Drozdovská pila

31. března 2017 v 22:20 | T(h)om |  Cyklovýlety
ŠUMPERK - BLUDOVEČEK - BLUDOV - CHROMEČ - VYŠEHOŘÍ - POSTŘELMŮVEK - ROVENSKO - ZÁBŘEH - NEMILE - LUPĚNÉ - CYKLOSTEZKA PO TĚLESE BÝVALÉ ŽELEZNICE - HOŠTEJN - DROZDOVSKÁ PILA - DROZDOV - JEDLÍ - SVÉBOHOV - ROVENSKO - POSTŘELMOV - SUDKOV - DOLNÍ STUDÉNKY - ŠUMPERK

(web)

Poslední den marodění jsem se skoro po dvou týdnech doma konečně zase dostal v rámci lékařem povolené vycházky ven. Zítra už budu oficiálně fit, tak jsem si říkal, že můžu být v plánování trochu odvážnější. Času bylo dost a počasí nádherné. Co víc si přát?


Nechtěl jsem to hned po nemoci přepálit, takže dnes vyhrálo crossové kolo a vesměs silniční trasa. Konečně jsem si během ní projel cyklostezku po náspu bývalé železniční trati mezi Lupěnným a Hoštejnem, což byl už dlouho můj cyklistický rest. Přišlo mi to vždycky jako děsná "komerčárna" a návštěvu oddaloval co šlo. Nakonec jsem měl štěstí v neštěstí. Za jistý nedostatek celé akce dlužno považovat to, že jsem si nevzal foťák. Opět jsem se spolehl jen na mobil, což je sice pohodlné, ale obrazové výsledky o pár levelů níže.


Vyjíždím o poledni, kdy mi začíná povolená vycházka. Zbytek rodiny je u tety, tak není třeba se stresovat. Nejprve se musím dostat k Zábřehu. To lze udělat různě a zvolená možnost přes Bludoveček a Chromeč zřejmě není ta nejsnazší. Snazší si totiž nechávám na návrat a nechci se opakovat. V Zábřehu mě trochu zaráží cedule s varováním, že průjezd Nemilí je uzavřen. Dědinou potřebuji projet. Říkám si však, že s kolem vždycky nějak proklouznu, a tudíž bez otálení frčím dál. Opět poněkud náročnější "horní" variantou, která ani zde není na závadu. V Nemili se skutečně buduje. Mají odfrézovanou polovinu vozovky a nejrozbitěji vše vypadá dole u obecního úřadu. Zákazové cedule pokračují i u Lupěného, v praxi mi však postup nijak nezkomplikovaly. Za mostem přes Mor.Sázavu točím doprava a brzy jsem na prve zmiňované cyklostezce.
Vznikla přeprojektováním důležitého železničního koridoru v letech 2004-2006, konkrétně tím, že koleje byly vedeny trošku jinudy a původní násep tak zůstal nevyužit. Záhy se našlo využití nové jako zajímavá spojka mezi Lupěným a Hoštejnem, zejména pro cyklisty, ale užijí si tu i bruslaři nebo pěší. Podél stezky stojí pět cedulí naučné stezky, která se zabývá historií zdejší železnice, ale třeba také přírodou okolo. Zřejmě můžu děkovat všem těm uzavírkám, že během mé návštěvy zde je relativně liduprázdo. Pár lidí jsem sice minul, ale o Václaváku každopádně mluvit nelze. Hlavní atrakcí celé stezky bude pro většinu návštěvníků parní lokomotiva stojící hned na jejím začátku, myšleno ve směru od Lupěného. Kdo má zájem, na informační ceduli se o parních vlacích dočte více a pak si může vylézt nahoru na místo strojvedoucího. Nebudu popisovat každý centimetr cesty. Je to příjemná a nikterak náročná projížďka s několika typy okolí.
Původně jsem měl v plánu dojet na konec cyklostezky, přes Hněvkov se otočit a uhánět domů. Jenomže za daných okolností (teplo, jaro, pocit svobody psa puštěného po dlouhé době od boudy) by to byla zbabělost, ne-li kravina. Pokračuji tedy až do Hoštejna. Mám tu obec zafixovanou jako nic moc hezkého, ale pohled z dálky, kterému vévodí kostel a mohyla na památku dokončení železnice, je parádní. Za mostem to beru doleva a na konci Hoštejna, u cedule začátku Pardubického kraje, pak stále podél říčky Březné doprava. Podle říčky byla pojmenována i poměrně rozsáhlá chráněná oblast, jíž se tu částečně projíždí.
Zalátaná asfaltka se mírně zvedá údolím. V trávě kvetou sasanky, bledule a poletují motýli. Kolem louky, lesy a pak projíždím i kolem rybníka. Seskakuji z kola a jdu se podívat blíže k vodě. No jo, jsou tam! Spousty žab se tu vyhřívá na slunci, dělá elegantní tempa po hladině nebo se bezuzdně páří. Jaro je tady se vší parádou. Pokračuji po silnici ještě o něco výše a jsem na Drozdovské pile. Malá osada se rozrostla v sice pořád malou, ale přece jen trochu větší osadu. Už na škole do nás cpali historky o zdějších partyzánech za 2.světové války - v lesích prý stále čas od času někdo najde nevybuchlou munici, což samozřejmě jitřilo naše chlapecké fantazie. Dojíždím k hospodě a rozcestníku. Podle mapy bych odtud měl dojet asi po 2,5 km do Drozdova. Tak nějak jsem čekal, že to bude do kopce, ale tohle byl těžkej záhul. Nejprve mi přišlo, že pohoda. Jen asi na dvou místech byl sklon náročnější a já si říkal, že pak už to bude brnkačka. Prd! Strmost zdejší silničky je naprosto šílená a nejenže neslábne - naopak sílí, a až k Drozdovu tento trend nepoleví. Musel jsem udělat dvě vydýchávací pauzy a posledních 100 metrů dotlačit kolo pěšky, protože jsem byl totálně vyšťavenej. Naštěstí hned na kraji Drozdova nacházím lavičku pod stromem, kde chvíli nabírám síly. Jak dál? Dalo by se sfrčet do Růžového údolí a pak přes Račici do Zábřeha, jenomže to mi přijde takové bez fantazie. Raději volím trasu přes Jedlí. Z Drozdova je třeba ještě něco nastoupat, leč poté už přichází sešup korunovaný až do Jedlí naprosto úžasnými panoramaty. Stálo to za to. Z Jedlí dále neexperimentuji. Beru to ke Svébohovu, dolů do Rovenska a pak přes Postřelmov a Sudkov domů k Šumperku. Letošní první pořádnější výlet se povedl. Lehce ho sice sabotoval silný vítr, ale nic není ideální. Spokojenost.

STATISTIKY
Ujeto 54,71 km
Čistý čas 2:36
Průměr 21,06 km/h
Maximum 56,91 km/h

FOTKY
jak bylo řečeno, opět bohužel jenom z mobilu

Zábřeh. Jestli vám těch aut podél cesty připadá hodně, měli byste vidět plochu náměstí hned vedle. To není náměstí, ale ohromné parkoviště.

Sjezd Nemilí

Odbočka na cyklostezku (vlevo) u mostu v Lupěném

Začátek cyklostezky

Hlavním lákadlem je historická parní lokomotiva

Pracoviště stojvedoucího...

...a jeho výhled z kabiny vpřed.

Cedule naučné stezky

Pozůstatky někdejší železniční trati

Moravská Sázava

Tunel na trati mezi Zábřehem a Českou Třebovou

Trať je součástí důležitého koridoru

Zde stezka vede přímo nad řekou

Příjezd k Hoštejnu, rozeznat lze i mohylu na kopci vpravo

Hoštejn

Říčka Březná

V okolí rostou spousty květin, třeba bledulí

Sasanky

Silnice k Drozdovské pile

Rybník

Tak co, budou tam?

To si pište! Zde jedna solitérka...

...a zde se dvě jiné snaží skamarádit.

Hospoda na Drozdovské pile. Pokračoval jsem tou cestou vpravo.

Kdybych věděl jaká to bude makačka, možná bych volil jinak.

Tady, na okraji Drozdova, jsem ten brutální výstup musel rozdejchávat.

Během stoupání za Drozdovem

Sjezd do Jedlí


DÍKY ZA NÁVŠTĚVU :-)
 


Komentáře

1 Ludmila Ludmila | E-mail | 31. března 2017 v 22:48

Hezké, hlavně, že jsi už zdravý a mohl prověřit kondičku.
Zítra se chystám na turistiku, proto jsem se od vnuček vracela navečer domů. Krásné počasí a já trčela ve vlaku o hodinu a půl navíc - porucha lokomotivy. I to se někdy stává, hlavně, že se nestalo nic horšího.
Těším se na tvé další zprávičky a fotečky.

2 Jeník Jeník | 1. dubna 2017 v 9:36

Krásné. Vůbec nevadí , že je to zadokumentováno mobilem. Přeci jen něco málo si přidám.Bylo by docela dobré tu lokomotivu , jako technický skvost nějak zastřešit , aby netrpěla nepřízni počasí. Koridor nevede z Olomouce do Brna(dráha ano) , ale do Ostravy a dále. Vlak co jste vyfotil je souprava ze Slovenska (Praha - Žilina) ,což je jedno , hlavně že jezdí. Údolí Březné má zvláštní , ale hlavně bohatou historii , ale to je na dlouhé psaní.

Děkuji za fotoreportáž , zase jsem se díky ní  přenesl do doby svého mládí. :-D

3 Mirkaw Mirkaw | 1. dubna 2017 v 10:55

Fascinují mě vždy najeté kilometry, dlouhé trasy s náročnými kopečky. Projížděli jsme tudy autem asi před 2 lety a cesta mi připadala hrozně dlouhá a velmi náročná. Ráda jsem se sem zase podívala,fotky krásně dokumentují projetou trasu. :-) Přeji hezký den a další skvělé nápady na cesty. :-)

4 Tomáš Tomáš | Web | 1. dubna 2017 v 17:21

[1]: Taky mě to potěšilo :-) S tím vlakem jsi měla pech, ale je to jen technika a taky občas zradí. Hlavně doufám, že si užiješ tu turostiku. Díky za koment a měj se :-)

[2]: jj, s tím koridorem je to trochu složitější, než jsem myslel. Přeji hezký den :-)

[3]: No nevímjestli těch kilometrů bylo tolik aby fascinovaly, ale stejně děkuji :-D Fakt je, že kopce byly jiný level - hlavně ten na Drodov. Tam jsem se hodně zapotil. Moc děkuji a užívejte slunečného víkendu :-)

5 Eliss Eliss | Web | 1. dubna 2017 v 17:51

Krásný výlet! :-)

6 Tomáš Tomáš | Web | 2. dubna 2017 v 8:14

[5]: Šlo to, díky :-)

7 Zdenka Zdenka | 2. dubna 2017 v 23:10

Snímky z Vašeho výletu jsou velmi zajímavé. Tento kout směrem k Hoštejnu neznám, nebyla jsem ani v Růžovém údolí. Jinak klobouk dolů, ujet víc než 50 km po nemoci je celkem odvážné. Přeji krásné jaro!

8 Tomáš Tomáš | Web | 3. dubna 2017 v 8:31

[7]: Tak si ten kout někdy projeďte nebo projděte, je tam opravdu hezky. Raději zdravá nebo vhodný čas po případném uzdravení :-D Ono těch 50 km po silnici není zase taková hrůza, na mtb je to horší :-) Děkuji a také si užijte krásné jarní počasí.

Komentáře jsou uzavřeny.