Krátké poježdění lesem u Krásného

7. června 2016 v 16:23 | T(h)om |  Cyklovýlety
ŠUMPERK - VIKÝŘOVICE - ANENSKÝ DVŮR - lesní cesty - PŘÍČNÁ STRÁŇ - ANENSKÝ DVŮR - ČERNÁ POLE - VIKÝŘOVICE - polní cesty - VIKÝŘOVICE - ŠUMERK

(web)

Tyto a několik následujících dní budou moje možnosti cyklistického vyžití hodně omezené, takže musím zredukovat jeho počet, délku i náročnost. Jednu z redukovanějších, což ještě vůbec neznamená nudných projížděk jsem si dal už dneska a je to v podstatě opáčko trasy projeté téměř přesně před třemi lety. Neboť většina podstatného tu byla popsána v minulosti, nebudu popouštět uzdu grafománii a tento report vezmu stručně a obrázkově. Ostatně nedávno jsem byl v komentářích požádán abych pro přehlednost tento systém znovu používal a pragmaticky vzato, rád vyhovím. Alespoň v případech tras, které jsou někde v hloubi tohoto blogu již zdokumentovány a kde netřeba opakovat již jednou napsané.


Ráno jsem musel vyřídit ještě nějaké formality ve městě, ale kolem půl deváté už sedám na kolo a mířím ze Šumperka směrem na Vikýřovice, kde po přejezdu trati pokračuji okolo sportovního letiště k přehradě Krásné.

U přehrady ani nezastavuji, naopak hned u ní odbočuji doleva na rozbitou cestu k Anenskému dvoru. Tohle je pohled přes pole k Šumperku někde v půli té cesty.

Anenský dvůr je jen menší domek a ještě jedna budova vedle. Za domkem stojí turistický rozcestník a cesty se tu rozbíhají hned do čtyř, dá se říci i do pěti směrů. Já to pro začátek beru vpravo po žluté turistické značce.

Hned na úvod je tu pořádné stoupání po kamenitém posypu, tu a tam i po blátě a kalužemi. Na kašpara se to dá celkem v klidu vyjet. Zvlášť pokud je takový příjemný chládek jako dnešní ráno.

Dost pomáhá, že oproti minulému výjezdu mám dnes lépe vybavené kolo a navíc jsem minulý týden nazul "traktorové" pláště. Díky tomu zvládám vyjet komplet všechno bez potřeby kolo tlačit.

Povrch lesních cest se v průběhu trasy mění. Po odbočení ze značené cesty doleva na cestu neznačenou se jede chvíli mokrou travou a pak chvíli po pěkné suché šotolince.

Po cestě potkám několik výhledů. Ne všechny úplně bez chyb, mnohde jsou dost omezeny porostem. Tohle je jeden z prvních a je z něj vidět hladina přehrady Krásné a Nový Malín.

K další vyhlídce musím kousek nastoupat. Před třemi lety jsem tu zažíval téměř orgasmus, neboť výhled to byl velkolepý. Od té doby bohužel povyrostly stromky, kterými byla původní paseka osazena, takže brzy odtud nebude vidět nic. Píšu bohužel, ale ve skutečnosti je dobře, že lesníci vykácené stromy zase doplňují.

Delší a relativně nezajímavý a dlouhý kus lesem přeskočím až sem. Foto je pořízeno poblíž rozcestí pod Prostřední skálou.

Tohle místo je svým způsobem zlomový bod celého výjezdu. Asi 50 metrů nad ním totiž dosud trvalý stoupák na čas přejde v rovinku a kamenitý povrch cesty se změní v povrch porostlý travou.

Z malé mýtiny po levici si člověk udělá obrázek o nastoupané výšce. Z fotky to není tak zjevné, ale nastoupáno je za tak krátkou chvíli už docela hodně.

Pokračuji po trávě do lesa

Chvilku nahoru a chvilku dolů, ale nikde se už výrazně nezapotím

Krmelec u cesty

Zdá se až neuvěřitelné, že pár minut jízdy od paneláku se dá dojet do tak krásného a klidného místa. Všude kolem je jen les, případně paseky, a není ani slyšet žádný hluk z dopravy - nepočítám-li přelétající letadla. Vzduch je tu vlhce chladivý, pro dýchání na kole ideál. Když projíždíte kolem hustých trsů kapradí, máte dojem, že jste někde daleko v horách a ne 5 km vzdušnou čarou od centra města.

Na tuhle paseku jsem už úplně zapomněl, tedy pokud tu už tenkrát byla. Výhled je odtud skvostný a můžu jen litovat, že s sebou nemám dalekohled. Dohlédnout lze na spoustu zajímavých míst, mimo jiné např. na Bukovou horu nebo na Lázek.

Malý altánek stojící zhruba o 1,5 km sjezdu dále vypadá stále stejně. Tipuji, že o něm moc lidí neví a nikdo k němu pořádně nechodí. Také zde už vyhlídka ke kopcům nad Rapotínem a Velkými Losinami pomalu zarůstá.

Není tomu tak dávno, co odtud bylo vidět skoro celé údolí. Stromy však poporostly a brzy překryjí i zbytek.

Dojíždím na rozcestí Příčná stráň. Původně jsem chtěl sjet přímo dolů do Vikýřovic, ale je krásně a mám dost času, takže nakonec plán měním a jedu doleva.

Nejdřív projíždím po vrstevnici pod Ptačím vrchem, načež se spouštím dolů podél Račího potoka. Kamenitá lesní cesta tu přechází v asfaltku, ale asfalt je to hodně rozbitý a navíc hojně pokryt štěrkem, takže jedu raději pomalu a opatrně.

Míjím maličkou osadu na rozhraní lesa a blízkých pastvin

...a za chvíli jsem zase u Anenského dvora. Po žluté značce pokračuji na Černá pole k Vikýřovicím.

Vede tam panelová cesta pod pastvinami s dobytkem a vlevo přes pole jsou pěkné scenérie Šumperka a blízkých kopců.

Ve Vikýřovicích se mi nechce jet do města po silnici, tak před železničním přejezdem točím vlevo na dosud neprozkoumanou polňačku.

Je trochu nezvyk jet po předchozí kopcovité etapě prakticky rovinou, ale jako zpestření bezva.

Dojíždím k náspu trati Šumperk-Uničov-Olomouc, podél něhož se po pár stech metrech vynořuji nedaleko vikýřovického penzionu Jirsák. Domů si ještě dělám malou zajížďku městem, ale to za report nestojí.

Tohle je super trasa. Za nějaké dně hodinky, nebudete-li fotit tak méně, si užijete všechny druhy terénu, přírodu, vyhlídky, stoupáky i sjezdy. Náročností vás nezničí, ale o nudě také nemůže být řeči. Měl bych ji využívat častěji.

STATISTIKY
Ujeto 24,4 km
Čistý čas 1:25
Průměr 17,14 km/h


DÍKY ZA POZORNOST :-)


 


Komentáře

1 Babsy Babsy | 7. června 2016 v 18:23

Díky převelice za vyslyšení. :-) Moc dobře se to v této formě čte i prohlíží.
Z fotek jsem úplně cítila tu příjemnou vlhkost lesa. :-)

2 T(h)om T(h)om | Web | 8. června 2016 v 7:47

[1]: Je to fajn zjištění, že díky mě holka cítí příjemnou vlhkost :-D

3 Sibyla Sibyla | 9. června 2016 v 12:27

No jo, vždyť ony to hory de facto jsou, i když pár kilometrů od paneláku. Hrozně fajn trasa, hned bych se tam rozjela taky!

4 T(h)om T(h)om | Web | 9. června 2016 v 17:48

[3]: Takové pidihory, ale na rychloprojížďku před noční nebo když není moc času, je to super :-) Ještě mám v merku jednu podobnou trasu po sousedním kopci, tak jsem zvědav kdy se k ní dokopu :-) Díky a měj se

5 Jeník Jeník | 10. června 2016 v 7:07

Zajímavé , zvláště zjištění , že les pořád roste. Podobně jsem koukal na to v Krušných horách (komplet vykáceno a opětovně zalesněno) a podobně v Krkonoších. Obdobné jako v Krušných horách - řešení zničeného lesa. Jen Jeseníky zůstaly zalesněné pořád a obnovují se postupně. O to jsou krásnější. Děkuji za fotoreportáž. :-)

6 Mirkaw Mirkaw | 10. června 2016 v 10:23

Super vyjížďka i fota. Tak tuhle trasu jsem ještě nejela, budu muset napravit. Přeji hezký den. :-)

7 T(h)om T(h)om | Web | 10. června 2016 v 13:17

[5]: Souhlas, je dobře, že to berou zodpovědně :-)

[6]: Napravte. Dá se to zvládnout celkem rychle a krajina je tu krásná :-)

Komentáře jsou uzavřeny.