Kostelní věž v Mohelnici

10. srpna 2017 v 21:10 | T(h)om |  Města a místa
Jeden z posledních reportíků tohoto blogu bude z Mohelnice. Předloni tam opravili 72 metrů vysokou věž kostela sv. Tomáše z Canterbury (mapa) a zpřístupnili ji pro veřejnost. Na webu města je opravená věž jmenována jako Městská a to může působit trochu zmateně. Nicméně pro jednoduchost si pamatujte, že jde o nejvýraznější věž v Mohelnici, že patří kostelu u náměstí a s tím si bohatě vystačíte.


Dostat se na náměstí Svobody je hračka. Z autobusového nádraží sem stačí projít jednou uličkou a ani pro automobily není problém sem dojet. Já si udělal výlet s kolegou Pavlem a dojeli jsme na kolech. Pěkně trasou mimo silnice se zastávkou u jezer v bývalých pískovnách - takzvaného bagru. To je asi nejchvályhodnější způsob dopravy, leč chápu, že každý jej využít nemůže. Tento článek nakonec není o cyklovýletu, nýbrž o vyhlídce.Otevřeno mají nyní přes prázdniny od středy do pátku pro nekomentované, přes víkend pro komentované vyhlídky. My jsme přijeli ve středu a absolvovali tedy návštěvu bez komentářů, což bylo možná lepší. Vstupenka pro dospělého stojí dvacku a prodávají je v turistickém infocentru v rohu náměstí. Odtud se pak můžete v půlhodinových intervalech vydat s průvodcem k protější věži. Nahoru se nechodí hlavním vchodem jako do kostela, ale skrze maličkou věžičku nalevo. Jsou tam dvířka a za dvířky úzké točité schodiště. Po 36 pískovcových schodech už běhalo několik generací, následkem čehož jsou místy citelně ošoupány. Sešikmené plošky schodů se občas zdají ne úplně bezpečné, s trochou opatrnosti ovšem nemusíte mít obavy.


Točité schodiště představuje jen krátkou část výstupu. Z něj pak vstoupíme do prostoru samotné věže a budeme pokračovat po dřevěných schodištích kolem stěn. Během výstupu mineme několik informačních cedulí, prostor za ciferníky hodin i zvony. Bližší přístup k hodinám i zvonům ovšem hlídá alarm a opustit schodiště pro jejich zevrubnější průzkum není dovoleno. V závěru vyjdeme otvorem uprostřed prázdné místnosti s hlavní vyhlídkou. Žádná velká okna nečekejte. K dívání slouží maličké světlíky po stranách. Při pohledu na věž zvenku je najdeme nad hodinami těsně pod římsou střechy. Člověk by si jich normálně ani nevšiml. Zřejmě aby byly zajímavější, překrývají je pavučiny s pořádně vypasenými pavouky a jsou zapuštěny do silných zdí, takže pokud chcete vidět opravdu dobře, musíte se naklonit k pavoukům blíže skel.


Vystřídáte-li postupně všechna okénka, obsáhnete celé kruhové panorama. Během naší návštěvy prudil bohužel ve vzduchu nepříjemný opar, který rozhled dost komplikoval. Přesto jsme rozeznali siluetu Jeseníků, blízké obce, městečka a vrcholy. Nejlépe je pochopitelně vidět samo město Mohelnice, protože stojíme přímo v jeho středu a navíc vysoko.


Jako zajímavost zmíním blízké hrady Bouzov, Mírov a Úsov. Z věže se dají zahlédnout všechny, byť v dálce a ten den skrz opar. Vzal jsem si s sebou dalekohled, takže jsem na přírodu v tomto směru vyzrál. Komu by dělalo potíže se zorientovat a požadované body najít, pomůžou mu fotografie s popisky visící u okének.

Když jsme se vynadívali a pokochali, seběhli jsme zase dolů, v nedaleké kavárně si dali sladkou odměnu a frčeli zpátky k Šumperku. Cestu tentokrát popisovat nebudu. Co se vyhlídky z věže týká, prostě se tam, pokud budete mít možnost, stavte. Je to zase jiný pohled na město a taky zajímavá atrakce sama o sobě.

DÍKY ZA POZORNOST :-)

 


Komentáře

1 Jeník Jeník | 11. srpna 2017 v 16:17

Docela zajímavé a objevné. Já sám jsem se náhodou tou věží také na počátku sedumdesátých let minulého století zabýval. Bylo to v souvislosti s novým mapováním města Mohelnice. Součástí toho bylo i jednoznačné určování vlastnických vztahů na katastrálním území města. Narazil jsem tehdy na to , že věž nepatří katolické církvi , ale městu samotnému. Tu historii si již nepamatuji. Jak vidím věž stojí pořád a je ještě krásnější než byla tehdy. Ona Mohelnice je vůbec zajímavé historické město jako takové.

Děkuji za report a nový poznatek pro mne. Že je věž opět přístupná veřejnosti.Dříve to tak nebylo. :-D

2 Tomáš Tomáš | Web | 11. srpna 2017 v 21:06

[1]: Ona se teď Mohelnice celkově dost spravuje a při bližším pohledu toho z historie ukazuje možná víc než Šumperk a určitě víc než Zábřeh. Věž je jen taková třešnička na dortu. Ale každopádně potěší.

3 Mirkaw Mirkaw | 12. srpna 2017 v 17:09

Celou dobu při čtení reportíku jsem si říkala, že danou věž musím navštívit a pokochat se výhledy, ale ti pavouci mně vzali veškerý elán, a tak jsem ráda, že jsem se mohla podívat aspoň takto. :-D Přeji hezké dny a chuť se toulat. :-)

4 Tomáš Tomáš | Web | 12. srpna 2017 v 19:28

[3]: Přece byste se nenechala odradit pár pavoukama :-D Byla by škoda jen kvůli tomu takovou vyhlídku odpískat. Jinak užívejte víkendu - já mám víkend pracovní. Mějte se :-)

5 Zdenka Zdenka | 24. srpna 2017 v 2:13

Jezdím často kolem Mohelnice a ještě jsem tam nebyla. Dal jste mi typ k návštěvě tohoto míjeného města.:-) Mimo jiné stále nejde vložit do galerie více fotek najednou. Hlavně mně poslala Bára email, že se na tom pracuje, a tak se na tom pracuje už 4 měsíce...prostě s tím nic nedělají.:-( Přeji pěkné nastávající dny.

6 Tomáš Tomáš | Web | 24. srpna 2017 v 8:36

[5]: Tak to mě těší, že jsem někoho motivoval :-) Vyhlídka je pěkná, tož se tam stavte.
Skrze problémy na Blog.cz už jsem se definitivně rozhodl se na to vykašlat. Od září tenhle blog balím. Nebaví mě pořád řešit nějaké potíže.
Přeji pěkný den - a vlastně celý týden. Ještě má být letní 8-)

Komentáře jsou uzavřeny.