S mikroskopem na mušku a cibuli

25. ledna 2016 v 15:36 | T(h)om |  Skladiště obrázků

Včera jsem doma v šuplíku našel svůj starý mikroskop. Mám ho už od doby, kdy jsem býval dítko školou povinné. Mikroskop mě stál, tuším, 400Kč na tržnici v polském Klodsku, přičemž zařvaly úspory z mnoha kapesných. Ovšem užil jsem si s ním tolik, že to za to stálo. Pochopitelně nejde o žádný špičkový přístroj. Krabice popsaná azbukou a MADE IN USSR napovídá původ, nápis игрушка zase účel. Pro sedmáka mého ražení však šlo o splněný sen. Mikroskop má velmi jednoduchou konstrukci, spodní osvětlení pomocí zrcátka a na točně tři objektivy o různém zvětšení, které je dodatečně možno zdvojnásobit prstencem okuláru. Rozsah zvětšení od 50x do 200x je v pohodě použitelný. 450x jakštakš taky, ale maximum 900x už jen se sebezapřením.


No, tak tenhle skvost se mi doma povaloval a jeho průzkum po vylovení z šuplete odhalil neuvěřitelně zaprášené čočky a spoustu mechanických potíží. Potomstvo zrovna z nějakého důvodu nezlobilo, takže jsem vytáhl nářadí, milého mikrouška do šroubku rozebral a udělal co bylo v mých silách pro jeho záchranu. Prach se mi z optiky úplně odstranit nepovedlo, ale i přesto je nynější stav proti předchozímu jako nebe a dudy.
V souvislosti s tím mě napadlo, zda by šlo přes takovýto mikroskop i fotit. Bylo mi jasné, že vzhledem k prťavé pupile okuláru to bude chtít i prťavý objektiv foťáku a zkusil to nejdřív s mobilem. Výsledky nějaké byly, jenomže to bylo dost nepohodlné a výstup nic moc. A tak jsem přešel na vyšší level a vytáhl Olympus, protože jeho m3/4 systém sliboval být použitelnější než mobil, a přitom menší než APS-C zrcadlovka s ohromným objektivem. Foťák jsem umístil na stativ tak, že přední člen objektivu byl cca 3 cm nad mikroskopem a nazoomoval na maximálních 42 mm (84 mm ekv. 35 mm). Efekt vyšel skvěle - kulaté zorné pole mikroskopu akorát vyplnilo šířku snímku. Hurááá!Zkoušel jsem v odpoledních hodinách, kdy venku vládlo hnusné mlhavé počasí, takže přisvítit bylo potřeba uměle, v tomto případě lampičkou, kterou mám u PC stolku. Je v ní 3,5W LED zářivka a docela stačila. Sehnat takto narychlo nějaké vzorky na zkoumání nebylo snadné, proto vše berte jen jako pokusničení, jehož skutečný přínos se snad projeví v budoucnu. Sehnal jsem kousek cibule (ze školy si pamatuji, že má jedny z největších buněk) a mrtvou mušku octomilku ležící na parapetu. Od následujících obrázků nečekejte příliš, zkuste je vnímat co by rychlý testík daných možností:

Zde ještě nic zajímavého, je to jen nějaký bordel na sklíčku, které jsem ihned očistil.

Hlava octomilky na 50x zvětšení. Kápnout na mušku vodu, jak jsem si to pamatoval ze školy, asi nebyl nejlepší nápad. Mám dojem, že nasucho by to bylo lepší.

Zkusil jsem změnit podsvětlení, ale nepomohlo. Příště to zkusím jinak.

Poznámka: fotografický reparát s muškou najdete zde

Konec tykadla stejné mušky, tentokrát při 200x zvětšení.

Neboť s muškou se mi zrovna moc nedařilo, přešel jsem k cibuli. Na vzorku odebraném v lednici jsem nejdřív nemohl najít vhodnou oblast, kde by byly buňky pěkně zřetelné. Na této části jsou trochu rozeznatelné jen v té rýze uprostřed.

Mnohem lépe se vedlo na okraji vzorku, kde z cibule zůstala jen tenoučká vrstvička. Už při 50x zvětšení jsou buňky vidět docela pěkně.

Zvětšeno 200x

Ještě jednou při stejném zvětšení, ale na jiném místě, kde mi buňky přijdou hezčí.

Na 450x zvětšení už je znát, že kvalita zobrazení klesá a 900x sem raději nebudu dávat vůbec.

Toliko počáteční mikropokusy. Věřím, že na jaře bude více objektů ke zkoumání, a protože foťák umožňuje i pořizovat video, láká mě zkusit natočit rejdění prvoků v kapce vody. To však bude chtít ještě hodně trpělivosti a dalšího pokusničení.

DÍKY ZA POZORNOST:)