Mohelnice

25. října 2015 v 20:04 | T(h)om |  Města a místa
V sobotu vyšlo počasí a dokonce jsem nebyl ani v práci - poslední dobou kombinace více než vzácná. Bohužel na kolo, což by byl za daných okolností logický program, nedošlo. Místo toho nás prcci vytáhli za prababičkou do Mohelnice. Autem. Abych si toho mimořádně slunečného dne užil alespoň trošku, udělal jsem si asi hodinovou pochůzku po městě.
Mohelnice byla v mých očích vždycky takové nezajímavé městečko. Nic vyloženě krásného ani hnusného - prostě normál. Nyní se podle náznaků blýská na lepší časy. Stejně jako v části Šumperka a prakticky v celém Zábřehu, i v Mohelnici se momentálně bagruje, buduje a renovuje. Zatímco Zábřeh a Šumperk z toho vyjdou "jenom" s efektivnější infrastrukturou (silnice, kanalizace, plyn, kruhové objezdy...), Mohelnici by současné práce mohly pomoci i co do vzhledu. Soudím tak podle toho, že ulice v centru se dláždí kamennými kostkami, nikoliv vylévají asfaltem. Památky a významné budovy dostaly novou fasádu, kompletní rekonstrukcí předloni prošlo celé náměstí. Pozitivní proměnu zaznamenaly i různé uličky v centru, kde fungují zapadlé hospůdky a kavárničky, mnohde historicky stylizované, čímž pěkně ladí s gotickou dominantou kostela sv.Tomáše z Canterburry. Musím uznat, že něco podobného mi u nás v Šumperku chybí. Byla-li řeč o kostelu, nelze nedodat, že letos zpřístupnili i vyhlídku na jeho věži. Bohužel otevřeno tu mají poněkud omezeně (podle webu od dubna do října) a letos už nahoru vylézt nestihnu. Tož snad napřesrok. Zatím přináším jen několik neutříděných výcvaků z rychloprocházky. Měl jsem s sebou malého Olympuska, tak jsem si špacír trošku zdokumentoval.


Olympus E-PL3 + m.Zuiko 14-42 mm f/3,5-5,6 ED

Rozbagrovaná silnice u autobusového nádraží

Prakticky stejné místo, jen vůči předchozímu obrázku pohledem doprava

Hospůdka v Lazebnické ulici

Náměstí

Mají tu i novou fontánu

Kostelní náměstí a kostel sv.Tomáše

Na rohu tohoto náměstí najdeme dům, kde pobýval známý český spisovatel

Pod hradbami vznikl takový skromný parčík

Jak říkám - skromný

Podél hradeb

Podchod vedoucí pod nájezd k dálnici na Olomouc mě zavedl do parku

Podzim na plný pecky. Škoda, že nebylo víc času.

Zpátky do centra jsem došel tudy. V minulosti to bývala jedna z městských bran.

Obchůdky na ulici spojující hlavní náměstí s autobusovým nádražím

Zde mě zaujala ta mohutná cihlová zeď

Jak jsem říkal, byl to takový rychlý průlet a víc od něj nečekejte. Věřím, že mě pochopíte a spaní vám to nepokazí. Díky tedy za návštěvu a přeji úspěšný start do nového pracovního týdne.

 


Komentáře

1 Mirkaw Mirkaw | 26. října 2015 v 11:07

Krásně zachycené městečko. Znám pouze náměstí, ale o krásných uličkách, domech, parku  a zachovaných hradbách jsem neměla ani potuchy.Moc se mi procházka líbila a už se těším na další. Pěkný den přeji. :-)

2 Ji Hei - Fotografie Ji Hei - Fotografie | E-mail | Web | 26. října 2015 v 18:04

Pěkné město :), zatím jsem tam nebyla a než se mi to někdy podaří, tak už bude určitě dobagrováno ;). A nebo znovu rozbagrováno 8-) . Bagruje se poslední dobou snad opravdu všude :).
Pěkně nafoceno, Tomáši a i počasí přálo :).

3 ladymoriggen ladymoriggen | Web | 26. října 2015 v 21:17

Moc hezké měto, jako většina na Moravě.

4 T(h)om T(h)om | Web | 27. října 2015 v 9:33

[1]: Děkuji :-) Ono to nikdy nebylo moc vidět, ale teď se zdá, že zapadlý půvab mohelnických uliček vyleze trošku na povrch. Což je samozřejmě fajn. Přeji pěkný den :-)

[2]: Bagry se teď fakt činí, a to vcelku všude. Ovšem za rok, až bude vše hotové, si lidé řeknou, že ta trocha svinčíku a nepohodlí měla smysl. Děkuji a měj se :-)

[3]: No, znám i pár nepěkných měst na Moravě, ale tohle k nim nepatří 8-)

5 Jeník Jeník | 28. října 2015 v 7:16

Hezké. Jen nevím jak to je dneska  s kostelní věží v Mohelnici. Pokud vím tak nikdy nebyla majetek církve , ale vždycky byla v majetku obce. Ono je to jedno , pořád je hezká a pro město impozantní. :-D

6 Ivana Ivana | E-mail | 2. listopadu 2015 v 21:20

V Mohelnici jsem pravidelně trávila letní prázdniny u mé babičky a mého dědy. Někdy v letech 1968- 1980. Pak už jsem jezdila jen na kratší čas. Všechna místa na snímcích mi jsou blízká. I ten prostý parčík na místě bývalého náhonu k mlýnu. Pod jeho hrází v Mlýnské ulici byl domeček prarodičů. Dnes už není. :-P

7 T(h)om T(h)om | Web | 2. listopadu 2015 v 21:37

[5]: Děkuji. Jak je na tom vlastnictví věže, to mi taky není známo.

[6]: Něco ubylo, něco narostlo... Každopádně soudím, že po právě probíhajících pracech to město bude vypadat zase úplně jinak. A věřím, že dobře :-)

Komentáře jsou uzavřeny.