Zámek Černá Voda, lomy a Lánský vrch

5. října 2015 v 21:08 | T(h)om |  Města a místa
ZÁMEK ČERNÁ VODA - LOM NA VLEČCE - LOM NA RAMPĚ - LÁNSKÝ VRCH U ŽULOVÉ


Dnes uzavřu report ze sobory třetí a poslední částí. První byla z areálu Muna, druhá z krátkého cyklovýletu do Głuchołaz, třetí bude z několika dalších zastávek, které jsme s Pavlem zvládli během zpáteční cesty.


V práci jsme se bavili o zatopených lomech a jejich odstupnosti. Na mapě se nám podařilo najít jeden, který leží u obce Černá Voda a zdálo se, že dojít k němu bude hračka. Z Mikulovic (viz. předchozí článek) jsme se tedy rozhodli vrátit právě přes Černou Vodu a tento lom omrknout.1) ZÁMEK ČERNÁ VODA

V Černé Vodě jsme však ještě předtím narazili na zámek. Od pohledu dlouhodobě neudržované, ale kdysi jistě honosné sídlo. Vstupní portál přehrazovala kovová branka zajištěná dvěma zámky, tak jsme se vydali alespoň na krátkou obhlídku kolem zdí.

Stav památky je bohužel opravdu tristní. Vybitá okna, opadávající omítka... Potěší ale bližší pohled na střechu, která byla očividně nedávno opravena.

U západní zdi (faktická poznámka: není západní zeď jako Západní zeď) se krčí jakési další stavení.
Jeho stav také není nic moc.

Během obhlídky jsme našli cestičku vedoucí k díře v plotu, kudy bylo možné proniknout až na nádvoří. To, že tu je pěšinka, dokazuje, že nejsme sami, kdo se dostal až sem. Pohled je to stále stejně smutný.

Vstupní dveře do toho stavení u západní zdi jsou pryč. Dovnitř se dá volně vejít. Když jsme tak učinili, stylově nás uvítal prolétající netopýr.

Místnost po levici byla plná něčeho, co tipuji na zbytkový materiál po výrobě obuvi. Prostě hromada starých bot a kůže s výřezy ve tvaru podrážek.

Prostor naproti byl pro změnu zabordelizován automobilovými součástkami. Buď tu býval servis nebo soukromá autodílna.

2) LOM NA VLEČCE

Po průzkumu zámku jsme se autem přesunuli asi o tři kilometry dál. Auto jsme nechali na cestě pod lesem a vydali se hledat lom Na rampě - jeden z opuštěných a zatopených lomů, jakých je v okolí více.

Tablet s GPS jsem nechal v autě, takže následné hledání opuštěného lomu nás nakonec omylem zavedlo do lomu stále funkčního. Naštěstí byl víkend a nepracovalo se tu.

Dokonce se mi podařilo najít zkamenělinu:)

Lom Na vlečce je stále v provozu a plný těžební techniky

...i když ta není vždycky úplně stoprocentní.

3) LOM NA RAMPĚ

Vzdát pátrání po lomu Na rampě jsme však nehodlali a naše úsilí brzy slavilo triumf. Lom jsme našli jen kousek od zaparkovaného auta.

Rozlohou to asi nebyl lom největší, ale trojúhelníková stěna nad hladinou z něj činí velmi atraktivní místo.

Tohle je kámen na plošině hned vedle té stěny. Zkrátka pohled z druhé strany.

4) LÁNSKÝ VRCH

Lánský vrch už není u Černé Vody, nýbrž poblíž městečka Žulová, od něhož ho dělí nějaké 3 km po silnici směrem na Javorník. Nebýt toho, co stojí na jeho vrcholu, asi by nikoho příliš nelákal. Nahoru se dá vyšplhat z plácku u autobusové zastávky. Poznávací znamení: barabizna na druhé straně silnice.

Od zmíněného plácku vede až nahoru pěšina. Místy je docela strmá, ale celá trasa od parkování až k vrcholu měří jen asi 450 metrů, což se dá v pohodě zvládnout.

No a tohle stojí na samém vrcholu ve výšce 423 m.n.m. Co je na tom zvláštního? Velikost. Měřím 195 cm a na židli jsem se musel vyškrábat. Plochu stolu jsem měl v úrovni očí. Je to takový turistický žertík, ale pěkný. A navíc dobře viditelný už ze silnice, takže snadno zaujme. Mám sice fotku s kolegou sedícím na jedné z židlí, což by byla vynikající ukázka měřítka, ale on by asi nesouhlasil se svým vystavováním, tak mi prostě věřte.


To je ze sobotní, nečekaně vydatné, akce vše. Pokud jste se prokousali všemi třemi částmi, pak gratuluji. Snad se vám to líbilo a třeba i dalo poznat dosud nepoznané kraje.

DÍKY ZA NÁVŠTĚVU:)

Album na rajčeti (společné s předchozí částí):