Zoner Photo Studio 18

19. září 2015 v 22:53 | T(h)om |  Fotografování
E-mail o vydání nové verze ZPS mi z PR oddělení Zoneru přišel už ve středu. Před sepsáním článku jsem si však chtěl program nejprve osahat (trial na 30 dní ke stažení zde), proto tento článek přichází s malým, ale omluvitelným zpožděním.
Ono je to vlastně fuk. O novince psaly všechny významné foto weby a reklamy problikávaly i jinde. Bohužel mnoho z těchto oznámení pouze papouškovalo tiskovou zprávu a přiložilo oficiální video. Přikládám ho taky, aspoň z povinnosti.
V Brně se letos zase snažili, možná až moc, a osmnáctá verze Zoner Photo Studia doznala mnohých změn. Dlužno ovšem podotknout, že ne všechny potěší. Zkusím shrnout svůj pohled na věc, což neberte jako pohled profíka (protože jím nejsem), ale jako pohled amatéra, který Zoner používá docela často a už někde od verze 11.1) Prostředí


Když po patnáctce přišla verze 16, přinesla s sebou poněkud komplikovanější pracovní prostředí, na něž uživatelé nebyli ze starších vydání zvyklí. Rozdělení Správce na čtyři další oddíly se nesetkalo vždy s pochopením, ale vývojáři poměrně zdatně argumentovali vyšší funkčností, kterou bylo třeba v mnoha směrech později uznat. No a sotva jsme si na něco zvykli, máme tu verzi novou, prostředí podstatně skromnější a opět se to vysvětluje zpřehledněním a zefektivněním práce. Čert aby se v tom vyznal. Asi nejsem sám, komu vadí, že se pořád musí přeučovat na nové způsoby práce v jiném GUI.
Nový vzhled je sám o sobě fajn. Působí lehce, nenásilně a esteticky. Vlevo máme lištu se soubory: stromová struktura, oblíbené položky i link přímo na fotoalbum Zonerama, které je svázáné s vaší licencí. Napravo najdeme lištu s EXIF informaceni a histogramem. Dole můžeme využít pás náhledů s fotografiemi v otevřené složce. No a uprostřed to nejdůležitější, tedy náhled vybrané fotky. Ten lze přepnout i na klasický Průzkumník s miniaturami, který mám osobně raději.
Ve starších verzích jsme mívali nahoře vpravo tlačítka modulů, typicky Správce, Editor, Prohlížeč a RAW. Správce a Editor zůstal, ostatní nikoliv. RAW modul a Editor splynuly v jedno, takže RAWy i běžné bitmapy (n
ejčastěji jpg) se teď upravují na jednom místě, v Editoru a modulu Vyvolat, kterýžto je třetí a poslední sekcí ZPS 18. Co se týká Prohlížeče, ten je nyní prakticky oddělen od hlavního programu. Asociované typy obrázkových souborů se nyní otevírají v módu celé obrazovky, jakoby v samostatném prográmku, z něhož ovšem lze snadno přepnout do základu ZPS. Má to plusy i mínusy, ale pokud se bavíme čistě o prohlížení, spíš tento krok chválím.
Co ovšem chválit nemůžu, a co mi naopak hodně chybí, je ztráta uživatelského panelu. Vždycky jsem byl zvyklý mít nahoře pár nástrojů dostupných jediným kliknutím. Ze zcela nepochopitelných příčin už ale tyto konfigurovatelné lišty nenajdeme ve Správci ani v Editoru. Musíme se buď naučit používat klávesové zkratky, nebo se k hledaným položkám proklikat. Velké zklamání! Jsem tak trochu konzerva a nerad se vzdávám zažitých jednoduchých postupů.
Další vizuální změnu tvoří odbarvení ikonek. Tlačítka i ikony filtrů či nástrojů už nejsou barevné. Vlastně nejsou ani černobílé - jsou to prostě nebarevné symboly na kontrastním pozadí podle toho, jaký vzhled máte nastaven. Zdůvodňuje se to tím, že odbarvené ikonky nezkreslují vnímání na barevný obrázek. Všiml jsem si poměrně silné kritiky, ale sám s tím problém nemám. Chápu důvod proč tomu tak je a narozdíl od uživatelského panelu jsem ochoten chybějící barvy ikonek přijmout.
Hodí se varování, že kdo jedete na Windows XP, máte smůlu. ZPS 18 lze nainstalovat jen na Win 7 a novější.

2) Oddíl Vyvolat, RAW a bezztrátové úpravy


Jednou z nejvíce zdůrazňvaných funkcí ZPS 18 je možnost bezztrátových editací i u ztrátových formátů, typicky jpeg. Funguje to v modulu Vyvolat a podobně jako u RAWů, kdy se k originálnímu souboru přidá ještě jeden pomocný, ve kterém jsou uloženy provedené změny. Původní fotka zůstává nedotčena, vždy se na i pouze aplikují filtry a změny obsažené v pomocném souboru. Kdykoliv se tak lze vrátit k původní podobě, aniž bychom originál poškodili. Hotovou upravenou fotku dostaneme až po stisknutí tlačítka "Vyvolat", což dává tušit inspiraci u Adobe Lightroom nebo ACDSee. V oddílu Vyvolat se stejným způsobem zpracovávají bitmapy i RAWy.
Bavíme-li se o RAWech, musíme pochválit širokou paletu přímo podporovaných přístrojů. Pro ty ostatní je jako vždy připravena možnost propojení s Adobe DNG konvertorem. Jsem přesvědčen, že tu ale využije jen minimum uživatelů, neboť svůj fotoaparát zřejmě najdou v seznamu podporovaných.
Zaznamenal jsem změnu ve zpracovávání RAWů oproti ZPS 17 a co se výstupu týče, je to změna k lepšímu. Výsledek mi přijde o něco přirozenější, i když to může být subjektivní. Bohužel co do rychlosti zpracovávání RAW bych řekl, že ZPS 18 moc nepokročil. Zmizela navíc indikace průběhu použité změny (zelené kolečko vpravo nahoře), takže člověk přesně netuší, jestli se změna stále provádí, nebo jestli měla na fotku tak minimální vliv. Také mi vadí, že modul Vyvolat i Editor u RAWů používají čistě surová data. V sedmnáctce jsem byl zvyklý při méně důležitých úpravách vystačit si s náhledovým obrázkem (prakticky vnořený jpg vypadající stejně jako při focení do jpg) a do plného RAWu přepnout jen v nutnějších případech. Bylo to přehledné a pokud drsnější úpravy nebyly třeba, tak i neobyčejně rychlé. V osmnáctce se ovšem vždy načítá plný RAW, což nejenže zabere více času, ale taky vyžaduje další nastavení. Originální RAW totiž skoro nikdy nevypadá jako když fotíte přímo do jpg, který bývá často použitelný okamžitě nebo jen s minimálními úpravami.
A ještě něco. Oddíl Vyvolat sice obsahuje prakticky vše, co dříve obsahoval RAW modul. Jednotlivé položky však nejsou rozděleny do přehledných záložek, ale leží pod sebou v jedné dlouhé rolovací nudli, jejíž rolování nahoru a dolů mi přijde desetinásobně otravnější než klikání na záložky. Zamrzela i skutečnost, že přestože jsem nechal exportovat nastavení z předchozí verze, předvolby nastavení RAWů, profily fotoaparátu ani objektivů, přeneseny nebyly. Tohle jsem musel udělat znovu a ručně.

3) Editor


Když se to vezme kolem a kolem, Editor sám se změnil minimálně. Samozřejmě i zde se podepsalo nové pojetí GUI, ale žádného nového nástroje nebo zásadní změny v dostupných filtrech jsem si nevšiml. Avizované vylepšení funkce projasnění stínů však potvrdit můžu, fakt způsobuje menší "duchy v okolí a vypadá přirozeněji.
V původním nastavení (rozuměj po instalaci) může vadit, že tradiční menu horní lišty (Soubor, Úpravy, Efekty, Vrstva...) se schovává pod vlastním a jediným tlačítkem Menu vlevo nahoře, takže pro přístup je třeba klik navíc. Tohle se ale snadno dá vrátit do původního stavu. Stačí kliknout na Menu / Zobrazit / Menu.
Samotná aplikace filtrů se mi zdá svižnější, alespoň u některých docela citelně.

4) Shrnutí

nový prohlížeč v ZPS 18

Hodnotím se jako středně pokročilý amatér a dosud jsem věřil, že Zoner se svým Photo Studiem cílí právě na moji skupinu. Na lidi, kteří se s fotkami nechtějí patlat jako ve photoshopu, ale kteří chtějí mít rychlý a přehledný nástroj pro nejpotřebnější úpravy ve vysoké kvalitě za rozumnou cenu. Nová verze však tuto moji víru nahlodala příklonem k profesionálním aplikacím, které snad umožňují laborovat s fotografiemi až do mrtě, ale za cenu složitějšího ovládání. ZPS 18 mi přijde jako snaha vypadat jako Lightroom, ale ne moc, takže zůstal někde napůl cesty a není ani ryba ani rak. Oddaní uživatelé, kteří používali starší verze, budou (opět) rozhozeni jiným prostředím i způsobem práce, ti noví možná raději sáhnou po konkurenci (připlatí si nebo prostě seženou crack).

Upozorňuji, že jsem zdaleka neobsáhl vše, co nová verze přinesla. Nezmínil jsem podporu videa a tvorbu ozvučených videosouborů z fotek, vylepšený katalog, sdílení na sociálních sítích a jiné věci. Soustředil jsem se čistě na základ, za nějž považuji zpracování a úpravu fotografií. Nejde tedy o objektivní a kompletní recenzi, ale o můj osobní názor na ZPS 18.

Stručně:

Líbivé pracovní prostředí
Bezztrátové úpravy i u jpg a podobných
Kvalita zpracování RAW
Vyšší rychlost některých filtrů
Nový prohlížeč

Nutnost zřízení účtu a přihlášení
Chybějící uživatelské lišty
Místy nepřehlednost a nižší uživatelské pohodlí
Editor otevírá přímo surový RAW místo kamerou upraveného náhledu
Rolování nástrojové lišty v sekci Vyvolat

Pár dalších poznámek, kdyby sem třeba náhodou zavítal někdo ze Zoneru:

  • Přihlášení slouží k ověření licence a její přenositelnost na jiné počítače. To chápu, ale dost mi vadí, že dnes si kvůli každé blbosti musím někde zřizovat nějaký účet. Doufám, že do budoucna někoho nenapadne podobná volovina jako s Windows 10, MS Office nebo Adobe Photoshop..., aby i ZPS bylo jen na časově omezené předplatné.
  • Opravdu moc mi chybí uživatelský panel, kde jsem si mohl v Editoru i Správci umístit potřebné ikonky. Nejpoužívanější nástroje jsem tak měl k dispozici na jeden klik myší, a nebylo třeba znát ani klávesové zkratky. Občas totiž při práci pololežím, v levé ruce hrnek s čajem, a pouze klikám pravačkou na myš.
  • Když jsme u těch panelů, proč zmizela dříve běžná možnost je mezi sebou přesouvat a přeskupovat?
  • Při práci není vždy úplně jasné, jestli pracujete s RAW nebo třeba jpg. Jasně, dá se to poznat podle barevné hloubky uvedené dole na liště nebo podle přípony v záhlaví, ale ideální to fakt není.
  • Dané sloučení Editoru a RAW modulu nepovažuji za nejšťastnější. Tedy nápad je to skvělý a určitě i praktický, ale současné řešení není ani jedno. Uvítal bych nějakou viditelnější indikaci aktuálně otevřeného typu souboru, nebo alespoň když je otevřený RAW. Při RAW by mělo být možné přepnout na náhled, který do souboru vkládá fotoaparát na základě svých nastavení. Pro jednoduché úpravy je to rychlejší a pro méně důležitý účel dostatečné.
  • Při rolování dlouhé nástrojové lišty v sekci Vyvolat, ale i v Editoru, se mi stává, že nechtě kliknu kousíček bokem a celou lištu zavřu. Možná mám jen levou pravačku, ale bylo by jednodušší, kdyby na klik nereagovala celá délka (šířka) lišty, ale jen ten trojúhelníček uprostřed.
  • Bezztrátové úpravy jsou bezva, ale kdyby tato funkce byla volitelná, byl bych raději. Už od ZPS 16 je sice možnost zálohovat originály, ale stejně jsem ji vypnul a originály kopíruji pro jistotu ručně do jiné složky. Přijde mi to přehlednější.
 


Komentáře

1 Ji Hei - Fotografie Ji Hei - Fotografie | E-mail | Web | 22. září 2015 v 10:06 | Reagovat

Mám Zoner17, jsem s ním spkojená a Zonery používám už spoustu let. Změny u nové verze většinou nebývají velké, ale i tak moc děkuji za tvoje postřehy! :)

2 Tomáš Tomáš | Web | 22. září 2015 v 19:30 | Reagovat

[1]: Jsme na tom asi stejně. Taky už roky pracuju se Zonerem, ale osmnáctka mi nesedí. Asi zatím zůstanu u verze 17, která mi dobře poslouží :-)

3 Radka Radka | E-mail | Web | 1. listopadu 2017 v 13:27 | Reagovat

Super program na úpravu, moc se mi líbí :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.