K rozhledně na Háji a ke kostelíčku

6. července 2016 v 16:38 | T(h)om |  Cyklovýlety
ŠUMPERK - HÁJOVNA NA VÁPENICI - ROZHLEDNA HÁJ - HÁJOVNA NA VÁPENICI - LESNÍ KOSTEL BOŽÍ TĚLO - SEDLO U ČERVENÉHO KŘÍŽE - ŠUMPERK

(web)

V pondělí jsem si parádně zajezdil na silniční trase do Staráku a zvládl přes 63 km. Dnes to v tom studeném fučáku na velké poježdění nebylo, tudíž jsem vyjížďku pojal skromně a vyšlápl si jen k rozhledně na Háji. Vždycky jsem tam chodil pěšky, teď tedy poprvé na kole. Vlastně už jsem tam kdysi na kole byl, a to chvilku po jejím otevření. Bylo mi asi patnáct a místo mtb jsem jezdil na "závodce" (konkrétně na téhle příšernosti). Kus jsem ji pochopitelně tenkrát táhnul pěšky lesem, načež po následném sjezdu dolů bylo potřeba nechat vycentrovat kola, neboť silnička jím z nějakého důvodu utrpěla značná traumata. No a od té doby se lecos změnilo. Není mi (dávno) patnáct, místo silničky mám bika a na rozhlednu koukám z okna, takže se zdálo, že teď by akce mohla dopadnout o poznání lépe.Protože o Háji jsem už na blogu mnohokrát psal a i mnohé starší fotky byly lepší než ty ze dneška, vezmu reportík spíše heslovitě pomocí komentovaných obrázků.

Hrabenovská hájovna se nachází na nejvyšším bodě silnice mezi Šumperkem a Hrabenovem. Hned nad ní se nalézá rozcestí, odkud lze na vrchol Háje vyrazit. Pěší trasa, značená červenobílým psaníčkem, měří od hájovny k rozhledně asi 1,5 km. Přibližně druhá půle je ale pro kolo příliš drsná, takže je dobré využít maličko delší, ale sjízdnější variantu bez odbočky ze zpevněné cesty. Převýšení mezi hájovnou a vrcholem činí cca 160 metrů, takže se každopádně zapotíte.

Tohle je foto od místa, kde turistická značka odbočuje vlevo do lesa. Jak se však dočteme i z cedulky na stromě, lze pokračovat dále po štěrkové cestě a dorazit nahoru o něco pohodlněji. S kolem proto tudy. Až dosud bylo stoupání sice náročné, ale teprve kousek za tímto rozcestí začne být brutální. Nejtěžší část tvoří bez debat asi 150 metrový úsek po opuštění štěrku a napojení se na lesní cestu. Je to tam samý šutr, kořen a díra, přičemž i na kašpara jsem se tam vyškrábal s jazykem na triku.

U rozhledny jsem byl asi za 35 minut od startu. Vzdor tomu, že na můj dotaz odpověděly u hájovny dvě holčiny se psem, že rozhledna je zavřená, měli otevřeno. Hurá! Ostatně mířilo sem více turistů (hodně rodin s dětmi) a jistě by byli zklamaní, kdyby se trmáceli zbytečně.

Vyhlídková plošina se nachází ve 24 metrech nad zemí, nadmořská výška Háje je 631 m. Po zaplacení dvaceti korun vstupného čeká příchozího 133 schodů (nepočítal jsem to, ale dole stojí tabulka s tímto údajem).

Výhled je super, dá se říci kruhový, byť místy ho maličko kazí vrcholky stromů. Jeseníky jsou odtud jako na dlani, město Šumperk stejně tak.

Tohle je pohled k jihu, znalci poznají silo v Zábřehu, Postřelmov a Bludov. Škoda, že jsem doma nechal dalekohled. Podle cedulek pod okny by měl být viditelný třeba i Šternberk nebo Bradlo.

Temenice, Městské skály, Bukový kopec a vzadu Hrubý Jeseník.

Stejnou cestou jsem sfrčel zase dolů k hájence. Po štěrku se kvůli nebezpečí smyku nedalo jet moc rychle, brzdy dostaly celkem zabrat.

Protože jen vylézt na rozhledu a vrátit se domů mi přišlo trochu málo, vzal jsem to alespoň menší zajížďkou okolo kostelíku Boží tělo, stojícího v lese mezi Hrabenovem a Bludovem. Technicky je spíš u Hrabenova, ale patří Bludovu.

U kostelíka najdeme 14 zastavení křížové cesty a kapličku s pramenem, který jsem už párkrát zastihl suchý. Dnes ovšem tekl jako obvykle.

Pokračuji po žluté k sedlu U Červeného kříže. Vede tam šotolinová cesta (dají se v ní sice najít stopy dávného asfaltu, ale v převaze není), která chvíli stoupá a chvíli klesá, takže to aspoň není nuda.

Na sedle stojí pouze skromný přístřešek a na stromě vedle visí rozcestník. Já pokračuji po žluté, tedy nyní už jen dolů a to hodně prudce. Cesta je mapách vyznačená jako zpevněná, moc tomu ale nevěřte. Je to normální hlína se šutrama, jejímž středem se táhne stouha vymletá dešťovou vodou.

Po čase přece jen zvolní a jede se jakštakš dobře. Zde se napojuje na vrstevnicovou šotolinu, kudy je možné si cestu usnadnit. Já z nějakého důvodu pokračuji dál po žluté přímo lesem dolů, čemuž sám moc nerozumím, protože pokud od Červeného kříže sem to bylo nepohodlné, dál už je to místy až o ústa. Přesto žiju.

Z lesa vyjíždím na kraji pastviny a podél ohradníku už stačí dojet do města na asfaltovou silnici.

Celkem najeto trapných asi 15 km, ale vzhledem k převýšení a stavu terénu v některých etapách mi bohatě stačily.

STATISTIKY
Ujeto 15,14 km
Čistý čas 1:05
Průměr 13,9 km/h

 


Komentáře

1 Jeník Jeník | 7. července 2016 v 8:25

Zajímavé. Jistě i poučné. Výhled z rozhledny a podobně. :-)

2 Sibyla Sibyla | 7. července 2016 v 10:07

Na 15 km výživné převýšení :-) Musím se na Háj taky někdy podívat. Pořád o tom přemýšlím, že to na kole přece musí jít, i když kamarádi necyklisti mi tvrdili, že je to strašně prudké a vyjet to určitě nepůjde :-)

3 Mirkaw Mirkaw | 7. července 2016 v 14:50

Určitě nejde jen o počet km, ale projet se, být venku v přírodě, přijít na jiné myšlenky a zase ten výjezd nahoru dal zabrat.Ráda jsem se tam opět podívala.
    Také jsme přes svátky vyjeli. První den autem do Červeného potoka a potom na kolách projeli Dolní , Velkou Moravu, kolem chatiček na Horní Moravu a přes Horní Lipku zpět. Bylo to pohodové, sotva jsme dosedli do auta spustila se bouřka a liják.
   Druhý den byl náročnější, samé kopečky a kopce Brníčko, Olešná,Benkov, Obědné, Nedvězí, Rohle a Strupšín. Na Rohelskou boudu jsem šlapala z posledních sil, ale celkově  jsem  byla výjezdem spokojená :-)
Přeji hezký den a už se těším na další fotoreportíky . :-)

4 Irena Irena | Web | 7. července 2016 v 15:13

Nádherný snímečky, ty z rozhledny jsou parádní... :-)

5 Tomáš Tomáš | Web | 7. července 2016 v 19:54

[1]: Jak se to vezme, už jsem to viděl mnohokrát. Takže spíš příjemné opáčko :-)

[2]: Nahoru vede více tras a ty další jsou na kole opravdu nesjízdné. Jak ovšem dokazuje tahle varianta, možnost dojet k rozhledně existuje a pokud bude příležitost, doporučuji ji využít ;-)

[3]: Tady o kilometry vážně nešlo, chtěl jsem zkusit ten výjezd, což klaplo :-)
Vaše vyjížďky byly určitě taky parádní. Ono i stoupání z Dolní na Horní Moravu je docela krpál. Tedy šel jsem to zatím jen pěšky, ale i tak...
Tu druhou "vaši" trasu čas od času projedu a potvrzuji, že po jejím zvládnutí je ke spokojenosti důvod :-) Děkuji za komentík a mějte se

[4]: Díky, výhledy se povedly. Mohly by sice být ještě o chlup lepší, ale nemůžu chtít všechno :-)

Komentáře jsou uzavřeny.