Prameny a Horní Bohdíkov

10. května 2016 v 12:51 | T(h)om |  Cyklovýlety
ŠUMPERK - ROZC.TULINKA - REJCHARTICE - REJCHARTICKÉ SEDLO - PRAMENY - les - HORNÍ BOHDÍKOV - ŽÁROVÁ - VELKÉ LOSINY - RAPOTÍN - VIKÝŘOVICE - ŠUMPERK

(web)

Když se někam jezdí příliš často, může to začít být tak trochu nuda. Pokud však občas vymyslíte nějakou změnu trasy, i při zachování původního cíle si můžete výlet pořádně užít. Zrovna tohle se mi dnes povedlo a avizovaná změna byla mnohem příjemnější nežli ta loňská.Tím místem, kam jezdím prakticky každoročně, jsou Prameny. Zaniklá obec s původním německým názvem Stollenau, které jsem v minulosti věnoval celý samostatný blog. Tam získáte všechny podrobné informace, takže sem je zbytečně vypisovat nebudu. V tom jak se na Prameny dostat ani letos ke změně nedošlo. Opět jsem se ráno vydal ze Šumperka po modré značce Městským lesem, kudy mě šotolinová cesta dovedla až na spodní okraj Rejchartic. Tam stačí vyšlapat vzhůru na Rejchartické sedlo a dát se doprava. Pravda, kvalita povrchu dávno neodpovídá běžným standardům asfaltových silnic, je to tam samá díra, výmol a rozdrolený štěrk. Za nádherné pohledy na Králičák ale přesto doporučuji trochu nepohodlí překousnout ;-) V místě bývalé vesnice jsem byl za necelou hodinu, a to jsem se ani moc nehnal. Tam, kde nedávno vznikl památník v místě někdejšího kostela jsem si dal na lavičce kochací přestávku. Jen vítr (pravda trochu studený), řvaní ptáků a nádherná krajina okolo - co více chtít? (možná teplejší vítr)
Ačkoliv vrátit jsem se prve chtěl opět do Rejchartic, a to polňačkou doprava, nakonec jsem tak učinil polňačkou doleva k Hornímu Bohdíkovu a ani za mák toho rozhodnutí nelituji. Po prvotním stoupání loukou totiž následovaly tak nádherné výhledy jako málo kde. Pak projet lesem, vyjet na další louce a vida, další super panorámata, dokonce s kravičkami. Původně mě děsila představa, že narazím na ohradu kudy nebudu moci projet (letité zkušenosti), ale ohradník naštěstí nepřehrazoval cestu, tudíž vše proběhlo bez jakýchkoliv komplikací a v pohodě. Snad jen ten sjezd dolů k H.Bohdíkovu byl trochu moc prudký, ale žiju. V dědině jsem nakouknul do kamenného kostelíka a pak už uháněl zase k domovu známou trasou přes Žárovou a Velké Losiny. Zkrátka super výlet zvládkutý celkem asi za dvě hodiny a deset minut.

STATISTIKY
Ujeto 32,33 km
Čistý čas 1:43
Průměr 18,77 km/h

FOTEČKY
Olympus E-PL3 + M.Zuiko 14-42 f/3,5-5,6

Kostel v Rejcharticích

Za kostelem na louce se nachází "andělárium"

Louka pod Rejchartickým sedlem

Větrníky poblíž Rejch. sedla

Prameny, bývalý hřbitůvek obce Stollenau (Štolnavy)

Památník v místě někdejšího kostela, kde se i letos v červnu uskuteční Pouť lidí dobré vůle

Prostor zaniklé obce během stoupání neznačenou cestičkou loukami

Vyhlídka z horního okraje louky

Průjezd částí lesa

Opět louka

Hned za ní čekají další krásné scenérie

a další a další a další...

Kravičkám v ohradě to bylo ale celkem fuk, asi se jim už okoukaly

Z fotky to nepoznáte, ale sešup k H.Bohdíkovu je vážně solidní

Kostelík v Horním Bohdíkově

Interiér kostelíka

U zámku ve Velkých Losinách

TO JE VŠECHNO, DÍKY ZA NÁVŠTĚVU:)

 


Komentáře

1 Mirkaw Mirkaw | 10. května 2016 v 19:54

Super projížďka, pěkné fotky. Tenhle kraj se mi také moc líbí, připadá mi s těmi výhledy hodně fotogenický a ráda tam také jezdím, ale jet na kole přes Rejchartice to muselo být kruté šlapání. Přeji hezký zbytek dne. :-)

2 Tomáš Tomáš | Web | 10. května 2016 v 21:22

[1]: Je tam vážně krásně, tak rád obětuji i nějakou tu námahu. Ten kopec přes Rejchartice nahoru mi dnes kupodivu přišel méně drsný než jindy. Možná tím jarním počasím :-) Děkuji a mějte se.

3 Jeník Jeník | 11. května 2016 v 6:32

Velmi hezké. :-D

4 Tomáš Tomáš | Web | 11. května 2016 v 14:45

[3]: Díky

5 Zdenka Zdenka | 14. května 2016 v 17:09

Se zájmem jsem si přečetla Vaše pojednání k obci Prameny v samostatném blogu...Je to úžasné, zajímavé, fakta velmi detailní...můj obdiv. Bylo to asi dlouhé pátrání...super! Zdravím a pěknou nastávající neděli.

6 T(h)om T(h)om | Web | 15. května 2016 v 16:24

[5]: Děkuji. Kdysi jsem se snažil o Pramenech najít nějaké informace, ale nikde nebyly sepsány uceleně, tak jsem se pokusil to napravit. Jsem rád, že se líbilo a přeji pěkný víkend (já mám bohužel víkend pracovní)

Komentáře jsou uzavřeny.