Bohdíkov, Ptačí vrch, Bratrušov

2. května 2016 v 19:19 | T(h)om |  Cyklovýlety
ŠUMPERK - SEDLO POD LOVÁKEM - BOHDÍKOV - lesní cesty na Ptačím vrchu - BRATRUŠOV - ŠUMPERK

(web)

V pondělí ráno to na kolo moc nevypadalo, neboť třebaže na teploměru bylo patnáct stupňů, foukal silný a studený vítr, který mi silně narušoval motivaci. Jako poslední dobou vícekrát, i nyní jsem se musel k výjezdu trochu nutit a je neskromně chvályhodné, že se zdařilo. Trasu jsem měl vyhlédnutou z dřívějška, tady nebylo moc co řešit a času na těch pár kilometrů zbývalo akorát.

Dotatek: Ptačí vrchy jsou v okolí Šumperka dva. Jeden leží poblíž přehrady Krásné či Vikýřovic. Druhý, o kterém bude řeč tentokrát, se nachází východně nad Raškovem.


Odjezd asi o půl desáté za opravdu silného větru směr Temenice a Bohdíkov. Fučí brutálně, ale jde to, nehoním se. U splavu v Bohdíkově dělám malou pauzu načež polňačkou pod tratí mířím k lesu. Za trať se zrovna opravuje, koleje jsou fuč a před nádražní budovou řádí bagr. Tím se naštěstí nemusím rozptylovat. Odbočkou ze silnice jsem se napojil na zelenou turistickou značku a teď se jí budu nějakou dobu držet. Hned za nádražím se terén prudce zvedá. Stoupání různě mění svou intenzitu, ale faktem zůstává, že odteď holt dlouho pojedu jen nahoru. Povrch v serpentinách se kroutící cesty tvoří hlavně šotolina, ale někde leží posyp makadamu, po němž se jede děsně blbě a navíc má v prudkých stojkách sklony podkluzovat. Cestou míjím několik pasek s výhledy především na Boudu a vesnice pod ní, v nejvyšším bodě cesty kolem Ptačího vrchu se pak posunou trochu jižněji. To ale až ve chvíli, kdy stoupák pozvolna přejde v mírný, později celkem prudký sjezd. Musím hlídat odbočku na nezpevněnou lesní cestu, kterou bych se měl dostat k Bratrušovu. Díky mobilu s gps bez problémů. Tahle cesta je už o něco méně pohodlná než šotolina, i když tou jsem taky musel přejet pár stružek vody tekoucích z lesa. Nyní však pojedu i bahnem, i když díky tomu, že pár dní nepršelo, to taky není nijak hrozné. Rozhodně ne tak jako nedávno u Sudkova. Bahnem musím opět něco nastoupat, pak něco málo sjet a jsem na okraji louky. Stojí tu malá, ale pěkná chata a dolů po louce se táhne vyježděná cestička, po které se spouštím dolů k rybníčku v polích. Aby toho nebylo málo, na řadě je další kopec. Vede přes něj cosi, co kdysi dávno zřejmě bývalo úzkou asfaltkou. Zub času v tom vyhlodal spoustu děr - spíš kráterů, které se někdo pokusil spravit tím, že do nich nasypal šutry. Šutry se roztahaly do okolí, krátery zůstaly... zkrátka tahle oprava moc nevyšla. Dojíždím k Pollnerově hrušce a na lavičce pod ní se kochám výhledem. Napadá mě, že by bylo dobré vyhnout se alespoň části toho nechutného tankodromu tím, že to vezmu natvrdo po louce. Nápad v okamžení realizuji. Bylo sice pár momentů, kdy jsem přeskočil divočáky vyryté jámy a sedlo mi nakopalo mé oblíbené orgány, ale zkratka se přesto vyplatila. Za chvíli už jedu po silnici v Bratrušově a bez dalších okolků mířím přímo domů. Akce se zdařila, cyklista přežil, cíl dosažen.

STATISTIKY
Ujeto 26 km
Čistý čas 1:41
Průměr 15,45 km/h

PÁR FOTEK PRO ILUSTRACI
Olympus E-PL3 + M.Zuiko 14-42 mm f/3,5-5,6

Bohdíkovský splav

Oprava trati u nádraží v Bohdíkově

Cesta od nádraží do lesa, zatím ještě po zelené značce

Raškov z jedné z pasek

Stoupání lesem

Další paseka

Kousek před vrcholem stoupání

Pohled na lom mezi Bohdíkovem a Komňátkou

A je tu sjezdík

Odbočuji doleva, tam kde jsou ty kaluže

Cesta lesem po nezpevněném povrchu

Chata na horním okraji louky

Rybníček v polích

Cesta přes kopec k Bratrušovu

Pollnerova hruška

Louka, po které jsem sfrčel dolů do Bratrušova

DÍKY ZA NÁVŠTĚVU

PS: Pokud jste nečetli informační článek tak ještě jednou dodávám, že už pár dní dávám údaje o všech, i těch méně zajímavých vyjížďkách na blogspot (odkaz je i nahoře u menu), aby nezabíraly místo tady.

 


Komentáře

1 Ludmila Ludmila | E-mail | 2. května 2016 v 22:24

Líbí, líbí. Obrázky jsi upravoval nebo se tak vybarvily samy?

2 Tomáš Tomáš | Web | 3. května 2016 v 9:13

[1]: Děkuji :-) Obrázky vždycky trochu upravuji, i když jen nějaký ten ořez, doostření, snad prosvětlení stínů... Tyhle barvy z toho lezou tak nějak samy, za určitých podmínek, většinou v protisvětle, jsou takto přesaturované. Dalo by se to opravit při focení do RAW, ale na to jsem moc líný, když nejde o zásadní potřebu :-D

3 Mirkaw Mirkaw | 3. května 2016 v 11:51

Znám dobře tato místa, ale vždy se ráda podívám na záběry jiných fotodokumentaristů.
U rybníčku jsme byli asi před měsícem a byla jsem překvapena, kam se poděl kříž, a nyní vidím, že je opět zpět. Možná byl na opravě.
Závidím tu chuť vyrazit, i když zrovna nejsou ideální podmínky, k tomu se málokdy dokopu. A je to dobře, aspoň se máme na co dívat. Přeji hezký den.:-)

4 Sibyla Sibyla | 3. května 2016 v 11:52

Tu děsnou cestu kolem Pollnerovy hrušky jsme o Velikonocích jeli od Bratrušova, když jsme se vraceli ze Štolnavy do Štědrákovy Lhoty. Fakt peklo. Navíc podle mapy to měla být asfaltová cesta, téměř silnice, takže moment překvapení byl skutečně silný.

5 Sibyla Sibyla | 3. května 2016 v 11:54

[3]: No jo, vidíte, kříž u Pollnerovy hrušky...ten tam o Velikonocích skutečně nebyl.

6 Tomáš Tomáš | Web | 3. května 2016 v 13:44

[3]: Já tam nějakou dobu nebyl, tak jsem zapomněl v jakém stavu ta cesta opravdu je :-D Ani jsem netušil, že kříž nějakou dobu chyběl. Pokud vím, tak loni na podzim - tedy začátkem září, tam byl a tentokrát taky. Zkusil jsem porovnat fotky z obou období a rozdíly jsem nenašel. Ale když říkáte že tam nebyl, budu vám věřit :-)
Chuť vyrazit bývá sporná. Často jde opravdu spíš o takové vnitřní dokopání se, než o chuť. Většinou v takových případech stačí podívat se na narůstající špeky a jedu :-D Děkuji a mějte se :-)

[4]: Jeli jste to na kole nebo autem? Asi na kole, autem si to neumím ani představit. Ale máte recht, je to peklo v každém případě :-D

7 Sibyla Sibyla | 4. května 2016 v 15:46

[6]: Jeli jsme to samozřejmě na kole ;-)

Komentáře jsou uzavřeny.