Bývalá vinice u Hanušovic

5. března 2016 v 21:37 | T(h)om |  Túry a procházky
(jpg)

Místo v lesích u Hanušovic, které je v mapách označováno jako "Na vinici" nebo "bývalé Na vinici", jsem chtěl navštívit už nějaký čas. Pokud si to vyhledáte na mapách.cz a přepnete do leteckých snímků, najdete něco jako palouk v lese. No jo, ale proč se jmenuje Na vinici? Opět jsem si vzal na pomoc letecké mapy, ale tentokrát z poloviny 20.století. Na těch je jasně vidět, že tenkrát okolo nebyl les - alespoň ne v té míře jako dnes, nýbrž obdělaná půda. Vzhledem k pojmenování už není těžké odvodit, že tu tehdejší obyvatelé zřejmě pěstovali vinnou révu. Snažil jsem se vygůglit něco víc, jenže internetové zdroje jsou v tomto směru skoupé. Našel jsem jen jakési nudistické stránky, kde si naháči radí, kam chodit na výlety bez textilu. Ta představa, že bych v lese najednou potkal nahýho chlapa není nic moc (i když pěknou holku bych asi přefi... teda překousl).


Do Hanušovic jsem se přemístil zbaběle autem, protože na kolo se mi ve větru a po noční směně nechtělo. Auto jsem tam nechal stát na plácku kus za nádražím. Celá procházka tvoří okruh dlouhý něco přes pět kilometrů a při návratu pohodlně dojdu zase zpět k vozidlu, aniž bych si zbytečně zacházel nebo opakoval. Protože se šlo po neznačených lesních cestách, nastudoval jsem si je už doma na počítači a během akce pro jistotu ještě tu a tam mrknul na gps v mobilu, díky čemuž se mi podařilo příliš nebloudit. První etapa vedla přes koleje okolo chatové osady nad nádražím. Hned od začátku pěkně kopcoidně, přičemž sklon za osadou ještě přitvrdí při odbočce do lesa. Následující půlkilometr je nejnáročnější. Za prudkým ohybem cesty pak malinko poleví, ale neustane. O něco dál stojí televizní vysílač. Další půlkilometr taky nepřináší vesměs nic zajímavého, načež se objevuje rozcestí a sloupek s obrázkem vidění sv.Huberta. Podobných vyobrazení lovce a jelena se svítícím křížem mezi parohy je v okolí docela hodně. Točím mírně vpravo a přede mnou další stoupání lesňačkou, bonusově už pokryté sněhem. Ještě že jsem si obul vyšší boty a nevyrazil s polobotkami, jak se mi už párkrát v podobných podmínkách zadařilo. Závěrečnou etapu před nalezením hledaného malinko zkomplikovat terén rozježděný traktorem do směsi vody, sněhu a bahna. Dobré dílo se přesto zdařilo a já se ocitl na louce poblíž bývalé vinice. Maličko jsem se tu porozhlédl a poté už svažitou cestičkou lesem seběhl až k vytyčenému cíli. Na okraji palouku mě uvítal kamenný kříž s německými nápisy, elektrický ohradník a o kus dál myslivecký posed. Moc jsem nedoufal, že tu najdu pozůstatky budov a byl vděčný i za ten křížek. Nakonec se ukázalo, že v remízku, kam se přes nefunkční ohradník dalo snadno přelézt, opravdu zbývají části stavení. Nic světoborného, jen nízké obvodové zdi a pár trosek. Udělal jsem nějaké fotky, přešel zpět na cestu a zahájil návratovou fázi. Sněhu ubylo, ale protože teklo dost vody z toho, co roztával na svazích výše, nezůstaly botky čisté a já měl několikrát problémy se nevysekat. Na následující pastvině jsem tedy raději šel kus pěkně po trávě, neboť po cestě proudila voda, a připomínalo to více potok než cestu. Do Hanušovic jsem doklopýtal v části pojmenované - jak jinak - Na vinici a odtud už zase po asfaltu až k autíčku.
Těší mě, že jsem našel co jsem hledal a zároveň si omrkl terén, neboť mám v plánu se Na vinici podívat ještě s malou obměnou trasy i na kole, až bude lepší počasí a sucho. Co mě těší ještě víc je to, že jsem se na chvíli vykopal na vzduch a nepřiživoval špeky sezením v paneláku. Ještě jich musím hodně shodit...

PS: Jako takové malé lákadlo pro turisticky zaměřené satanisty ještě přidám zajímavůstku, že kopec Vršava, na jehož svazích jsem se pohyboval, má vrchol v nadmořské výšce 666 metrů.

FOTKY
Nikon D90 + Tamron 17-50 mm f/2,8 VC


Kolejiště vlakového nádraží v Hanušovicích

Cesta kolem chatové osady

Rozcestí a neznačená lesní cesta, kterou jsem pokračoval

Krpál jak prase

Vysílač

Kousek za vysílačem se začínala objevovat sněhová pokrývka

Vidění sv.Huberta na jednom z rozcestí

Další stoupání (na zemi bylo hodně stop nějaké malé šelmy - nejspíš lišky)

V lese

Louka nacházející se kousek nad bývalou vinicí

Zastavení pivovarské stezky. Hanušovický pivovar Holba zde vytyčil trasu, po níž se dá projít s pomocí GPSky, a která je lemovaná zajímavostmi z historie zdejšího pivovarnictví.

Konečně dolů!

Nad cestou se vypínají celkem mohutná skaliska

Kamenný kříž oznamuje, že jsem s hledáním uspěl.

Příchod na bývalou vinici.

Cesta mezi ohradníky a posed

Současný letecký pohled na Hanušovice
(oblast bývalé vinice je vidět jako louka s remízkem zhruba pod středem zalesněného kopce)

Totéž z roku 1953

Detail místa - současnost

1953

Je téměř jisté, že k zániku osady došlo po vysídlení německého obyvatelstva na základě tzv. Benešových dekretů po 2. světové válce. Původní obyvatelé museli odejít a nikdo další se v opuštěných staveních usadit nechtěl. Domy se rozpadly, většinu pozemků si vzal les. Zde, v někdejších Sudetech, na podobné případy narazíte velice často. Vyvolává to různé, ne vždy příjemné otázky o správnosti odsunu a vztahu nově příchozích k tomu, co odsunem získali.

Zbytky původních budovSpodní část palouku, na kterém se místo nachází

Pastvina ležící asi 300 metrů pod bývalou vinicí. Opět sem vede stejná cesta lesem.

Výhled z pastviny k horám v dálce

Cesta do Hanušovic

Příchod do města

U mostu přes železnici

Zpátky v Hanušovicích

DÍKY ZA NÁVŠTĚVU A ZA POZORNOST

 


Komentáře

1 Hanka Hanka | E-mail | Web | 7. března 2016 v 13:16

O zbabělém přemísťování autem, bych se vůbec nemínila, když jsi ušel takovou túru pěšky, Tome!
To tedy byl výšlap, až mě z toho bolí nohy! ;-)
Když vidím, jak jsi šel cestou necestou, ve sněhu, blátě a do značného stoupání ... jímá mě děs a hrůza! O_O
Důležité ovšem je, že jsi došel k vytčenému cíli, máš můj obdiv.
I přes dost nepříznivé počasí jsi nafotil prima reportáž. :-)

2 Tomáš Tomáš | Web | 7. března 2016 v 18:57

[1]: Ono necelých 5,5 km je prd jaká túra. Snad jen to stoupání v kombinaci sníh+bahno tomu dodalo drsnější rozměr :-D No, ale cíl byl dobyt. Děkuji za milý komentík :-)

3 Hanka Hanka | E-mail | Web | 7. března 2016 v 21:05

[2]: No jo, pro tebe! ;-)  :-D

4 Jeník Jeník | 8. března 2016 v 9:14

Zajímavé a poučné. :-)

Komentáře jsou uzavřeny.