Muna u Mikulovic

4. října 2015 v 15:48 | T(h)om |  Města a místa
Podíváte-li se blíže na mapu nejsevernějšího cípu Jeseníků, jistě vašemu zraku neujde nápadná struktura mezi městem Mikulovice a vesničkou Salisov. Hustá spleť silnic a množství budov stojících podél nich zkrátka bije do očí a nutně klade otázku "co to tady sakra je?"
Všimli jsme si toho i já a kolega Pavel a dohodli se na průzkumu. Na internetu jsme se dočetli, že se jedná o bývalý zajatecký tábor, později muniční sklad Československé armády, který dnes využívají různí soukromníci, nebo prostě chátrá. Dnes tento prostor nese název Muna. Zajímavější než to je existence naučné stezky areálem. Přesněji řečeno, procházejí tudy stezky dvě. Jedna se zabývá zdejší přírodou a ta druhá vojenskou historií, kterou jsme si v sobotu obešli my.
Náš výlet byl trochu obsáhlejší, než aby vedl pouze Munou, ale v tomto článku se budu zabývat pouze jí, protože by toho bylo najednou příliš mnoho (report z celého cyklovýletu zde).

O historických podrobnostech se nebudu rozepisovat nijak široce, protože každý, kdo umí zadat pár písmenek do Google si je najde sám, a taky proto, že níže přikládám snímky informačních cedulí NS včetně dalších obrázků, kde bude řečeno vše podstatné. Takže jen v kostce:
Areál zde nechal během 2.světové války zbudovat Wermacht a postavili jej nuceně nasazení místní obyvatelé, později zajatci především z Anglie a Sovětského svazu. Po válce tu byli shromážděni sudetští Němci a odtud byly vypravovány vlaky, které je odvezly do západních zemí, hlavně Německa. Následně areál převzala Československá armáda. Sídlila zde posádka dělostřelců, školili se zde řečtí agenti pro využití v řcké občanské válce a také se tu prováděla likvidace jaderných nosičů podle smlouvy SALT II. Od roku 2005 armáda odešla a objekt přešel do majetku města Mikulovice. Dnes v areálu sídlí několik firem, neziskových organizací a najdeme tu i skautskou základnu.

námi projetá trasa a zároveň trasa naučné stezky Munou

Velikost areálu je cca 1,5 x 1 km. Jedná se o členitý, většinou zalesněný terén. Celý prostor je propleten množstvím cest, silnic a stezek. Orientaci usnadňuje číslování budov, takže pokud máte mapu s vyznačenými čísly, neztratíte se. Já jsem pro naše účely vytiskl tuhle a naprosto stačila. Jsou na ní vyznačeny i body naučné stezky, takže pokud hodláte jít právě po NS, je ideální.

Jestli se vám bude návštěva Muny líbit je těžké odhadnout, protože to není pro každého. Mám-li ji popsat jako celek, pak jde o soubor starých, místy zřícených budov v lese. Je potřeba vnímat historické reálie, abyste v tom viděli něco víc než jen příslovečný bordel. V tom návštěvníkům pomáhají právě cedule naučné stezky. Těch cedulí je celkem 15 a jsou označeny písmeny od A do O. Trasa od jedné ke druhé značená není, ale s mapou a alespoň špetkou orientačního smyslu najdete bez problémů všechny. Trochu zamrzí, že roku 2009 byly odstraněny koleje původní železnice a drát oplocení. Zůstává jen bahnitý příkop po kolejích a betonové sloupky bez drátu.

Musím pochválit Pavlův nápad vzít si s sebou kola, díky nimž jsme všechno zvládli poměrně rychle. Pěšky bychom celý areál procházeli podstatně déle, takže v uspořeném čase jsme později stihli projet a navštívit ještě několik dalších míst mimo Munu (o nich příště).

A teď fotky. Na úvod vám ukážu několik fotek mimo naučnou stezku. Uděláte si lepší představu o tom, jak Muna vypadá a uvidíte i místa, která s NS přímo nesouvisí. Poté bude následovat podrobná dokumentace naučné stezky včetně textu na informačních cedulích:Tento bunkřík se skrývá v lesíku mezi budovami č.89 a 86

Chátrající domek v takovém dolíku pod silnicí

Uvnitř bylo prázdno, vlhko a střecha vypadala, že se za chvíli propadne

Cedulka u zdejší skautské základny

Zázemí Tábornické unie na Muně

Na několika rozcestích jsou umístěny dřevěné sochy nejrůznějších postav

Ve východní části Muny stojí "festivaliště" - místo pro konání různých kulturních akcí a koncertů

Uvnitř festivalové haly č.99

To byl výběr fotek z míst, kterými se naučná stezka tak úplně nezabývá. Teď ale přichází na řadu právě zmíněná NS. Její první ceduli najdeme u někdejší strážnice v nejsevernější části Muny, kam se pohodlně dostanete po silnici z Mikulovic. Od tamního kostela je to sem asi 600 metrů.


Stezku, měřící od bodu A až k bodu O asi 9 km, vyznačují cedule s mapou, kde je vyznačena aktuální poloha, takže se podle nich dá dobře zorientovat. Dále se tu dočteme informace o místě nebo budovách stojící poblíž. Všechno je to přehledné a obsáhlé, díky čemuž nemá smysl, abych k tomu cokoliv připisoval. Na každém zastavení jsem vždy pořídil snímek cedule a toho, čeho se týká. Na PC jsem to pospojoval do sady obrázků, které vás teď celou naučnou stezkou provedou:
A to je vlastně všechno.

Protože všechny pořízené fotografie by se sem nevešly, kompletní fotodokumentaci z Muny najdete na rajčeti zde:

DÍKY ZA NÁVŠTĚVU:)
 


Komentáře

1 Jeník Jeník | 5. října 2015 v 9:08

Zajímavé a poučné.Děkuji za tuto reportáž.

2 Mirkaw Mirkaw | 5. října 2015 v 11:07

Zase jsem o něco vzdělanější. O tomto areálu jsem neměla ani pojetí a asi bych ho ani nenavštívila, protože jsem spíše na kytičky a krajinky, a tak jsem ráda, že jsem to mohla poznat aspoň touto cestou a rozšířit si svůj obzor. Přeji hezký den. :-)

3 T(h)om T(h)om | Web | 5. října 2015 v 12:55

[1]: A já děkuji za komentář

[2]: Faktem je, že mám taky raději přírodu a příjemnější věci. Tohle bylo ale zase něco jiného a za návštěvu to stálo. Děkuji a mějte se :-)

4 Ji Hei - Fotografie Ji Hei - Fotografie | E-mail | Web | 5. října 2015 v 18:58

Historicky zajímavé místo :), pěkný bunkřík. Taky by mě bavilo si to tam projít..:). Díky za pěknou reportáž, tohle místo jsem neznala..

5 T(h)om T(h)om | Web | 5. října 2015 v 21:16

[4]: Na procházku je to fakt zajímavé. Má to atmosféru, ale musíš se na ni připravit :-) Díky

6 eM. eM. | 6. října 2015 v 10:28

Jojo, docela mrazivé, ale určitě zajímavé. Přečetla jsem si jen "Na okraj" a zbytek třeba dočtu na místě. My jsme byli v bunkru v OL parku - a to je taky podobného ražení, to mě bavilo :).

Vzhledem k ponurosti místa však budu potřebovat dostatečný doprovod :-D.

7 T(h)om T(h)om | Web | 6. října 2015 v 16:46

[6]: Ponurost je značná, i když za slunečného dne to jaksi pořád není ono. Jo vydat se sem za mlhy a potmě s baterkama - to by bylo jiný maso! :-D

8 eM. eM. | 7. října 2015 v 23:05

[7]: Ty jsi tedy požitkář :-D.

Komentáře jsou uzavřeny.