Ze Staráku do Branné

22. července 2015 v 5:01 | T(h)om |  Túry a procházky
STARÉ MĚSTO POD SNĚŽNÍKEM - JELEN (LOVECKÁ CHATA) - KUTNÝ VRCH, SEDLO - BRANNÁ - MARIÁNSKÝ PRAMEN - BRANNÁ, ŽEL.STANICE

(jpg)

V minulém článku jsem tu nakousl svou sobotní procházku zahájenou na radniční věži ve Starém Městě pod Sněžníkem. Dojel jsem tam vlakem v odpoledních hodinách, v jistém smyslu už relativně pozdě, což bylo ještě umocněno zpožděným motoráčkem z Hanušovic. Protože však vyhlédnutá trasa měřila jen necelých 9 km a zpátečních spojů jsem měl v rezervě hned několik, podařilo se mi vše stihnout naprosto luxusně.

Když se tak nad tím zamýšlím, vlastně toho bude k referátu docela málo. Drtivou většinu trasy tvořily pěšinky podél horských luk s nádhernými výhledy, ale asi nemá smysl je dlouhosáhle popisovat. To chce vidět. Jak jste si mohli všimnout na mapě (odkaz výše), cesta vedla nejprve po červené a pak po žluté turistické značce. Na značení se dá navázat hned na nádraží, takže už od vlaku člověka vedou značky. K radnici jsem to vzal pro změnu ne po hlavní silnici, ale zkratkou kolem mateřské školky. Tahle cesta mě přivedla přímo před radniční budovu, kde jsem využil loni zpřístupněné vyhlídky na věži. Pokud vás zajímají podrobnosti, podívejte se na předchozí článek.


Po absolvování výstupu na věž a vrácení čipové karty do informačního centra jsem zamířil podle plánu dále. To znamená po červené značce a určitý kus stejně jako předloni v září. Změna je ta, že tentokrát jsem to nebral okolo pevnůstek s krycími názvy Lesík a Svah, ale maličko kratší cestou. Ta rovněž vede k rozcestí u chaty Jelen a také po loukách, jen sousedních. Krajina je tady opravdu nádherná. Staroměstsko je odlehlý a málo zalidněný kraj, takže není nic zvláštního kochat se výhledem na skutečnou přírodu bez domů či měst. Narozdíl od oblasti Hrubého Jeseníku je zde hodně luk a pastvin, kde rozhledy neruší lesy. Když jsme u těch lesů...
Někdy před týdnem se lesy Hanušovicka a Staroměstska prohnala vichřice a napáchala značné škody. Stromy zablokovaly silnice i železniční trať. Úřady proto v oblasti vyhlásily zákaz vstupu do lesů, který by měl trvat až někdy do října. Když jsem to slyšel poprvé, považoval jsem to za přehnanou hysterii, ale teď, když jsem rozsah škod viděl na vlastní oči, už mám jiný názor. Během procházky jsem toho skrz lesy moc neprošel, ale i to málo stačilo. V některých místech byly stromy opravdu polámané jako sirky. Jinde ležely přímo přes cesty a blokovaly průchod. Nemluvím o jednom nebo dvou kmenech, tohle je regulérní kalamita. Jak jsem se ale zmínil, většinou jsem šel po louce nebo po jejím okraji, takže mě situace zase tolik nebrzdila.
Větší starosti mi dělala tmavá obloha nad Jeseníky, která zvláště z Kutného vrchu vypadala celkem hrozivě. Později jsem se dozvěděl, že u nás v Šumperku tou dobou prošla solidní bouřka a těžko říct jak bych dopadl, kdyby přišla až za mnou na kopec. Naštěstí nespadla ani kapka, takže z celé bouřky si pamatuji jen ten dramatický výhled. Na rozcestí Kutný vrch/sedlo jsem opustil červené značení, které by pokračovalo k blízkému Kronfelzovu, a začal sestupovat po žluté značce do Branné. Protože cesta vedla částečně přes les, opět jsem musel tu a tam přelézat popadané stromy a žasnul nad sílou větru. Asi 600 metrů od rozcestníku se lesní pěšina napojuje na úzkou asfaltku, kde už bylo všechno bez komplikací.
K okraji Branné zbývají necelé dva kilometry. V závěru se jde kolem farmy a kus po silnici z Jeseníku, ale jen krátce, tak to nevadí. V Branné jsem byl mnohem dřív, než jsem sám odhadoval nebo než hlásil plánovač internetových map. Do odjezdu zpátečního vlaku zbývala víc než hodina, tak jsem na branenském náměstíčku ještě odbočil po zelené k Mariánskému prameni. Pití v batohu už bylo zteplalé a pramen sliboval osvěžení chladnou vodou z přírodního zdroje. Měl jsem sice obavy, zda v tom suchu vůbec něco poteče, ale pramen byl nad očekávání vydatný a voda v tom vedru lepší než cokoliv jiného, co byste si dokázali představit. Na nádraží jsem došel chvíli poté s časovou rezervou asi 40 minut. Během nich jsem promazal ve foťáku nepovedené snímky a splknul s jakousi pražskou turistkou, co se vracela z Paprsku zpátky do Prahy.
V Šumperku byl vlak před sedmou hodinou a já doma chvíli po sedmé. Stihl jsem i dát si zmrzku. Výšlap se tedy vzdor pozdnímu startu i riziku deště povedl a pokud vás to zajímá, přikládám ještě několik dalších fotek:

Nikon D90 + Tamron 17-50 mm f/2,8 VC

Cestou z nádraží ve Starém Městě k náměstí a radnici

Kousek nad radnicí, vzhůru po červeném turistickém značení

U tohoto křížku je třeba odbočit ze silnice doleva do Nové ulice

Na konci ulice je kratší úsek mezi stromy a pak dojdeme na tohle rozcestí, kde se dáme doleva a vzhůru po louce

Louky nad Starým Městem

Masiv Králického Sněžníku

Vyvrácený strom na okraji pěšiny

Zde se dělí dvě dosud spojitě vedoucí turistické značky: červenobílá a červená. Zabočuji doprava.

I zde pokračuje stoupání po loukách

Celé Staroměstsko je plné malých betonových pevnůstek vzor 37, zvaný řopík

Polom způsobený nedávnou vichřicí

Na rozcestí u chaty Jelen (sama chata se schovává v lese a není z cesty vidět) se červená a červenobálá značka zase spojují

Výhled na protější kopec s chatou Paprsek

Krátký průchod lesem a vycházím na loukách na Kutném vrchu

Je tu krásně

V dálce je vidět, že nad Jeseníky vládne počasí úplně jiné než tady

Lesní cesta k rozcestníku Kutný vrch/sedlo byla na několika místech zablokovaná popadanými stromy

Chvíli jsem je přelézal, ale pak mi přišlo lepší vzít to co nejkratší cestou zase na louku. Znamenalo to odbočit a trošku se prodírat křovím.

Na louce bylo vážně lépe i bezpečněji. Škoda, že nějací magoři ten okolní klid rušili jízdou na motorkách.

Poblíž sedla Kutný vrch. Mezi stromy se dají rozeznat střechy domků v Kronfelzově.

Během sestupu ze sedla po žluté značce k Branné jsem míjel nejen polámané stromy, ale i další bunkříky

Asfaltová silnička

Farma na okraji Branné

Silnice z Jeseníku, po které je potřeba ještě kousek do Branné jít

Příchod k centru městečka

Mariánský pramen teče ze svahu asi 200 metrů po zelené značce od náměstí

Železniční stanice Branná


TO JE PRO DNEŠEK VŠE, DÍKY ZA NÁVŠTĚVU :)
 


Komentáře

1 Mirkaw Mirkaw | 22. července 2015 v 19:19

Krásná procházka, krásná fota i report. Také máme naplánovanou podobnou trasu, ale necháme se vyvézt do Ostružné vlakem, na kolech odtud přes Kutný vrch do St. Města a dolů domů. Doufám, že tato trasa je na kolech sjízdná. Teď tam bude plno popadaných stromů, ale snad na podzim už  bude dřevo odvezené a cesty upravené. Už se těším na další reportík a přeji hezký den. :-)

2 T(h)om T(h)om | Web | 22. července 2015 v 19:26

[1]: Zdravím a děkuji. Na kole budete mít v některých úsecích makačku, ale myslím, že tamní příroda vám to vynahradí. Tak, jak to popisujete, jsem stejnou cestu šel pěšky předloni - taky na podzim. Tuší, že jste mi tenkrát report komentovala, tak sem nebudu dávat odkaz. Jen opravdu počítejte s několika náročnějšími etapami, kde potkáte kamenitou cestu, prudkou cestu, nebo prudkou kamenitou cestu (např. nad horní částí Ostružné). Děkuji za komentík a přeji příjemný (chladivý) večer 8-)

3 Jeník Jeník | 23. července 2015 v 8:43

Opět hezká fotoreportáž.

4 acijka acijka | Web | 23. července 2015 v 9:04

Krásná procházka v pěkném počasí...
O vichřici jsem slyšela, mazec teda, tolik zničených stromů... :-(
S lijákem jsi měl štěstí, že se vyhnul Tvé trase, každopádně fotky s dramatickou oblohou vypadají také hezky. :-)

5 T(h)om T(h)om | Web | 23. července 2015 v 13:15

[3]: Děkuji

[4]: jj, vichřice se tam fakt vyřádila. Zákaz vstupu do lesů má trvat do půlky října. Ono se ale stejně kouká líp z těch luk, tak to nevadí :) S deštěm jsem měl vážně štěstí. Už jsem se viděl, jak se choulím někde pod stromem (ideálně na vyvýšeném místě s hromadou kovových věcí, že? :-D ) a čekám až to přejde. Díky :-)

6 Ji Hei - Fotografie Ji Hei - Fotografie | E-mail | Web | 5. srpna 2015 v 11:37

Skvělé fotky, krásná krajina, i když vichřice dala stromům zabrat..:-I. Řopíky mi připomněly mojí nedávnou návštěvu Dobrošovské pevnosti. Až na ty schody (je to 40 metrů pod zemí) a na tu strašnou zimu (dole je stálá teplota šest stupňů) - to byla paráda! :) Můžu jen doporučit, ale určitě vzít sebou teplé oblečení, prohlídka trvá hodinu.
Měj se krásně, Tomáši, přeji spoustu dalších pěkných výletů a těším se na tvoje vyprávění a na fotky! :)

7 T(h)om T(h)om | Web | 5. srpna 2015 v 14:17

[6]: Díky, je tam vážně pěkně. Škoda těch polámaných lesů.
Kdysi jsem byl v pevnosti Bouda - to bude něco podobného jako ten Dobrošov. Taky tam byla kosa i v létě, ale zajímavý zážitek. Díky a měj se 8-)

Komentáře jsou uzavřeny.