobození a radnice v jeho středu (+/- něco). Na fotce vidíte otevřené dveře - tam je infocentrum, kde vás na věž pustí. Vstupné pro osobu činí 20 Kč. Někdy dělají komentované prohlídky s průvodcem, ale já byl sám, či možná se osazenstvu ícéčka jen prostě nechtělo v tom vedru ven - těžko říct, zkrátka jsem dostal čipovou kartu a byl vyslán jako samostatná jednotka. Karta je vlastně elektronický klíč do budovy a otevírá hlavní dveře a přístup do věže. Platí se za ni vratná záloha 100 Kč. Pro méně chápavé upřesním: když ji na konci zase odevzdáte jako jeden kus, dostane to kilo nazpátek.

Začíná se na tomto schodišti na západním rohu radnice (viz. předchozí foto). Na jeho konci vás čekají dveře, které otevřete kouzelnou kartičkou.

Opravdu vás jenom tak pustí do jinak prázdné radnice. Je to docela zajímavý pocit. Všude zhasnuto a pusto... Kdo byste však měl strach ze tmy, klidně si můžete rozsvítit. Interiér radniční budovy je jaksi neokázalý, trochu připomíná nějaký činžák. Bloudění netřeba se báti, cestu k vyhlídce ukazují šipky.

Po zdolání hlavního schodiště se dostaneme sem, a to těmito světlými dveřmi. Otevírají se opět kartou z infocentra. V místnůstce je tma jak v ranci, takže není špatný nápad použít vypínač osvětlení.

Tohle je druhá strana místnosti. Nahoru na věž se nejde rovně (tedy druhými světlými dveřmi), ale černými dveřmi vlevo. Ve futrech je drží kovová zarážka, kterou není od věci vysunout.

Za černými dveřmi číhá stůl s pamětní knihou pro vaše pozdější nadšené vzkazy a schodiště. Nejprve dřevěné, pak kamenné. Pro tlusťochy ovšem není ani jedno. Místa je tam opravdu málo.

Kvůli omezenému prostoru se zde i blbě fotí a kvůli letnímu vedru je uvnitř celkem dusno.

Dřevěné schodiště.

Možná je to patrné i z fotky, že ani na samotné vyhlídce toho místa není moc. Šířku ochozu tipuji tak na 60 cm. Dva lidi by kolem sebe nejspíš neprošli. Není tu žádný poklop nebo dveře, prostě vylezete nahoru po schodech a jste tam. Celé se to dá obejít dokola, ale ne zcela, protože na konci je přepážka, abyste nespadli z druhé strany dolů do schodiště.
Vyhlížet ven umožňují okénka mezi ciferníky věžních hodin. Asi se dají i otevřít, ale drží dost pevně a já neměl odvahu s nimi zápasit. Otočit klikou mi každopádně šlo naprosto snadno a nezdálo se, že by rámy drželo ještě něco jiného než nabobtnalé dřevo.

Je dobré dávat pozor na tyče vedoucí do ciferníků, což platí hlavně pro dlouhány jako jsem já. Tyče trčí ze středu věže k vnější straně, a to na čtyřech místech. Lze dokonce dvířky nakouknout přímo na hodinový mechanismus, ovšem milovníci ozubených kol a pružinek budou zklamaní. Hodiny jsou řízeny elektricky a k vidění z nich proto není prakticky nic.

Mám zkušenost z jiných měst, že vyhlídka z věže radnice není vždy úplně ta nejlepší možná a platí to i tady. Na "Starák" se dá koukat z několika okolních kopců a myslím, že ten pohled bude většinou lepší. Faktem ale zůstává, že na ty kopce musíte dlouho šplhat a stejně z nich neuvidíte nic tak blízko, jako z radniční věže. Proto má smysl sem vylézt. Na fotce výhled ke kostelu, tedy východně.

Sever, možná spíš severovýchod

Severozápad. Ty kopce v dálce jsou masiv Králického Sněžníku.

A na závěr pohled jižní, směrem k údolí Krupé a pastvinám nad Chrasticemi.

To je pro dnešek všechno. Příště přidám report z celého výletu. Do té doby se mějte podle svých představ:)

DÍKY ZA NÁVŠTĚVU
 


Komentáře

1 Mirkaw Mirkaw | 20. července 2015 v 12:29

To jem netušila, že věž je přístupná veřejnosti a přitom jsem ve městě byla minulou neděli. Mám aspoň motivaci pro příští návštěvu. Foto i reportík jako obvykle skvělý, už se těším na další pokračování, protože se do okolí Staroměstska také chystám na kole. Přeji hezký den. :-)

2 T(h)om T(h)om | Web | 20. července 2015 v 14:07

No vidíte, tak máte aspoň výletní tip na někdy příště :-) Ona ta vyhlídka není nic extra, ale jako ozvláštnění je to super. Zdravím a přeji krásný den 8-)

Komentáře jsou uzavřeny.