Procházka na Račici

13. září 2015 v 22:22 | T(h)om |  Túry a procházky
ZÁBŘEH - RAČICE - BOŘINY - ZÁBŘEHPo čase přicházím zase s reportem, který nemá nic společného s pedály a řídítky. Neděli jsme s rodinou strávili u rodičů v Zábřehu, a jak už je skoro zvykem, využil jsem mezičas dětského spánku k rychlému provětrání. Osmikilometrovou trasu jsem zvládl asi za hodinu a půl, takže spíš než o procházku šlo o štvanici (na konci jsem měl solidně zpocenou pr...), ale ne každý se musí honit jako já, že? Podařilo se mi vyrobit nějaké ty výcvaky - zde je jejich přehled:


Zábřeh už dlouhou dobu připomíná poválečný Stalingrad. Můžou za to rozsáhlé práce na infrastruktuře, které se táhnou celé měsíce v míře nevídané. Vše je rozbité, rozkopané, takže jako nejlepší způsob dopravy po městě se aktuálně jeví tank nebo aspoň pásový transportér.

Ani na ulici Sokolská, což je prakticky okraj města, se situace moc nelepší.

Na vrcholu stoupání silnice odbočuji doprava a vydávám se polňačkou na vrch Račice.

Výhled prozradí, jak daleko od města jsme se za tu chvilku dostali.

Na Račici se nalézá motokrosové závodiště, vysílač, a pokud si pamatuji ze školních let, taky zbytky partyzánských bunkrů ze 2.sv. války. Na ty jsem teď ovšem nenatrefil.

Od Račice vede žlutá tur. značka k rozcestí Na horách, ale já volím sousední neznačenou cestu. Odtud ještě jeden výhled na Zábřeh a vitošovský lom v pozadí.

Tuhle lesní cestu jsem dosud neznal. Když se nad tím zamyslím, vlastně jsem zábřežské okolí jako dítko nikdy moc neprochodil, což doháním až teď, co zasloužilý fotřík.

Zde se lesňačka potkává se zelenou tur.značkou u rozcestníku Bořiny.

Jak jsem zvěděl později na mapě, dá se odtud jít i po modré značce, ale já šel po zelené, což znamená tuhle pěšinku okrajem lesa, těsně nad srázem jakési rokle. Musím přiznat, že zdejší les vypadá místy opravdu skvěle a divoce, byť leží jen kousek od zástavby.

V lese mě to brzy přestalo bavit, tak jsem vylezl po mezi nahoru na louku a objevil se nad vodárnou místní části Krumpach.

O něco dále jsem narazil na cestu a výše zmíněnou modrou značku, která mě následně dovedla až na kraj města. Tohle je z pole na levé straně cesty s modrým značením.

První známkou příchodu do Zábřeha je zahradní chatka a komín lihovaru.

Měl jsem ještě trochu času, tak jsem to vzal doleva kolem domků v ulici Nad lihovarem. Za domky už jsou prakticky jen pole.

Díky tomu, že na polích nezaclání stromy, a taky díky tomu, že krajina je zde rovná, nabízí se výhledy k severu na Jeseníky. Toho dne bohužel zastřené oparem.

Hned za posledním domem odbočuji doprava po cestě k místnímu statku. Protože hodně foukalo, jakási rodinka si tu užívala pouštění draka. Podzim jako vyšitý.

Dooráno jest!

Statkem sice nelze projít, ale dá se před ním odbočit po trávě k dětskému domovu a tudy sejít dolů na Sušilovu ulici.

Ani ta neušla bagrům a budovatelskému nadšení, které teď Zábřeh paralyzuje od východu k západu i od severu na jih.

Pavouk už s výšlapem nijak nesouvisí. Prostě visel na zdi a přišlo mi vhodné ho vyblejsknout.

Toť vše, díky za návštěvu:)

Nikon D90 + Tamron 17-50 mm f/2,8 VC

 


Komentáře

1 Mirkaw Mirkaw | 14. září 2015 v 16:45

Bezva text i foto. :-) Stihnout 8 km a ještě fotit v tak krátkém čase, to musel být běh. Pro mne to byla také bezva procházka, i když jen u PC. Přeji pěkný den :-)

2 T(h)om T(h)om | Web | 14. září 2015 v 19:12

[1]: Však jsem se taky zpotil jak prase! :-D Ale pořád lepší, než sedět doma na zadku. Děkuji :-)

3 Ji Hei - Fotografie Ji Hei - Fotografie | E-mail | Web | 14. září 2015 v 20:15

Zasloužilý fotřík ;) - spíš zdatný otec, by se mělo říct! ;) Teda, co ty všechno zvládáš, já jen zírám..:). Pěkný výletový dokument :) a ty rozkopané slinice a ulice jsou snad všude :-I. Kousek od místa, kde bydlím, se te´d dělá kulaťák. Začali ho dělat minulý rok těsně před koncem roku - jen na čtyřech místech hrábli do země, aniž by narušili chod křižovatky, a tak to nechali až někdy do konce července a te´d už to konečně začínají dodělávat. Navíc to byla celé roky velmi nebezpečná křižovatka, ale na řadu se dostala až jako poslední. Přednost dostaly většinou úplně klidné a málo zatížené křižovatky, které by se bez kulaťáku klidně obešly.. :-I-. Prostě Kocourkov.
Jo a málem bych ti zapomněla pochválit pěkné fotky a nááádherného pavouka! :) Měj se krásně - zatím ahojky....:).

4 Hanka Hanka | E-mail | Web | 15. září 2015 v 10:38

Já jsem se zpotila jenom při představě tvé osmikilometrové "procházky" Tome! ???

Rozvrtaná je celá ČR, všude semafory a objížďky.
Nejlepší je, když se "buduje" i na objížďce a není už kudy objíždět. O_O
Parádní je křižák, pro pavouky mám jakousi slabost, a tenhle záběr se ti vážně povedl. :-)

5 T(h)om T(h)om | Web | 15. září 2015 v 19:20

[3]: Zdatný otec zní lépe, pravda, ale já na ty vznostné tituly moc nejsem :-D Stejně díky. Jak za titul tak za pochvalu fotek i pavouka. Ten bude skákat radostí, až mu to povím! :-D

PS: Na předchozím bydlišti jsem zažil trojité rozkopání a následně dočasné zasypání silnice pod okny, tak vím, jaký je to opruz. Třeba pokud chce člověk po noční jít spát. Kruháky se teď objevují všude. I u nás jich za poslední dobu několik vyrostlo a chystají se další.

[4]: Osm kilometrů není přece moc. Na túry se chodí běžně 15, 20 i více.
S tím budováním máš recht, je to zlo. na druhou stranu se stihne v kratší době to, co by jinak trvalo mnohem déle, tak je třeba vzít všechny komplikace aspoň trochu na milost. Bohužel pokud člověk sedí v autě, které nebylo postaveno do terénu, má na věc jiný názor.
Já pavouky nějak vyloženě nemiluju, ale tenhle se mi taky líbil :-) Dík a měj se

6 Hanka Hanka | E-mail | Web | 17. září 2015 v 10:54

[5]: No, jak pro koho, Tome!
Když jsem byla o dvacet let a dvacet kilo mladší, taky mi 8 km připadalo jako malá procházka. ;-)  :-D
Měj se krásně! :-)

7 Tomáš Tomáš | 17. září 2015 v 13:53

[6]: Díky, ty taky :-)

8 acijka acijka | Web | 25. září 2015 v 8:24

Po přečtení tohoto článku funím ještě teď. :-D 8 km za 1,5 hodiny??? Vždyť Ti říkám, že Tě brzy přestanu stíhat, už letos jsem měla problém držet s tebou krok. ;-) Nejedeš na něčem? :-P

9 Tomáš Tomáš | Web | 25. září 2015 v 10:46

[8]: Jasně, na čokoládičkách :-D Holt bys měla začít trénovat :-) Ale stejně dík.

Komentáře jsou uzavřeny.