Kunčice, Paprsek, Ostružná

1. října 2016 v 20:55 | T(h)om |  Cyklovýlety
ŠUMPERK - BRATRUŠOV - LUŽNÁ - KOPŘIVNÁ - HANUŠOVICE - STARÉ MĚSTO POD SNĚŽNÍKEM - KUNČICE - MEDVĚDÍ BOUDA - PALAŠ - PAPRSEK - PALAŠ - ROZC. CÍSAŘSKÁ LOVECKÁ BOUDA - PETŘÍKOV - OSTRUŽNÁ - SPLAV - BANJALUKA - BRANNÁ - NOVÉ LOSINY - JINDŘICHOV - PUSTÉ ŽIBŘIDOVICE - HORNÍ BOHDÍKOV - ŽÁROVÁ - VELKÉ LOSINY - RAPOTÍN - VIKÝŘOVICE - ŠUMPERK

(web)

Jak se věci vyvíjejí, bude tohle letos poslední větší výjezd. Podle předpovědi nás v příštím týdnu čekají už jen samá meteorologická negativa a teploty o dost níže, než byly ty dnešní. Ale nevadí. I kdybych už letos nenajel ani metr (což snad nehrozí), můžu tuhle sezónu považovat za mimořádně vydařenou jak do co počtu ujetých kilometrů, tak co do pestrosti navštívených míst.
Dnes jsem dojel na Paprsek. Už jsem prakticky nevěřil, že se mi to podaří ještě během tohoto roku, ale podařilo se. Jsem solidně utahaný, bolí nožičky, sežral jsem celou pizzu a vypil litr džusu a litr mlíka, ale cítím se spokojeně jako želva. Jako unavená želva. Unavené želvy nemají chuť sepisovat litanie a raději ukážou fotky, tož to udělám taky tak.


Olympus E-PL3 + M.Zuiko 14-42 mm f/3,5-5,6

Kopřivná. To už mám za sebou vyškrábání se na Lužnou a část následného sjezdu. Musím se přiznat, že dnes mě přepadla extrémní únava a neochota šlapat hned na začátku a držela se, mrcha, až někam k Chrasticím.

Další skok, a to přímo na náměstí ve Starém Městě pod Sněžníkem. Na lavičce u IC jsem si tu schroupal tatranku.

Ze Staráku jedu směr Kunčice, kde začne hlavní stoupák trasy. Byl jsem tu naposled jako prcek a nepamatuji si z toho ani ň, takže dnes tenhle kulturní nedostatek napravuji. Dědinka je to malebná, asi spíše rekreační a plná nových i starých, ale opravených chaloupek.

Takto vypadá kaplička uvnitř (foceno skrze mříž)

Jeden z posledních kunčických domků.

Jedu stále vzhůru a podél Kunčického potoka. Je na něm hromada splávků, tůněk, proudy se tu rozdělují a zase spojují... No nádhera.

Překvapila mě kvalita silnice. Původně jsem čekal, že pojedu po dírách a spíš po štěrku, ale až na Palaš frčím po luxusním asfaltu. Má to i nevýhody. Dobře se tu jezdí autům a taky kolem mě jich několik profrčelo. Vesměs samá fára, až se mi to začalo zdát podezřelé.

Pár set metrů před Medvědí boudou jsem získal dojem, že silnice nestoupá tak prudce a že se mi vlastně jede docela dobře. Chyba! Kousek za chatou to teprve dostane grády.

Rozcestí Palaš. Zde už mi bylo jasné, že si obídek v klidu na chatě nedám. Stejným směrem totiž mířila spousta pěších i banda Poláků na kolech.

Cíl - Paprsek. Restaurace v chatě byla zavřená kvůli svatbě, což vysvětluje ten provoz od Kunčic vzhůru. Pro nás, obyčejné turisty, bylo připraveno občerstvení ve velkém stanu, ale měli tam narváno. Nalil jsem do sebe jenom půllitr kofoly a vypadl. K úprku mě popoháněla i přeslazeně vlezlá melodie, kterou si k obřadu nacvičovali hudebníci u kapličky.

Takže zpátky na Palaš a pak po červené turistické značce k rozcestí Císařská lovecká chata.

Chatu jsem neviděl - nachází se o kus dál v lese po zelené. Stejně mě víc zajímalo jak vypadá následující asi půlkilometrový úsek, kudy vede červená značka na níže položenou silničku. No, když jsem tam odbočoval, dvojice starších manželů, co odtamtud právě vyšli, na mě koukali trochu nedůvěřivě.

Fotku toho úseku nemám, ale věřte mi - je to celkem masakr. Hodně prudce klesá a cesta je posypána velkými volnými kameny, které kloužou a ustřelují. Takže ruce na brzdách, oči na šťopkách a bacha! Pak už zase najíždím na asfalt a jako ďas uháním k Petříkovu. Foto výše je od vjezdu k prvnímu domku, který střeží závora, ovšem toho času otevřená.

Petříkov je spíš rekreační dědina zaměřená hlavně na lyžování. Takový pidi Svatý Mořic :-)

Mají tu spousty penzionů, hotelů a chat k pronajmutí. Většina z toho nádherně udržovaná nebo opravená. Fakt jsem čučel, čekal jsem všechno trochu zpustlejší.

Během sjezdu přejíždím i právě rekonstruovanou trať mezi Ostružnou a Ramzovou.

Přijíždím do Ostružné. Hned u cesty jsou tu boží muka a hned vedle božích muk několik takových těch cvičebních strojů, co jsou asi hodně in, když je poslední dobou staví každý. Už mi to začíná pomalu připadat jako nějaká duševní úchylka.

V Ostružné sice najíždím na hlavní silnici, ale hned ji zase opuštím odbočkou doleva. Tam by měla být zajímavá cyklostezka, co mě podél říčky Branné dovede až do stejnojmenného městečka.

Povrch cyklostezky se různě mění. Nejprve naprosto luxusní asfalt, kterýžto ještě před posledními domky přejde v naprosto odporný makadam. Ten později střídá šotolina, od rozcestí Nad Splavem se mění na rozflákanou asfaltku zasypanou štěrkem, a teprve u osady Splav opět najedeme na něco normálního.

Osada Splav a konečně příjemná cesta.

Podél cesty osamoceně stojí pár starších, ale docela velkých stavení. Bohužel v nic moc stavu.

Hájovna Banjaluka, pod níž kdysi bývalo malé překladové nádraží lesní železnice z výše položené a dnes už prakticky neexistující osady Josefová.

Asi v souvislosti s opravami trati dostal novou podobu i železniční most poblíž Banjaluky. Dříve byly vidět stavební kameny, ty jsou nyní překryty fasádou. Nemůžu si pomoct, ale jaksi to zabilo původní historické vzezření stavby a její šmrnc.

Pak jsem prostě dojel do Branné a pokračoval přes Nové Losiny na Jindřichov. U zavřené prodejny jsem zbaštil další tatranku a upil trochu poslední vody zbývající v bidonu.

Úplně poslední kapky jsem schraňoval na krpál do Pustých Žibřidovic, což byla moudrá taktika. On je to totiž krpál jako prase a po ujetých kilometrech se zdál ještě větší.

Nahoře mě už čekaly nádherné podzimní výhledy ze silničky k Hornímu Bohdíkovu a parádní sešup do Velkých Losin. Tam jsem si ve stánku u zámku dal ještě jednu kofolu a párek v rohlíku na závěrečnou etapu domů do Šumperka.

STATISTIKY
Ujeto 80,41 km
Čistý čas 4:11
Průměr 19,22 km/h


DÍKY ZA NÁVŠTĚVU :-)
 


Komentáře

1 eM. eM. | 1. října 2016 v 22:38

Kunčice jsou pro mě srdcovka, díky za pár aktuálních fotek :).
Pěkně sis dal tedy, kilometry koušeš jako oplatky :D .

Na Paprsku je to zasekané vždycky, asi proto, že se tam dá dojet pohodlně autem a knedlíky mají vyhlášené. V zimě jsme jedli dole, ve Vrbně na Vindošce, tam to bylo méně plné a atmosféra příjemná.
Nahoře prostě už 10 let nestíhají, i když mají novou přístavbu.Moc jim to přeju, jsou to docela sympaťáci a mají to tam těžké.

2 Jeník Jeník | 2. října 2016 v 6:54

Nádhera jedna - celá fotoreportáž. Opět jste mne docela úspěšně při prohlížení Vaší fotoreportáže přenesl do mého mládí. Díky za to.

Málinko nakousnu - třeba jak jsem jako mladý praktikant geometr zaměřoval silnici z Kunčic na paprsek. Ta byla zcela nová. Do té doby se na Paprsek jezdilo z Velkého Vrbna. Na té lesní cestě - dnes silnici jsem byl tři neděle zcela sám , se mnou tři mladá děvčata , krásné počasí a hlavně nikde nikdo. V potoku bylo poměrně hodně krásné horské studené vody , teplo bylo tak jako letos - pořád třicet stupňů a tak abychom tam z té práce v osamění nezblbli , tak jsme se občas v tůních toho potoka , které byly snad za každou zatáčkou, vykoupali. Zcela nazí , ale studená voda nás držela  hodně zkrátka. Bylo to příjemné. měli jsme k disposici terénní auto se kterým jsem občas podle potřeby popojížděl. Cesta od Palaše na Císařskou boudu vůbec nebyla , jen pěšina lesem. Paprsek stál jakoby na louce , ale byla to opuštěná pole. Dnes jsou to všechno již hluboké lesy.Paprsek tehdy vlastnil podnik Kovo Olomouc. Dnes jak to je nevím. Dlouho jsem tam nebyl - snad před deseti lety s manželkou a šli jsme tam z Ramzové. :-D

3 Ludmila Ludmila | 2. října 2016 v 9:39

Opět krásné fotografie, moje gusto. Díky i za popis, tuto krajinu mám ráda. Jsi pašák, ale tatranky by mi moc energie nepřidaly, to já bych potřebovala pořádný řízek a na žízeň pivo.

4 Mirkaw Mirkaw | 2. října 2016 v 12:44

Páni, to je štreka, jeden kopeček by mi bohatě stačil a bezva fotky, na které se vždy ráda podívám. :-) Máme v plánu podobnou trasu, ale pohodlnější- vlakem se nechat vyvézt i s koly do Ramzové a přes Petříkov nahoru k Paprsku (myslím, že hodně pěšky) a pak to sjet dolů přes Kunčice, St. Město a Hanušovice. Záleží na počasí, jestli se ještě udrží slunečné a pojedou vlaky. :-) Toho omítnutého mostu je fakt škoda, ten původní měl super atmošku, jeli jsme tam na loni jaře. :-) Přeji hezké dny a chuť na další výlety. :-)

5 Tomáš Tomáš | Web | 2. října 2016 v 15:42

[1]: Mám dojem, že ty oplatky jsou čím dál tvrdší :-D Někdy si říkám že by bylo fajn, aby bylo hnusně a netáhlo mě to ven, kde se akorát zničím. Vindošku ve Vrbně neznám, ale ve Vrbně jsem byl. No, žádný New York to teda není :-D Díky

[2]: To vám věřím, že na koupání se třemi mladými holčinami se vám vzpomíná velmi dobře :-D Máte pravdu s těmi poli a loukami. Z toho, co se dá slyšet a číst v médiích by se zdálo, že okolní krajina je nonstop drancována a dřív bylo vše lepší, ale pravda je taková, že dnes máme víc lesů a zalesněných ploch, než desítky let nazpátek.

[3]: Já jsem ni cjiného než tatranky a pár rozinek neměl a jíst v tom davu na Paprsku se mi nechtělo. Ale neboj - doma jsem se nadlábl dosytosti :-D Pivo by mi stejně nepřidalo, spíš bych se po něm motal a nedojel nikam. Díky a měj se :-)

[4]: Děkuji, celkem mě to utahalo :-) Vlaky na Ramzovou momentálně nejezdí a netuším, kdy bude trať zase zprovozněna. Chcete-li však jet z ramzové přes Petříkov na Paprsek, máknete si. Je to dost prudký kopec. navíc po té červené je jeden úsek prakticky nevyjetitelný a nezbyde než vytlačit nebo udělat objídku po modré k Černému potoku, což jsou kilometry navíc. Ale třeba se pletu a dáte to levou zadní 8-) Děkuji za komentík a přeji pěkný večer :-)

6 Jeník Jeník | 3. října 2016 v 16:21

jen dovětek - děvčata byla hezká , mladá a hlavně "příbuzná". Počasí nádherné , dále nikde nikdo - tři týdny. A pan Macháček na nás již v poledne vždy čekal s jídlem. Nebyla tehdy na Paprsku jinak ani noha (ani široko daleko v lese). Pan Macháček - správce chaty tehdy opravdu jezdil se zásobami z Velkého Vrbna. Ale již se na tu Kunčickou silnici těšil. Totiž tu vrbenskou již nikdo nespravoval s tím ,že nebude potřeba. :-D

7 Sibyla Sibyla | 4. října 2016 v 13:12

Juhůůů, moje oblíbená místa! Čekala jsem, kdy se na Paprsek vypravíš - máš to v dosahu, jen to převýšení je trochu náročnější. Já mám za sebou cyklovíkend na Jižní Moravě. Sice jsem tam vyrostla, ale že Modré hory v okolí Velkých Pavlovic jsou takové kopce jsem doteď netušila.

8 Sibyla Sibyla | 4. října 2016 v 13:14

[4]: Myslím, že výluka na ramzovské trati má trvat do letošního října nebo listopadu. Docela blbé - letos prakticky není jak se do Jeseníků od nás z Ústí n. O. dostat (jedině autem).

9 Tomáš Tomáš | Web | 5. října 2016 v 8:50

[7]: [8]: Jižní Moravu prakticky neznám. Ale určitě se i tam najdou pěkné trasy pro mtb. Výluka na trati do Ramzové, potažmo v úseku Hanušovice-Jeseník i Hanušovice-St.Město potrvá o měsíc déle než bylo plánováno. Zatím se bude jezdit jen do Hanušovic, na zbytku se pracuje. No a z Ústí do Jeseníků je to přece jen trochu z ruky, než aby se to dalo jet na kole a pak se ještě vracet. na druhou stranu my to máme do Orliček podobné. Přesto mě láká dát si napřesrok nějaký pěkný okruh přes Jablonné a Lanškroun, tak uvidíme :-) Měj se a ať nám ještě vyjde aspoň trochu přijatelné bikovací počasí 8-)

10 Nad'a Nad'a | E-mail | 26. října 2016 v 13:30

Dekuji vam za krasnou reportaz a za krasne fotky. Perfekt. I kdyz ja bych to na kole nezvladla, rada bych se tam prosla, aspon v castech vasi cest, je tam nadherne a ja uz bydlim daleko.. Uz se tesim jak se mi to nekdy povede...:-) Dekuji vam znovu. Je to radost jen se na to divat :-)

11 Tomáš Tomáš | Web | 29. října 2016 v 8:51

[10]: Já děkuji za milý komentář. Byl to letos poslední den babího léta, tak mě těší, že jsem ho nepromarnil. A nebojte, třeba se sem taky někdy vydáte. přeji pěkný den :-)

Komentáře jsou uzavřeny.